Tyttövauvan hygienia

Elsi

Heippa tyttövauvojen vanhemmat. Tyksissä neuvoivat ettei tyttövauvan alapäätä tarvitsisi pestä häpyhuulien välistä, että puhdistuu riittävästi luonnostaan, kunhan muuten pidetään hygieniasta huolta. Asia on kuitenkin alkanut arveluttaa. Miten te teette? Riittääkö normaali alapään pesu vaippojen yhteydessä vai kuuluisiko tarkemmin varovasti puhdistaa?

6

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikaa.

      Vesipesu aina kakan jälkeen ja aamuin illoin. Pelkän pissavaipan vaidon yhteydessä ei tarvitse pestä.

    • Pesukarhut

      Me ollaan varovasti "huljuteltu" kakka pois häpyhuulten välistä, sillä sitä menee sinne joskus tosi paljon. Kylvyssä pestään joskus kasvojen pyyhintään tarkoitetuilla vanulapuilla alapäätä, mutta erittäin hellävaraisesti.

    • Elfarran

      ne tosiaan sanoo, ettei sieltä sais mennä pesemään/puhdistamaan, mutta pakkohan se on jo kakankin takia.

      Itse olen varovasti pyyhkäissyt jos ei ole huuhtelemalla tullut siistiksi.

    • hyvä apu

      itse olen välillä pyllyn pesun jälkeen pyyhkäissyt häpyhuulten välistä ihoöljyllä suihkautetulla vanulapulla , jos näyttää ettei lähtenyt pesulla puhtaaksi. Ei ainakaan kuivata limakalvoa.

      • neuvottiin

        neuvolassa.


      • Anonyymi
        neuvottiin kirjoitti:

        neuvolassa.

        Pesetkö sä neuvolassa alapään mielenkiintoista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      147
      6822
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2508
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1720
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1401
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1107
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1063
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      976
    Aihe