voisinkohan millään saada jotai lääkitystä akneen,kun minulla on otsa täynnä suuria mustapäitä ja semmosia likanäpyn näkösiä. suunympärys: kummallakin puolella suuta on n. 5 finniä ja on arpia paljon. toisessa poskessa on arpia muutama. ja nenä on kauttaaltaan täynnä mustapäitä. millainen lääkitys kannattaisi? minulla pukkaa finnejä viikolla ennen ja jälkeen menkkoja.
entä kannattaisko mennä ihan terveydenhoitajalle ja ihotautilääkärille? maksaako se aina? paljon? mitä hintaluokkaa lääkkeet maksavat kuukaudessa? onko antibiooteista mitään hyötyä pitkällä tähtäimellä?
Olkaa kilttejä ja vastailkaa mitä tiedätte :)
entä kannattaisko mennä ihan terveydenhoitajalle ja ihotautilääkärille? maksaako se aina? paljon? mitä hintaluokkaa lääkkeet maksavat kuukaudessa? onko antibiooteista mitään hyötyä pitkällä tähtäimellä?
Olkaa kilttejä ja vastailkaa mitä tiedätte :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
ihotautilääkäril..n.50e..suosittelevat varmaankin ensin voiteita ja antibiootteja ja sitten siirtyvät voimakkaampiin/tehokkaampiin jos ei noi tepsi..tietyst aluks voi käydä tk:s (halvempaa) ja sit jos siel ei apua saa niin ihotautilääkäril.. itse menin siksi ihotautilääkäril kun koitin varata aikaa tk:hon niin ei se täti oikeen ymmärtäny mistää mitää eikä sil sit loppujen lopuks ollu antaa aikaakaan..
mene kosmetologin puheille heti ja kysy häneltä neuvoa. Tai vaikka soitat jollekkin ja kysyt onko hetki aikaa ja kerrot tilanteesi ja kysyt mitä kannattaisi tehdä. ja nämä neuvot ovat ainakin ilmaisia. Neuvoista seuraavat toimenpiteet eivät ehkä mutta ainakin ne auttavat.:)
Kyllähän tuo aknelta kuulostaa. Varaa aika ihotautilääkärille niin hän osaa analysoida ihosi kunnon ja mahdollisen lääkityksen. Monet odottavat liian kauan ja siinä sitä sitten onkin hoitamaton akne ja kasvot täynnä arpia.. Älä kysele täältä mistään lääkkeistä, kysy mieluummin ihan suoraan lääkäriltä. Monet täällä leikkivät omien kokemustensa perusteella asiantuntijaa tietämättä oikeasti asiasta mitään.
Kosmetologille en missään nimessä suosittelisi sinun menevän, he eivät osaa hoitaa aknea. Itse kävin puoli vuotta kosmetologilla ennenkuin tajusin mennä lääkäriin. Rahat hukkaan, mitään tulosta en saanut, paitsi uusia arpia kosmetologityttösen "hellissä" käsissä..
Lääkärikäynti (ainakin yksityisellä) maksaa 50-100 euroon, tietenkin jokainen kerta maksaa. Minulla maksoin Roaccutan 54e kuussa (kela korvasi osan) plus voiteet..
onkos sitten sairaaloissa ilmaisia lääkäreitä? tai onko ilmaisia ihotautilääkäreitä olemassakaan?
Millä perusteella kela maksaa noita korvauksia? onko ne huomattavia?
Missään et pääse ilmaiseksi lääkäriin. Sairaaloissa ei hoito ole niin kallista, mutta sinne käsittääkseni pääsee vain terveyskeskuksen lähetteellä, ja voi joutua jonottamaan jopa kuukausia. (näin meillä)
Yksityiselle ihotautilääkärille pääsee nopeammin, mutta hoito on kallista. noin 50-100e/kerta
Kela maksaa korvauksia lääkärikäynneistä ja lääkkeistä kun kyseessä on sairauden hoito (akne on sairaus) en nyt muista prosentteja, mutta Ei se paljon korvannut.. Käy katsomassa kelan sivulta
missä päin on muka 100e käyntimaksu? Mä maksoin kela korvauksen jälkeen 50e! Ja ostin tetralysalia, niin alunperin se maksoi joku 40e ja kela korvauksen jälkeen 23e, et kyl aika tuntuva korvaus. En sit tiedä miten roan kanssa.
Itse asiassa Kela korvaa hyvinkin paljon. Muistaakseni jotain 80prosenttia 40e ylittävästä osasta. En nyt ole yhtään varma.
Esim, Isotretionin maksoi apteekissa 80e ja kelanvähennysten jälkeen jäi 45e.
En nyt viitsi sanoa paikkakuntaa, mutta täällä pohjois-Suomessa olen saanut pulittaa pahimmillaan 98e lääkärikerrasta.
Kelan sivuilta:
"Peruskorvaus on 42 prosenttia lääkkeen hinnasta."
"Kela korvaa osan yksityislääkärin palkkioista. Korvaus on 60 % vahvistetun taksan mukaisesta määrästä. Sairaanhoidon kustannusten korvaaminen edellyttää aina, että hoito on sairauden vuoksi tarpeellista."
No joo, kyllähän tuo helpottaa, vaikka tajuttomia määriä on omista rahoistaakin saanut pulittaa. Välillä ei ole raha meinannut riittää koulukirjoihin kun on pitänyt säästää seuraavaa lääkärikertaa varten (olen opiskelija)