Citalopram ja verenpaine

Olen syönyt Citalopram Ratiopharm 20 mg reilun kuukauden ilman kummempia sivuvaikutuksia. Nyt kävin muissa asioissa terveydenhoitajalla ja todettiin että verenpaine on koholla. Koskaan aikaisemmin ei ole ollut verenpaine koholla. Voiko paineet kohota k.o. lääkkeestä?
1636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voi se hyvin johtua siitä. Lääkkeillä on yleensä aina jonkinlaisia sivuvaikutuksia mutta se ei tarkoita että kaikilla esiintyisi niitä. Mutta voi se verenpaine olla koholla jonkin toisenkin asian takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paineessa kirjoitti:

Olen syönyt Citalopram Ratiopharm 20 mg reilun kuukauden ilman kummempia sivuvaikutuksia. Nyt kävin muissa asioissa terveydenhoitajalla ja todettiin että verenpaine on koholla. Koskaan aikaisemmin ei ole ollut verenpaine koholla. Voiko paineet kohota k.o. lääkkeestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu