Millä tavalla olisi mahdollista päästä vuodenvaihteen tai jo joululta tuntumassa päästä noin viikoksi Turkkiin käymään? Edestaksiet lennot tartvitsísi Helsingistä johonkin kaupunkiin. Jonkun verran olen ns. omatoimimatkoja tehnyt, hankkinut hotellin tai jonkun yösijan vasta paikan päällä. Millaisia yösijoja Turkssa on tarjolla, etenkin siellä Antalyan suunnalla, tai sitten Istanbulin?
Onko Tukissa auton vuokraaminen järkevää ja kuinka hintavaa? Tosiaan en tarvitsisi mitään ylellistä, pelkät lennot ja riittävän turvallisen yösijan jossa voi nukkua.
-Pera
Onko Tukissa auton vuokraaminen järkevää ja kuinka hintavaa? Tosiaan en tarvitsisi mitään ylellistä, pelkät lennot ja riittävän turvallisen yösijan jossa voi nukkua.
-Pera
Vastaukset 7
Vanhimmat
THY:llä pääset suoralla lennolla. Halvempaa tuskin mistään löydät, jos ajalla ja helppoudella mitään merkitystä on.
Yösijoista löytyy netissää tietoa ja valinnanvaraa vaikka kuin. Auton vuokrauksesta en osaa sanoa mitään.
Ei ehkä kande vuokrata autoa. Turkin liikenne on niin sattumanvaraista ja kolarit ovat yleisiä. Istanbulissa on kovat ruuhkat. Maan sisäinen joukkoliikenne toimii erinomaisesti ja on edullista käyttää. Kaupungeissa voi liikkua dolmuksilla, joita kulkee hyvin.
Kiitokset. Mitä kautta THY:n lentoja? Netissä THY:n sivuilla valikossa ei ollut Helsinkiä mainittu. Jotain kautta onnsituin linkaamaan sen sitten Finnavian sivuille. Onko näillä tekemistä keskenään? Entä jotain muuta kautta THY:n lentoja tilattua?
Pera
esim. täältä
http://www.supersaver.fi
http://www.ebookers.fi
Katso www.thy.com tai soita Helsingin kentällä olevaan toimistoon. Itse tilasin netistä ja maksu hoitui siten, että otin yhteyttä thy:n toimistoon ja sain pankkitilin numeron jolle sitten lipun maksoin. Lähetin maksutositteen meilinä ja pyysin vastausta viestiin. Se tuli ja sain luppuni lähtöpäivänä kentältä. Voi tuntua hankalalta, mutta hyvin toimi. Silloin, syyskuussa, ei niitten Visa SUomessa vielä pelittänyt.
Kyllä se Helsinki on siellä valikossa.
Näkyy Töölön matkatoimisto myyvän :)
Vuokrasin auton (20 e/24 h) Alanyasta ja kävin Antalyassa. Kaikki sujui hyvin meikäläiseltä naiskuskiltakin, kun ajatteli liikkuvansa kuin kalat parvessa. Liikenne on täysin erilaista kuin Euroopassa. Onneksi tiesin sen ja osasin varautua vaikka mihin. Jos olisin ollut ensikertalainen, olisin käyttänyt julkisia edullisia kulkuneuvoja tai pikkumatkoilla tarvittaessa taksia. Istanbulissa en autoilisi.