hengästyttää

ja ahistaa

Olen rv:lla 20 ja parin viime viikon aikana paino on noussut melkein 3 kg ja samanaikaisesti hengenahdistus lisääntynyt huomattavasti, yhden kerrosvälin kävely portaissa saa aikaiseksi hirveän puukutuksen. Samoin ahdistaa tuosta rintakehän kohdalta. Ajattelin johtuu liiveistä, mutta vaikka käytän liivien hakasissa jatkokappaletta, ei apua ole tullut ahdistukseen. Tuntuu kuin koko ajan maha olisi täynnä ettei voi syödä mitään. Ei johdu ummetuksestakaan, kun vatsa taas toimii. Sitten tuli mieleen, voiko n. kk:n vähäinen liikkuminen (syynä totaalinen väsymys) aiheuttaa tuon ahdistuksen ja hengästymisen. Ennen olen urheillut (kävellyt, jumppia; pump, pace, muokkaus) n. 2-3 x/vk ja mielestäni omannut ihan kohtuullisen kunnon. Voiko tämä aiheutua kunnon laskusta vai kasvaako kohtu jo näillä viikoilla niin paljon, että rupeaa painamaan vatsalaukkua ja palleaa kohti yläkroppaa? Kertokaapa

2

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutulta

      Oletko huolehtinut raudan saannista? Anemia aiheuttaa juuri nuo oireet. Raskauden aikana hemoglobiini laskee normaalistikin (jopa tasolle 100 =normaalia, ei sairaus, ei anemia), mutta jos rautavarastot on matalat, niin anemia voi kehittyä.

      Neuvoni on, että alat popsimaan Obsidania (tms.) Seuraa myös painonnousua. Yli 500gr viikossa viittaa turvotukseen (aina) joten kannattaa soittaa neuvolaan.

    • täällä

      Ensin n. viikko sitten silmissä musteni kaupassa.
      Sitten tuli outoja hengenahdistuskohtauksia, tuntui, että happii loppuu, ilman että tekeekään mitään.Parvekkeen ovi auki, että sai happea!
      Sitten soitin neuvolaan, otettiin verenkuvat yms. muut, varmisteltiin, että ei siis niissä mitään.
      Nyt olo jo sen verran helpompi, että kohtauksia tulee vain kaupassa käydessä tai ihmistungoksessa.
      Hiki valuu, sumenee päässä ja ahdistaa.
      Verikokeet oli ok. Vatsa on kyllä valtava verrattuna siihen, että rv vasta 19 1. Neuvolassakin sanottiin, että kohtu voi painaa palleaa jo sen verran, koska maha on niin iso.
      4:s raskaus, joten kohtukin venyy alussa nopeammin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      53
      2502
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1656
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      4
      1613
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      261
      1487
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1486
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1181
    7. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1000
    8. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      992
    9. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      23
      980
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      77
      926
    Aihe