Jihuuu, pitkästä aikaa bilettämään tänään! :)
Onkos täällä muita Onnelaan meniöitä??
Onkos täällä muita Onnelaan meniöitä??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pissikset isin rahoilla sidukkaa juomaan. Samalla voi pyörittää persettä portsareille. Niillä paviaaneilla ei kuitenkaan seiso ku silmät päässä.
..rahoja millä lähtee juomaa! :/
Ku opiskelee,ni ei ihan millon vaan pääse baariloihi, ku pitäis jollai elääkki..!
totta puhut!
Paljonhan sielä näitä isin rahoilla pelaavia on mutta uskon että sekaan mahtuu liuta myös näitä kunnon "opiskelijanretkuja" jotka käyvät nauttimassa musiikista ja tanssimisesta :)ehlä parista drinksustakin.
Köyhän opiskelijan vinkki, Bulls`ssa voi bilettää aika edullisesti. Sinne suuntaan ropoineni..
Minä ainakin katson että penska tekee velvollisuutensa,kun hoitaa koulunsa kunnialla! Ja suon nuorelle sen että käy jossain juhlimassakin, eikä kökötä kaikkea vapaa-aikaansa kirjojen ääressä.Lähteköön sitten vaikka välillä tuulettumaan mamman ja papan avustuksella! Eiköhän jokainen vanhempi anna penskoilleen rahaa ym. jos vaan mahdollista.
jos nyt ihan pakko ni kai se sitte on niitä karvakäsiä kattomaan mentävä..
IMATRA. Nuoret Imatralla käyttävät päihteitä yleisemmin ja ronskimmin kuin heidän suomalaiset ikätoverinsa keskimäärin.
Uusimman kouluterveyden kyselytutkimuksen mukaan kunnon kännit vähintään kerran kuussa kiskaisee neljännes imatralaisista peruskoulun kahden ylimmän ja lukion kahden alimman luokan oppilaista. Kerran viikossa tai jopa useammin näin tekee liki kymmenen prosenttia nuorista.
Imatran tutkimustulos on sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksen Stakesin erikoistutkijan Minna Pietikäisen mielestä monella tapaa huolestuttava. Päihteiden käytön lisääntyminen ja käyttäjien määrän lisääntyminen poikkeavat valtakunnallisesta trendistä.
Melko erikoista on sekin, että humalahakuisessa juomisessa samoin kuin tupakoinnissa Imatran tytöt ovat pysyneet poikien vauhdissa hyvin, ja menneet osin ohikin.
Kasvussa Imatralla on myös laittomien huumeiden kokeilu. Tällä kohdin tutkimuksen piikkitulos on lukiopojissa. Lukion ykkös- ja kakkosluokkien pojista ainakin kerran huumeita kertoo kokeilleensa jo yli 20 prosenttia.
MINNA PIETIKÄINEN ei keksi suoraa syytä imatralaisten nuorten päihdekäyttäytymisen kummallisuuksiin. Yksi yleinen syy Pietikäisen mukaan lienee kuitenkin se, että tiukentuvan kuntatalouden aikana ehkäisevällä terveydenhoidolla ei ole ollut menestystä terveysbudjettien priorisoinnissa.
- Resurssit ja eurot on jouduttu liiaksi painottamaan vain raskaaseen sairaanhoitoon, Pietikäinen näkee.
YKSI TOIVO Imatralla pannaan koulujen terveystiedon opetuksen kehittämiseen. Terveystieto tuli Imatran opetussuunnitelmiin viime vuonna. Koulun, kasvatuksen ja kulttuurin toimialajohtajan Jussi Virsusen mukaan opetuksen sisältöä on syytä ohjata ja tarkentaa kouluterveyskyselyn osoittamiin kipukohtiin.
Virsusen mukaan Imatralla on nyt tärkeää viedä koulujen vanhempainiltoihin nopea tieto siitä, missä kaupungin nuoret menevät. Vastuuta ei kuitenkaan pidä sälyttää vain vanhemmille. Virsusen mielestä Imatran koulujen aluehallintomallista on myös aika mitata uutta hyötyä ulos.
Mie vetäsin pari viivaa niin en oo kerenny viel mihkään kun siivosin! Vanhempien rahoja mie käyttelen ja se passaa. Huomen onnelaan ja essoja koneeseen! JIHAA
Kuka kaheli johonkin Sedu Koskisen baariin rahansa kantaa?
Äijähän on Suomen suurin ketku!
"Oon Onnelassa töissä, kun en kuulu mihinkään ammattiliittoon.....ainakin toistaiseksi olen töissä??? :("
Ehdotan boikottia!
Ammattiliittoon ei kenenkään ole pakko kuulua!
Eroa sinäkin -äläkä meso siinä.
Vai kateellinenko olet,kun liittosi vie suuren osan palkastasi -mitä saat tilalle?
Joo, Sedu rakentaa ketjun Salonojan rahoilla ja myy sen sitten pois ja paikalliset yrittäjät konkursissa, tätä te pintaliitäjät haluatte ? Käykää muissa paitsi Seduloissa, on niin vitun leuhka jätkä kuin olla ja voi...ajatelkaa vähän edes tulevaisuutta, boikottiin koko paikka ja samassa Giggeli LPR:ssa, näyttäkää nyt pissikset voimanne...menkää Bulssiin, Kuusenkorvaan, Mocamboon, Buterille, Woodoohon tai Roadiin, niin ei saa kusipää sedu hilloja...menkää !!!!!!!!!!!
menisin ennemmin bulssiin mut ku siel on käyny siel ei oo ollu ketää. mitä hittoo.. sillo on sit pakko mennä onelaan jos meinaa vaik seuraa löytää