Onko kellään kokemusta miten tulee toimeen kissat kun toinen on 6kk ja uusi tulokas on 8½kk eli uusi kissa on vanhempi kun talon asukki? tuleeko kenties joitan erityisongelmia?
Pennulle kaveriq
kisssaaaaalaaa
5280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Molemmat ovat kuitenkin pentuja vielä, joten uskoisin että noin nuoret kissat tottuvat hyvin toisiinsa. Tosin molemmat kannattaa kyllä leikkauttaa samantien. Leikkaamaattomilla kissoilla tai sillä että toinen on leikattu ja toinen ei, voi tulla kärhämiä ja reviirikiistoja.
Suosittelen siis että leikkautan tuon puolivuotiaan kissasi ennenkuin uusi tulokas tulee.
ainut vaan että tätä nuorempaa ei voi ainakaan viellä leikata kun on siitoskissa ja on toivottu et ainakin yhdet pennut sillä tehdään? et antaa sit tapella ja kattoo kumpi on kowaluu!
Kai kissat ovat sitten samaa sukupuolta tai se uusi tulokas on leikattu? Kissa kun voi tulla puolivuotiaana (tai aiemmin) jo sukukypsäksi.
molemilla kyllä on kivekset :) eli kolleja molemmat =) täytyy nyt seurailla miten tilanne täst kehittyy
Meillä on kaksi kollia, toinen on kyllä leikattu ja toista on käytetty siitokseen (olisi nyt tarkoitus leikata toinenkin). Hyvin ovat toimeen tulleet, kertaakaan en ole nähnyt tappelevan. Kun haimme toisen kissan niin ensimmäinen kissamme oli n.7kk. Ja uusi tulokas oli suunnilleen saman ikäinen, hänet kun on otettu löytöeläintalosta niin tarkkaa ikää ei tiedä! Kissat tulivat heti toimeen keskenään. Tietysti tämä riippuu myös kissan luonteesta. Toivottavasti teillä menee yhtä hyvin kuin meillä :)