Diane novista eroon haluava

Hei :) Haluasin vaihtaa Diane nova e-pilsut (tuntuu että, käyn vähän liian kuumana niistä, naama helottaa ja mieli on koko ajan herkässä, itkua ja hermoilua) yasminellehin, mutta oon lukenu kauhu juttuja täältä Diane Novan lopettamisesta, "puhkeaa entistä pahempi akne, mitä on ennen ollut..." jne...onko kellään kokemusta Diane Novan vaihdosta Yasminelleihin? millasia oireita? paheneeko akne? sivuvaikutuksia? muukin tieto on tervetullutta yasminel e-pillereistä :)....
3523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

iho parani kokonaan ja aivan sileäksi asti, sivuvaikukset tuli pienemmiksi (paitsi mielialan vaihtelut lisäänty), laihduin muutaman kilon... mitäs muuta? Mulle diane novasta yasminiin vaihto oli ainakin siis tosi hyvä juttu.

Äänestä

tai minä haluan koko pillereistä eroon, mutta kokeilen feidaamista yasminellen kautta. nyt 2 kk takana yasminellea. aluksi huomasin, että iho vähän huononi. eka kuukaudessa oikeastaan tuli enemmänkin finnejä. nyt toisena kk iho suht ok, ei haittaa jos vähän näppyjä, ei ole yhtä tasainen kuin dianelle.

mutta miten tästä pääsee nollahormoniin? pitääkö alkaa pikkomaan yasminellet kahtia? joo tuolloin ei tietenkään ehkäisytehoa enää olisi mutta ei finnit räjähtäisi niin isosta muutoksesta.

Äänestä
  • Konsultoi lääkäriltä tuota vähitellen lopettamista. Itse mietin muinoin samaa, mutta siinä saa sitten popsia puolittaista annosta kauan, koska itselläni iho alkoi huonontumaan pikkuhiljaa. Jossain vaiheessa pienimuotoinen "räjähdyskin" tapahtui, mutta se oli jo hyvä tovi pillereiden lopettamisen jälkeen. Parasta on tiedostaa mistä omat akneongelmat johtuvat alunperin ja sitä kautta muuttaa elämäntyyliään paremmaksi, oli sitten kyse ruokailutottumuksista tai ihonhoidosta. Sen jälkeen sitten lopettaa pillerit. Varmasti jotain näppyä tulee joka tapauksessa koska hormonitoiminta käynnistyy uudestaan, mutta ei ehkä niin kamalana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tses87 kirjoitti:

Hei :) Haluasin vaihtaa Diane nova e-pilsut (tuntuu että, käyn vähän liian kuumana niistä, naama helottaa ja mieli on koko ajan herkässä, itkua ja hermoilua) yasminellehin, mutta oon lukenu kauhu juttuja täältä Diane Novan lopettamisesta, "puhkeaa entistä pahempi akne, mitä on ennen ollut..." jne...onko kellään kokemusta Diane Novan vaihdosta Yasminelleihin? millasia oireita? paheneeko akne? sivuvaikutuksia? muukin tieto on tervetullutta yasminel e-pillereistä :)....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu