Roomster...

Näyttää olevan ihan näppärän kokoinen ja persoonallisen näköinen "tila-auto". Itselläni ei koskaan ollut sokotaa, mutta tämä voisi olla ensinnäinen. Ekoissa testeissä pärjännyt hyvin, mutta miten lienee auton tekninen laatu ja kestävyys...sitä ei tietysti tiedä vielä kukaan?
17893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Alustarakenne on yhdistelmä ykkösmallin Ocua (takaosa) ja Fabiaa (etuosa). Lastentaudit noista rakenteista on kitketty näihin päiviin mennessä, joten voisi kuvitella siltä osin kestävän.

Ostajan etu on aina tukeutua vuosiakin koeteltuihin ratkaisuihin mieluummin kuin pilotoida uusia kokeiluja. Nämä jälkimmäiset jätettäköön varakkaiden preemiumien ostajille ...

Äänestä
  • Aivan eräs korjaamopäällikkö opasti minua kun kyselin, että mitenkäs Roomster? Totesi vain, että sinulla on nyt Fabia joten kuvittelet siihen vain Ocu I takapään. Ja kaikki mukana tuleva tekniikka on todella minullakin koeteltua joten vakavasti harkitsen naapureiden vielä enemmän epäsuosioon joutumista ja laittamista Fabiasta Roomsteriin. Moottori tulisi olemaaa 1.9 TDI. Harmi, että ei saa (vielä) automaattina.

    Äänestä

  • 1.9 dsl kirjoitti:

    Aivan eräs korjaamopäällikkö opasti minua kun kyselin, että mitenkäs Roomster? Totesi vain, että sinulla on nyt Fabia joten kuvittelet siihen vain Ocu I takapään. Ja kaikki mukana tuleva tekniikka on todella minullakin koeteltua joten vakavasti harkitsen naapureiden vielä enemmän epäsuosioon joutumista ja laittamista Fabiasta Roomsteriin. Moottori tulisi olemaaa 1.9 TDI. Harmi, että ei saa (vielä) automaattina.

    Jeps, aika pirteä uutuus tuo ruumsteri, itse vakavasti harkitsen tulevaa scoutti-ruumsteria tdi-koneella nykyisen bensa-octavia II:sen tilalle.

    http://www.skoda-auto.com/global/model/roomsterscout/extra/

    Äänestä

Ruumsteriä olen ajanut pian 5.v. ja kiva kaveri matkalla.

Äänestä

Karmean ruma ja oikein ikävä ankea itäkippana.

Äänestä
  • Täyttä totta. Ei tuollaista ruumisarkkua normaali ihminen suostu ajamaan, eikä edes kyytiin menemään. Kyllä osaakin olla venäläistyylinen tökerö punkero koko kippana.

    Äänestä

Yllättäen koko paskamalli lopetettiin

Miksi? Siinä on taas jormilla selitettävä.......

Äänestä

Neljä vuotta palveli Roomster firman käytössä, kun vielä oli tarvetta kuljetuskapasiteetille. Pihassa oli pari pakuakin, mutta aina kuskit nappasivat muumibussin, jos se oli vapaana.

Kesti moitteetta kovaa käyttöä, vaika kuormat olivat usein ylimitoitettuja henkilöautoon ja kun heteroporukalla töitä tehtiin, niin auton ulkonäkökään ei haitannut.

Ostakaa te vaan nättejä autoja.

Äänestä

Joo, no miksikäs ei. Hen. koht. tykkään enemmän farkku Ocusta. Siinä on minulle riittävän tilava takakontti ilman takapenkkien selkänojaa kaatamatta. Romsterissa taas on minun käyttötarkoitukseen liian pieni peräkontti ilman takaselkänojien kaatamista.
Mutta, autohan ostetaan normaalisti käyttötarpeen mukaan.

Äänestä

Hyvin tuntuu roomster hintansa pitävän. Ihmekkös tuo, mainio peli, varsinkin dieselinä.

Äänestä

Ruma, paska, ruumisarkku. Puhutaan kuin ihmisestä, ja kyse on vain autosta. Tajuatteko, se on kelpopeli jotka tarvitsevat monipuolista muutettavuutta. Sairasta.

Äänestä

Osta ennemmin Mersun A-sarjan Vaneo. Paljon käytännöllisempi ja paremman näköinen kuin tuo "rumanster". Käytettyjä Vaneoita saa todella edullisesti, mahtavat tilat, todella käytännölliset liukuovet sivuovina takana, säästävät tilaa parkkeeratessa ja aivan eri luokan auto kuin jokin Skoda!

Äänestä
  • Muuten ok, kilsoja tulee vain 4000 vuodessa. Joten, diesel verolla maksan koko vuoden bensat

    Äänestä

Rumansteri oli niin ruma että Moskovasta tuli käsky lopettaa koko paska. Odotamme mikä on seuraava lakkautettava malli, niitähän skoodalla on riittänyt.

Äänestä

Ehkä kannattaa olla vastaamatta trollille . Hänen aloituksensa kuivuvat vähin äänin. Olisi mielenkiintoista seurata tuota kehitystä!

Äänestä
  • Jos kaikki on trollausta niin mikset menisi muokkaamaan tuonne wikipedia-sivulle sitä "oikeaa tietoa" ?

    "Roomster on selvästi heikoimmin myyvä Škoda"

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Škoda_Roomster

    Äänestä

Paljonko tuo maksaa uutena en löydä hintoja. Käytetyt on kaikki aika vanhoja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sokotistiko kirjoitti:

Näyttää olevan ihan näppärän kokoinen ja persoonallisen näköinen "tila-auto". Itselläni ei koskaan ollut sokotaa, mutta tämä voisi olla ensinnäinen. Ekoissa testeissä pärjännyt hyvin, mutta miten lienee auton tekninen laatu ja kestävyys...sitä ei tietysti tiedä vielä kukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu