Minulla ei ole minkäänlaista vinttikoiraa vaan ihan muunsorttinen. Olen aina ihaillut italian vinttikoiria.
onko totta, että vinttikoirat vaativat todella paljon juoksemista? vai riittääkö viikonloppujuokseminen?
minkälainen on vinttikoirien, vaikkapa juuri italianvinttikoiran, liikunnantarve siis?
JUOKSEMISTA?
3
799
Vastaukset
- kanssa ainakin
talvella jää tuo liikunta pakostakin vähiin. On meinaan sitten todella kylmänarka koira! Niillä on aivan olematon karvapeite ja rasvakerros. Pienen pienet karvattomat tassut ja paperinohuet korvat jotka takuulla jäätyvät jo pikkupakkasilla. Mulle tuli italiaano monen sattuman summana. Aivan ihana koira luontteeltaan, vähän liiankin kiltti. Mikäli päädyt italiaanoon, saat varautua koiran pukemiseen seuraavat 15 vuotta! Sadeasu, takki, kurapuku, toppapuku, tossut, hattu.... Jos otat pennun, ota ehdottomasti kevät- tai kesäpentu! Paljon helpompi opettaa sisäsiistiksi. Siksi mullekin tämä koira tuli kun alkuperäinen omistaja ei ollut saanut koiraansa kolmessa vuodessa sisäsiistiksi. Minä sain kyllä kuukaudessa, kärsivällisyydellä ja hellyydellä. On kuulemma aika yleisiä nuo sisäsiisteysongelmat italiaanoilla. Johtuneeko sitten juuri tuosta niiden kylmänarkuudesta... Mutta kyllä italiaano liikkuakin jaksaa, vapaana juokseminen on niille mieluisinta.
- simba ja bumba
Niin kyllä me pärjätään ihan kahdella vaatteella vaan. Mantteli ja haalari riittää hyvin
- jotakin...
Italianvinttikoira ei kovin kummosesti tarvitse liikuntaa, vähiten vinttikoirista. Hyvällä säällä olisi hyvä tehdä yksi pidempi lenkki päivässä, esim. tunnin lenkki, mutta ei se ole ihan joka päivä välttämätöntä. Vapaana juoksutus olisi tietysti parasta liikuntaa, mutta harvoin italiaano yksin viitsii juosta, sillä pitäisi olla kaveri.Tämä yhdistyksen sivuilla oleva lause pitää hyvin paikkansa: Tämä pieni erityislaatuinen vinttikoira on kuin perunalastu - yksi ei riitä vaan niitä pitää ottaa lisää!
Meilläkin on vain kaksi vaatetta: takki ja lahkeellinen haalari. Ja tietysti myös tossut. Italiaano on tosiaankin todella kylmänarka koira, kaikkein kovimmilla pakkasilla sen kanssa ei pahemmin mennä ulos ollenkaan.
Ihana rotu, suosittelen lämpimästi!
http://sic.fi/fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1852617Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1381188- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808