Propecia ja Ruotsin TV.

Osuipa vaan silmääni uutinen lueskellessani Ruotsin valtakunnallisen television (SVT:n) netti-uutissuvustoa eilen.

Yksi päivän pääaiheista oli varoitus nuorille miehille olla käyttämättä Propeciaa.
Puhuttiin sivuoireista, etupäässä rintojen epänormaalista kasvamisesta ja pitkäaikaiesta erektio-ongelmista (jopa käytön jälkeenkin) joista kärsii kuulemma jo sen verran moni että kyse ei enää voi olla sattumasta vaikka lääkkeen valmistaja edelleen väittää ettei oireita pitäisi ilmetä enään lääkkeen käytön jälkeen.
Samalla lääkärit suhtautivat yleisellä tasolla hyvin epäluuloisesti hormonaaliseen toimintaan vaikuttavaan lääkeeseen jonka jatkuvasta käytöstä on tuskin mitään tietoa. Monet epäilivät, ja jotkut lääkkeen käyttäjät vahvistivat, että m.m erektio-ongelmia saattaisi ilmetä vaikka vasta vuosia sen jälkeen kun lääkkeen käytön olisikin lopettanut. Mukana oli myös videoklippi aiheesta jossa haastateltiin sivuoireista kärsiviä, lääkreitä ja Propecian edustajia.

Hm .. täytyy tarkkailla tilannetta jatkossa. Sinäänsä en tiedä oliko uutispaketissa mitään varsinaisesti uutta tietoa mutta on aina huono juttu kun valtion suurin uutisten-tuottaja pistää lääkkeestä liikenteeseen julkisen varoituksen.
41248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuulostaa tyypilliseltä ruotsalaiselta ylireagoinnilta. Kyseistä lääkettähän testattiin hyvinkin tarkkaan 90-luvulla ennen kuin se päästettiin myyntiin. Lisäksi tuo väite oireiden jatkumisesta käytön lopettamisen jälkeen vaikuttaa lähes naurettavalta.

Valitettavaa jos joillekin sivuoireita tulee, silloin lääkkeestä lienee paras luopua ja tyytyä kohtaloonsa.

Äänestä

että artikkelissa
http://www.svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=22620&a=719078&lid=is_search549588&lpos=0&queryArt549588=propecia&doneSearch=true&sd=22634&from=siteSearch&pageArt549588=0
ei puhuta MITÄÄN Proscarista, joka on TÄYSIN samaa tavaraa kuin Propecia, ainoastaan suurempana annoksena.

Suomeksi:
Jollakulla jossain vaiheessa tuota uutisointia on ollut jotakin miestyyppisen hiustenlähdön hoitamista vastaan, koska muutoin uutisessa olisi varmasti mainittu, että samaa finasteridia syö VIISINKERTAISENA annoksena eturauhasen liikakasvun hoitoon ainakin yhtä moni ruotsalainen kuin propeciaakin. Vai eikö erektiohäiriöillä ym. sivuoireilla olekaan mitään väliä jos ne ilmaantuvat niille henkilöille, joilla on eturauhasen liikakasvua?

Äänestä

"Rapport träffade en man som använt Propecia och drabbats av ödestigra biverkningar."

Ohjelmassa siis haastateltiin kokonaista yhtä tapausta jolla oli ollut sivuoireita...

"Forum på nätet visar dock att många män drabbats av erektionsproblem som blivit bestående."

Ja sitten on luettu näitä Netin keskustelupalstoja jossa lössi itkee kaikenlaisia oireita (syystä tai syyttä).

Tieteellisesti siis erittäin pätevä selvitys ;-).

Äänestä

Sivuvaikutuksista on varoitettu lääkepakkauksen ohjeissakin. Mutta hiusten kasvuun käytettyä 1mg annostuksella ei sivuvaikutukset liene kovin suuria ja ainakin ohjeiden mukaan ne laantuvat käytön jatkuessa. Kyllähän minullakin oli pientä rintojen arastusta ja ehkä vähän kasvuakin, mutta ei se näy päällepäin. Jokainen käyttäjä tietää itse mitä sivuvaikutuksia on ollut, eikä ne ainakaan itselläni ole ollut mitenkään suuria.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Juhana E kirjoitti:

Osuipa vaan silmääni uutinen lueskellessani Ruotsin valtakunnallisen television (SVT:n) netti-uutissuvustoa eilen.

Yksi päivän pääaiheista oli varoitus nuorille miehille olla käyttämättä Propeciaa.
Puhuttiin sivuoireista, etupäässä rintojen epänormaalista kasvamisesta ja pitkäaikaiesta erektio-ongelmista (jopa käytön jälkeenkin) joista kärsii kuulemma jo sen verran moni että kyse ei enää voi olla sattumasta vaikka lääkkeen valmistaja edelleen väittää ettei oireita pitäisi ilmetä enään lääkkeen käytön jälkeen.
Samalla lääkärit suhtautivat yleisellä tasolla hyvin epäluuloisesti hormonaaliseen toimintaan vaikuttavaan lääkeeseen jonka jatkuvasta käytöstä on tuskin mitään tietoa. Monet epäilivät, ja jotkut lääkkeen käyttäjät vahvistivat, että m.m erektio-ongelmia saattaisi ilmetä vaikka vasta vuosia sen jälkeen kun lääkkeen käytön olisikin lopettanut. Mukana oli myös videoklippi aiheesta jossa haastateltiin sivuoireista kärsiviä, lääkreitä ja Propecian edustajia.

Hm .. täytyy tarkkailla tilannetta jatkossa. Sinäänsä en tiedä oliko uutispaketissa mitään varsinaisesti uutta tietoa mutta on aina huono juttu kun valtion suurin uutisten-tuottaja pistää lääkkeestä liikenteeseen julkisen varoituksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu