pe 11:19 Sampo nostaa prime-korkoaan puolella prosenttiyksiköllä.
Eihän se tee 150000€ lainassa kuin 63€/kk lisää
Eihän se tee 150000€ lainassa kuin 63€/kk lisää
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt pannaan puoli prossaa kerralla.
Muuten Ruotsin keskuspankkikin nosti korkoa.
Veikkaan että nousu jatkuu vielä pari vuotta.
myy omistuksiaan, kun vat siellä huomanneet, että nyt on viimeisen rahastuksen aika. Tästä eteenpäin kaikki on taas alamäkeä hetken aikaa.
ihmeellistä ole sillä peruskorkokin nousee 3,75 %
vuodenalusta.
Ja muut pankit tulevat nostamaan prime-korkonsa, elleivät ole sitä jo ehtineet tehdä kulunava vuotena.
Korko ei ole nousemassa vuodenvaihteessa. Veikkaan että se laskee kesään mennessä 0,25%.
puntissa sitten vipottaa.
Lentää sukkula veenukseen.
Voi itku! Ostin asunnon 300 000 eurolla vuosi sitten. Silloin laskin, että joutuisin maksamaan korkoja 150 000 euroa.
Nyt korot ovat nousseet jo niin paljon, että joudunkin maksamaan 200 000 euroa korkoja! Olen menettänyt vuodesssa 50 000 euroa, vaikka olen maksanut läävääni pää märkänä! Miksei kukaan varoittanut?
Nyt yht'äkkiä kiinteäksi koko loppuajaksi?
Korot nousee ja laskee, kk-erä pysyy vakiona.
mutta koronnoustessa riittävästi ei kiinteä tasaeräkään riitä. Vaan sitä joudutaan nostamaan.
ei ole kaikilla tasaeräistä. se on vain niillä, jotka tykkäävät maksaa puolet korkoa ja puolet lyhennystä. eli en minä. kk-erä muuttuu vuosittain (12kk euribor), mutta ne on pikkurahoja siihen nähden, että kokonaiskorossa säästää kymmeniä tuhansia euroja... tehkääpä piruuttaan laskelmia.