Diakista myös sosionomiksi?

Heip!

Olen nyt selaillut eri ammattikorkeiden sivuja ja mietin eri vaihtoehtoja. Sosionomiksi olisi tarkoitus päästä. Käsittääkseni myös Helsingin Diakista voi valmistautua sekä "normaaleja" sosionomeja että sosiononi-diakoneja, joilla on myös pätevyys toimia diakonina. Haluaisinkin nyt siis tietää, että eroaako Diakin "normaali" sosionomi koulutus jotenkin muiden amk:iden vastaavista koulutuksista? Eli onko Diakissa pelkän sosionominkin koulutus jotain eettisiin arvoihin perustuvaa?

Kiitoksia kaikille vastanneille! Olisi myös mielenkiintoista kuulla Diakissa opiskelleiden kokemuksia...
5768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pääsin Diakiin opiskelemaan sosionomiksi, opinnot alkaa tammikuussa.

Mun mielestä kaikessa Diakin opiskelussa korostetaan eettisiä arvoja, lähimmäisenrakkautta, monikulttuurisuutta jne. Mutta itsekin haluaisin kuulla muiden kokemuksia... :)

Äänestä
  • Kyllähän kaikkien sosionomien työn tulisi olla eettisesti korkealaatuista, ja oot varmaan itsekin sitä mieltä.
    Kyllä diakeista tosiaan voi valmistua myös "pelkäksi" sosionomiksi AMK tai myös "pelkäksi" sairaanhoitajaksi ilman kirkollista pätevyyttä.
    Kaikille on koko koulutuksessa muistaakseni 8 opintopistettä ns. kirkollisempia aineita, mutta ne tarkoittavat esim. juuri etiikkaa, ihmiskäsityksiä (huom. muitakin kuin kristillisiä) ja sosiaalialan historiaa, johon liittyy diakoniatyön historia. Diakoniatyönä on aloitettu moni sosiaalialan työ. Mielestäni ne kestää vaikkei olisikaan krist. uskossa. Asioista saa keskustella vapaasti ja kriittisesti, eikä mitään uskoa edellytetä opiskelijalta.
    Ilmapiiri koulussa (ainakin Porissa) on lämmin ja hyväksyvä, ja paljon korostetaan toisten auttamista esim. tenttikirjojen lainaamisessa, jos vaikka ei sattuisi saamaan.

    Äänestä

  • aika samoilla linjoilla vastanneiden kanssa. opiskelen helsingin toimipisteessä pelkästään sosionomiksi. alotin syksyllä. ainaskin ekana lukukautena on kurssi etiikan ja diakonian perusteet, mistä saa 4 opintopistettä. käydään läpi lähinnä diakonian historiaa ja eri etiikan teorioita (tuttuja lukion filosofiasta). en kuitenkaan usko, että tällasta olis muilla ammattikorkeakouluilla. diakoin arvot tosiaan pohjautuu kristilliseen lähimmäisrakkauteen, mutta ei niitä opintoja ole kuin ihan vähän.... olipas sekavasti kirjotettu... onko muuta kysyttävää? voin vastata ihan mielelläni parhaani mukaan :)

    Äänestä

Kaikilla AMKeilla on hieman erillainen sosionomikoulutusohjelma muihin verrattuna ja niissä lähestytään aiheita eri viitekehyksistä. Että kyllä siinä mielessä Diakin "normaali" sosionomikoulutus eroaa muista.

Äänestä
  • Kiitoksia paljon vastauksista! Tämä valaisikin jo tosi paljon. Sitä mä vaan murehdin, että "pelkäksikin" sosionomiksi opiskelu on pelkkää jeesustelua... Mutta jos tommosia eettisiä juttja on tosiaan vaan joku pari op:tä, niin eihän se ole paljoa. Kaipa tuo Diakki olis ihan hyvä vaihtoehto:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruhvuli kirjoitti:

Heip!

Olen nyt selaillut eri ammattikorkeiden sivuja ja mietin eri vaihtoehtoja. Sosionomiksi olisi tarkoitus päästä. Käsittääkseni myös Helsingin Diakista voi valmistautua sekä "normaaleja" sosionomeja että sosiononi-diakoneja, joilla on myös pätevyys toimia diakonina. Haluaisinkin nyt siis tietää, että eroaako Diakin "normaali" sosionomi koulutus jotenkin muiden amk:iden vastaavista koulutuksista? Eli onko Diakissa pelkän sosionominkin koulutus jotain eettisiin arvoihin perustuvaa?

Kiitoksia kaikille vastanneille! Olisi myös mielenkiintoista kuulla Diakissa opiskelleiden kokemuksia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu