pyörävarkaus

ryöstetty

Lukittu pyöräni varastettiin, jonka seurauksena tietenkin otin yhteyttä vakuutusyhtiööni. Korvauksen yhtenä perustana on, että pyörän lukon molemmat avaimet ovat tallessa. vara-avaimen olen kadottanut.

Koska lukossa oli vaijerilukko, niin onko suuri rikos käydä ostamassa uusi tilalle ja antaan nämä uuden lukon mukana olevat avaimet vakuutusyhtiölle? vakuutuspetoshan tuo on, mutta uudehko pyörä kun oli niin korvaukset kelpaisivat... ja tuskin tuota varastettua pyörää lukkoineen koskaan takaisin saan.

6

3579

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joopa joo

      Jos ei ole syytä epäillä että kadonnutta avainta on käytetty pyörän varastamisessa niin itse ostaisin vastaavan uuden lukon (käteisellä) ja mahdollisesti vähän vanhentaisin avaimia vaikka se pilkuntarkasti ottaen vakuutuspetos olisikin. Tuollainen ehto vauutuksessa on täysin kohtuuton.

    • Eihän vaijerilukossa molemmat avaimet mitään tosista. Molempien avainten idea on osoittaa, että pyörä oli lukittuna. Monissa lukoissa ei avain lähde irti lukon ollessa auki.

    • ymmärrä

      Siihen asti pääsin, että uusi lukko kaupasta..., mutta eihän ne avaimet kai siihen pyörässä olevaan lukkoon käy? Joten jos pyörä löytyy, tulee isot rapsut ja merkintä rikosrekisteriin. Ja se merkintä ei muuten lähde sieltä millään keinolla. Voi siten olla tuhan kallista touhua maineen kannalta siinä tapauksessa, että muita merkintöjä ei entuudestaan ole, tai muita tekoja erityisesti suunnittele.

      • tarkista tietosi

        Pyörävarkaus ei ole ryöstö. Tarkista ryöstön tunnusmerkistö ja kirjota vaikka että sinut hakattiin saadakseen sulta se pyörä.


    • vakuutuskorvaukseen

      Riittää kun sulla on kaks avainta jotka heität sitten vakuutusyhtiöön ja rikosilmoituksen jäljennös myös. Ei ne pysty edes tarkistaan onko sulla ollutkaan mitään pyörää koskaan. Ja korvaukset tulee, testattu on.

      • KEV

        Mitä tällä asialla on tekemistä ryöstöjen kanssa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe