Minulla ei ole minkäänlaista vinttikoiraa vaan ihan muunsorttinen. Olen aina ihaillut italian vinttikoiria.
onko totta, että vinttikoirat vaativat todella paljon juoksemista? vai riittääkö viikonloppujuokseminen?
minkälainen on vinttikoirien, vaikkapa juuri italianvinttikoiran, liikunnantarve siis?
JUOKSEMISTA?
3
785
Vastaukset
- kanssa ainakin
talvella jää tuo liikunta pakostakin vähiin. On meinaan sitten todella kylmänarka koira! Niillä on aivan olematon karvapeite ja rasvakerros. Pienen pienet karvattomat tassut ja paperinohuet korvat jotka takuulla jäätyvät jo pikkupakkasilla. Mulle tuli italiaano monen sattuman summana. Aivan ihana koira luontteeltaan, vähän liiankin kiltti. Mikäli päädyt italiaanoon, saat varautua koiran pukemiseen seuraavat 15 vuotta! Sadeasu, takki, kurapuku, toppapuku, tossut, hattu.... Jos otat pennun, ota ehdottomasti kevät- tai kesäpentu! Paljon helpompi opettaa sisäsiistiksi. Siksi mullekin tämä koira tuli kun alkuperäinen omistaja ei ollut saanut koiraansa kolmessa vuodessa sisäsiistiksi. Minä sain kyllä kuukaudessa, kärsivällisyydellä ja hellyydellä. On kuulemma aika yleisiä nuo sisäsiisteysongelmat italiaanoilla. Johtuneeko sitten juuri tuosta niiden kylmänarkuudesta... Mutta kyllä italiaano liikkuakin jaksaa, vapaana juokseminen on niille mieluisinta.
- simba ja bumba
Niin kyllä me pärjätään ihan kahdella vaatteella vaan. Mantteli ja haalari riittää hyvin
- jotakin...
Italianvinttikoira ei kovin kummosesti tarvitse liikuntaa, vähiten vinttikoirista. Hyvällä säällä olisi hyvä tehdä yksi pidempi lenkki päivässä, esim. tunnin lenkki, mutta ei se ole ihan joka päivä välttämätöntä. Vapaana juoksutus olisi tietysti parasta liikuntaa, mutta harvoin italiaano yksin viitsii juosta, sillä pitäisi olla kaveri.Tämä yhdistyksen sivuilla oleva lause pitää hyvin paikkansa: Tämä pieni erityislaatuinen vinttikoira on kuin perunalastu - yksi ei riitä vaan niitä pitää ottaa lisää!
Meilläkin on vain kaksi vaatetta: takki ja lahkeellinen haalari. Ja tietysti myös tossut. Italiaano on tosiaankin todella kylmänarka koira, kaikkein kovimmilla pakkasilla sen kanssa ei pahemmin mennä ulos ollenkaan.
Ihana rotu, suosittelen lämpimästi!
http://sic.fi/fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1325782
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962589- 1342507
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv82079- 121403
- 621117
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101052- 51922
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101835- 76835