MIkä auttaisi väsymyksiin,vaikka kuinka
paljon nukkuisi aina on väsymyksiä?
paljon nukkuisi aina on väsymyksiä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
melatoniinia itse sain siitä avun . nukuin ihan normaalit yöunet silti olin väsynyt toisinaan koko päivän . melatoniini käytön johdosta olen virkeä koko päivän . linkissä tietoa melatoniinista
http://www.kuopionlaakeinformaatiokeskus.fi/kysymys/kysymys10-02.pdf
Kuinka kauan aikaa käytit jotta tehosi?
Voiko käyttää vitamiinien ja luontaistuotteiden kanssa?
1 tapletin käyttö tehosi minulla heti. purkissa ohje 1- 3 taplettia ennen nukkumaan menoa eli kannattaa kokeilla 1 tapletin aloitus käytöllä.
lääkäri ketä kirjoitti resepti sano että takuuta ei ole että melatoniinilla olisi vaikutusta . no minulla on ainakin toiminut .
tosta en osaa sanoa mitään käytöstä vitamiinien ja luontaistuotteiden kanssa sitä kannattaa kysyä lääkäriltä .
Itse vedän 2-3 tabua cofeiinia, jos olen päivällä yliväsynyt. Cofeiini-tabletteja saa ilman reseptiä apteekista.
Melatoniinihan on ns. luonnollinen hormoni (yöhormoniksi kutsuttu), joten teoriassa ko. valmiste ei ole perinteinen lääke (nykyään kuulemma jopa reseptivapaa jossainpäin Suomea), joten eiköhän sitä voi käyttää ihan minkä tahansa luontaistuotteen tai lääkkeen kanssa. Toki kannattaa varmistaa omalta lääkäriltä, itselläni kun ei ole kokemusta aineesta.
Vielä. Seuraavan kerran kun on asiaa lääkäriin, niin reseptin kysyn. Vaikkei tuo kaikilla tosiaan vaikuta, niin mieluummin tuota kokeilen kuin jatkan tätä perinteisten nukahtamislääkkeiden lähes jatkuvaa syömistä.
Vaikuttavana aineena modafiniili. Tuota amerikkalaiset sotilaslentäjätkin käyttävät pitkillä pommituslennoilla. On vain perkuleen kallista ja vaatii Suomessa ns. punaisen reseptin.
Saako sitä jo Suomesta apteekista?
Onko tietoa paljonko on hinta ja saako siitä Kelakorvauksen?
Tuo resepti ei ole ongelma!