Eberspächer d5w

Pitäisi asentaa kyseinen lämppäri Volvo 940 tdic:ii n. Sama laite oli aienmin 740:ssä moottoritilassa oikealla puolella, vaan ei mahdu 940:seen, koska siinä on ahdin. Mikähän olisi sopiva paikka tuolle asennukselle? Mallailin sitä jäähdyttimen säleikön taakse, mutta haittaako se jäähdytystä? Löytyisikö mahdollisesti kuvia toteutetuista projekteista tai linkkejä?
1334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moro

Mulla oli 760 tdic:ssä Eberi imusarjan ja lokasuojan välillä, mahtui siihen. Otaksun että sun autossa on samanlainen väli. Laite oli siis imusarjan suuntaisesti siten, ettei moottori heiluessaan tietenkään saanut vastata siihen. Jokseenkin samalla korkeudella kuin imusarja, sen verran alempana paisuntasäiliötä että Eberiin ei voinut jäädä ilmaa.

Kuvaa ei oo, kun autokin on myyty ja Eberi on nykyisessä autossani.

Tämänhetkisessä autossa 200 D W124 sama laite on miltei samassa paikassa, nyt se on pystyasennossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Volvo 940 tdic kirjoitti:

Pitäisi asentaa kyseinen lämppäri Volvo 940 tdic:ii n. Sama laite oli aienmin 740:ssä moottoritilassa oikealla puolella, vaan ei mahdu 940:seen, koska siinä on ahdin. Mikähän olisi sopiva paikka tuolle asennukselle? Mallailin sitä jäähdyttimen säleikön taakse, mutta haittaako se jäähdytystä? Löytyisikö mahdollisesti kuvia toteutetuista projekteista tai linkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu