arvojen muutos vuosien jälkeen!

Huh tänää soitin kontrolli verikokeen tulokset ja tsh oli 9!!!Olen syönyt 1 tablettia 0,1 thyroxinia vuosikaudet ja nyt arvot ovat päin prinkkalaa?!!mistähän voi johtua? väsymys on ollut tänä syksynä tosi voimakasta ja varmaan johtuu juuri tuosta. muita oireita ei ole ollut. paino on noussut viime kesästä pari kiloa mutta se johtunee ihan ruokailu/juomatavoista.

Ilmeisesti lääkeannostani nyt nostetaan ja otetaan kontrolli noin puolen vuoden päästä. Mitenkähän nopeasti olo paranee kun alan syödä suurempaa annosta?
4713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

.. sulla on krooninen tulehdus (niinkuin yleensä vajiksilla on) ei oo mikään ihme, että vajiksesi pahenee. Saattaa pahentua siis tästäkin - eli pyydä kontrolleja aiemmaksi, jos oireet eivät helpota tai pahenevat. Niin, se annosnostohan on nyt ehdoton.

Annosnostot tuntuvat vaikuttavan yksilöllisesti - helpottaa joko kohta tai vähän myöhemmin ;). Kyllä varmaan kuukauden päästä viim. jotain huomaat.

Äänestä

Eikö se kontrolli oteta annoksen noston jälkeen noin 6 viikon päästä ja tiheää kontrollia jatketaan niin kauan, että annos on saatu kohdalleen.

Äänestä
  • Sain yleiskäsityksen että syksyisin vajiksella pitää lääkitys lisätä ja taas keväisin vähentää. Ei pidä silti yleistää...Vihjeeksi vaan juuri vajaatoimintaan sairastuneille, jotta osaisivat huomioida myös vuodenajan. On silti inhottavaa käydä usein verikokeissa jotta löytyisi sopiva lääkeannostus, mutta mielestäni oma tuntemus olis paras tapa vähentää/lisätä annosmäärä lääkärin suosituksen mukaan. Tämä on vaan mutu-tuntuma. Eiköhän se olisi huono ajatus?

    Äänestä

  • vieraileva kirjoitti:

    Sain yleiskäsityksen että syksyisin vajiksella pitää lääkitys lisätä ja taas keväisin vähentää. Ei pidä silti yleistää...Vihjeeksi vaan juuri vajaatoimintaan sairastuneille, jotta osaisivat huomioida myös vuodenajan. On silti inhottavaa käydä usein verikokeissa jotta löytyisi sopiva lääkeannostus, mutta mielestäni oma tuntemus olis paras tapa vähentää/lisätä annosmäärä lääkärin suosituksen mukaan. Tämä on vaan mutu-tuntuma. Eiköhän se olisi huono ajatus?

    "mielestäni oma tuntemus olis paras tapa vähentää/lisätä annosmäärä lääkärin suosituksen mukaan. Tämä on vaan mutu-tuntuma. Eiköhän se olisi huono ajatus?"

    Näinhän sen pitäisi mennä, vaan ei jostain syystä mene! Valtaosa lääkäreistä tuijottaa niitä labratuloksia kuuntelematta potilasta :(

    Mullakin kävi niin, että viime vuonna syksyllä menin arvojenkin puolesta uudelleen vajaalle kahdeksan vuoden jälkeen. Tyroksiinia alettiin säädellä. Onneksi työterveyslääkärini oli niin fiksu, että antoi siunauksensa omatoimisille säädöilleni, joita tein maltillisesti olon mukaan, vaikka arvot olivat jo "viiterajoissa". Tilapäisesti ne aina auttoivatkin.

    Puolen vuoden jälkeen oli kuitenkin selvää, ettei tyroksiini riittänyt. Vajisoireita piisasi, mutta lääkityksen lisänosto toi jo liikatoiminnan oireita.

    Siinä vaiheessa sain onnekseni kuulla Armour Thyroidista. Se on sian kilpirauhasesta tehty lääke, joka sisältää KAIKKI 9 terveen kilpirauhasen tuottamaa hormonia (joista tyroksiini eli T4 on siis yksi). Löysin hyvän lääkärin, joka suostui kyseistä lääkettä määräämään, ja tässä sitä nyt ollaan; vielä vaiheessa, mutta selvästi paremmassa kunnossa kuin koko vajiksenaoloaikana.

    Lisätietoa löydät täältä:

    http://www.kutina.fi/armour_faq.html

    Tsemppiä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bilbo81 kirjoitti:

Huh tänää soitin kontrolli verikokeen tulokset ja tsh oli 9!!!Olen syönyt 1 tablettia 0,1 thyroxinia vuosikaudet ja nyt arvot ovat päin prinkkalaa?!!mistähän voi johtua? väsymys on ollut tänä syksynä tosi voimakasta ja varmaan johtuu juuri tuosta. muita oireita ei ole ollut. paino on noussut viime kesästä pari kiloa mutta se johtunee ihan ruokailu/juomatavoista.

Ilmeisesti lääkeannostani nyt nostetaan ja otetaan kontrolli noin puolen vuoden päästä. Mitenkähän nopeasti olo paranee kun alan syödä suurempaa annosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu