Yamaha 2HV

Huoltoon

Moi,

Viime kesänä hankittu moottori pitäisi saada huolletuksi. Onko suosituksia loistavan hinta/laatu suhteen omaavista huoltoliikkeistä Helsingin seudulta?

Kiitti,
M

7

2848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2-stroke

      Jos kyseessä on 2T-vispilä, niin unohda huoltoliikkeet. Ainoa hoito mitä se tarvitsee on peräöljyjen vaihto.

      Jos laiminlyöt peräöljyn vuosittaisen vaihdon, voi kulmavaihde rikkoontua jo alle 15 vuoden käytöllä. Jos jaksat vaihdella öljyjä edes joka toinen vuosi, niin kestoikä kaksinkertaistuu.

      Pikku tippa öljyä liikkuviin niveliin ja vaijereihin vuosittain pitää ne vetreänä vuosikymmeniä.

      Kauden viimeinen moottorin sammutus kannattaisi tehdä uittamalla kaasuttimen kurkusta niin paljon öljyä sisään, että kone sammahtaa. Tällä estetään alakerran laakereiden mahdolliset korroosiovauriot.

      Tulppa pitää tietenkin vaihtaa jos esiintyy sytytysongelmia. Normaalikäytössä tulpan ikä on kuitenkin useita vuosia. Jos tulpan viitsii ongelmien sattuessa putsata ja säätää kärkivälin 5 vuoden välein, kestää sekin 15 vuotta. Toki mukana kannattaa pitää varatulppaa.

      • Four stroke

        Miten on, jos on kaksi tahtia enemmän?


      • Huoltoon

        Moro,

        Onko tarvetta säätää kaasaria tehtaan jäljiltä? Jotenkin tuntuu, että seokset on väännetty aika rikkaalle tehtaalla. Esim. rikastinta ei voi käyttää missään olosuhteissa, koska välittömästi kone hyytyy. Siis nollakeleilläkin lähtee ilman ryyppyä viimeistään toisella.

        Samoin esiintyy puutumista ajossa, eli kone meinaa sammua. Toki konetta käytetään pääasiassa uisteluun, mutta siksi juuri hommasin tuon 2hv version, jotta kävisi hienosti myös pienillä kierroksilla. Nelari suljettiin pois kuvioista painon takia.

        Onko siis urbaania legendaa, että tehtaalla jätetään seokset rikkaalle niinkuin sisäänajoa varten? Saako niitä itse säädettyä kohdilleen. Manuskassa kehoitetaan ystävällisesti ottamaan yhteyttä lähimpään huoltoliikkeeseen...

        Kiitos!


      • Adjust
        Huoltoon kirjoitti:

        Moro,

        Onko tarvetta säätää kaasaria tehtaan jäljiltä? Jotenkin tuntuu, että seokset on väännetty aika rikkaalle tehtaalla. Esim. rikastinta ei voi käyttää missään olosuhteissa, koska välittömästi kone hyytyy. Siis nollakeleilläkin lähtee ilman ryyppyä viimeistään toisella.

        Samoin esiintyy puutumista ajossa, eli kone meinaa sammua. Toki konetta käytetään pääasiassa uisteluun, mutta siksi juuri hommasin tuon 2hv version, jotta kävisi hienosti myös pienillä kierroksilla. Nelari suljettiin pois kuvioista painon takia.

        Onko siis urbaania legendaa, että tehtaalla jätetään seokset rikkaalle niinkuin sisäänajoa varten? Saako niitä itse säädettyä kohdilleen. Manuskassa kehoitetaan ystävällisesti ottamaan yhteyttä lähimpään huoltoliikkeeseen...

        Kiitos!

        Kyllä sieltä kaasarista pitäis tyhjäkäynnin seosruuvi löytyä. Haet sillä kuumalla koneella parhaat kierrokset antavan asennon (siis tyhjäkäynnillä) ja sitten pikkusen auki suuntaan niin se on siinä.


      • details

        Tuo esitetty huolto-ohjelma vaikutti hieman kevyeltä. Onko 2T moottorissa muita huoltoa vaativia kohteita?


    • Anonyymi

      Elä vie turhaan huoltoon, jos siipipyörä vasta vaihdettu. Tulpat, peräöljyt ok nii kovaa ajoa. Viimeinen tankki ennen talvisäilytystä valmiilla 2t pienkonebensalla.

      • Anonyymi

        Kun tätä melkein 20 vuoden takaista huoltokysymystä nyt on taas kommentoitu, niin en malta olla lisäämättä omaa kommenttiani.

        Jos valmis tarkoittaa valmiina ostettavaa 2-T pienkonebensaa, niin se on tarkoitettu muille koneille esim ruohotrimmereille, ei vesijäähdytteisille perämoottoreille. Bensa olisi syytä sekoittaa itse puhtaasta öljyttömästä 4-T pienkonebensasta lisäämällä siihen tarvittava määrä TC-W3 öljyä, joka on tarkoitettu 2-T perämoottoreille. Eikä olisi pahitteeksi jos sitä käyttäisi jatkuvasti, bensapäästöt vesiin ovat pienkonebensalla vähemmän myrkyllisiä, tuskin kukaan menee konkurssiin pariheppaisen kulutuksella vaikka pienkonebensa on muita bensoja kalliimpaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2042
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      110
      1403
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1165
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1064
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1015
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      190
      933
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      785
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      750
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      622
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      612
    Aihe