Keskussairaala

Synnyttäminen olisi edessä keskussairaalassa. Kokemuksia siellä olleilta. Onko "vauvalaa"? Millaista henkilökuntaa? Onko synnytysallasta? Osasivatko kaikki asiansa hyvin? jne.. olen synnyttäny ennemminkin, mutta ihan eri puolella suomea. Siellä paikassa oli todella mukavaa henkilökuntaa ja kaikki sujui muutenkin mallikkaasti, eikä tullut mutkia matkaan :)
91861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hoitajat ovat kyllä tosi mukavia, ei heistä valittamista.

Äänestä

Lapsella komplikaatioita.Kommunikointi ei oikein toiminut.Luulin että lapsi kuolee.Ei onneksi.Kiitos tehon.Ei kiitos enää sinne.

Äänestä

Oikein mukavia kätilöitä, viihtyisät synnytyshuoneet ja altaitakin on yksi. Synnytyshuoneissa on oma suihku käytettävissä sekä cd-soitin/radio. Synnytyshuoneiden ulkopuolella on rauhallinen tv-huone synnyttäjien käyttöön. Halutessaan saa geelipussia, synnytysjakkaraa jne.

Vuodeosasto on ollut meidän käynteinä aika täysi, siitä ainoa miinus. Vauvan saa kätilöiden hoitoon halutessaan, mutta vierihoitoon kannustetaan. Kannattaa käydä etukäteen tutustumassa.

Mukavaa loppuraskautta teille :)

Äänestä

Vauvalaa ei ole mutta vauvan voi viedä kätilöille hetkeksi hoitoon. Synnytysallas on mutta ymmärtääkseni käytetään harvemmin. Kätilöt aivan ihania ja muutenkin kaikki ok. En keksi mitään valittamista.:)

Äänestä
  • Muita synnäreitä väheksymättä, väitän että Kokkolassa on yksi Suomen parhaista synnytysosastoista (ellei jopa paras)!

    Äänestä

  • edellistä kirjoitti:

    Muita synnäreitä väheksymättä, väitän että Kokkolassa on yksi Suomen parhaista synnytysosastoista (ellei jopa paras)!

    hyvää ruokaa ja paljon.
    Mutta auta armias jos ei imetys onnistu... Mulla kävi niin molemmilla kerroilla ja siitä sai sitten kärsiä. En halua ees muistella.
    Omahoitaja Kristiina aivan ihana.
    Eka kerralla yksi hoitaja ravisteli unista vauvaa ja kaikkhan tietää ettei niin saa tehdä. Sitä muijaa ei enää näkyny kun tuore mummu sai kuulla asiasta!

    Äänestä

kokemuksia kertoneille. Kuulostaa että ihan hyviin käsiin tässä ollaan menossa :)

Äänestä

voisin ihan sen takia synnyttää vaikka vuosittain, kun viihdyn niin hyvin kokkolan synnärillä :) Ihanat kätilöt ym.

Kannattaa VAATIA vaan kivunlievitystä jos sellaista haluaa, se ei uudelleen synnyttäjälle ehkä tule ihan helpolla ...

Äänestä

Täydet pisteet synnytysosastolle, jossa kaksi kertaa asioinut. Vauvalaa ei ole, sillä vierihoito käytäntö. Varsinkin kun ei ole eka kertaa asialla, niin tietää mitä vaatia ja miten toimia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


synnyttämään kirjoitti:

Synnyttäminen olisi edessä keskussairaalassa. Kokemuksia siellä olleilta. Onko "vauvalaa"? Millaista henkilökuntaa? Onko synnytysallasta? Osasivatko kaikki asiansa hyvin? jne.. olen synnyttäny ennemminkin, mutta ihan eri puolella suomea. Siellä paikassa oli todella mukavaa henkilökuntaa ja kaikki sujui muutenkin mallikkaasti, eikä tullut mutkia matkaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu