Millä ohjelmalla kirjoitatte/kirjoititte lopputyönne?
Villinä veikkauksena heittäisin, että suurin osa kirjoittaa MS Officen Wordilla ja matikkagurut LaTeXilla. Itse varmaan tulen kirjoittamaan OpenOfficen Writerillä, mutta LaTeX olisi toisena vaihtoehtona; riippuu vähän mikä tulee olemaan lopputyöni aihe ja siitä, opinko tuota LaTeXia ollenkaan :D
Villinä veikkauksena heittäisin, että suurin osa kirjoittaa MS Officen Wordilla ja matikkagurut LaTeXilla. Itse varmaan tulen kirjoittamaan OpenOfficen Writerillä, mutta LaTeX olisi toisena vaihtoehtona; riippuu vähän mikä tulee olemaan lopputyöni aihe ja siitä, opinko tuota LaTeXia ollenkaan :D
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mielestäni on varminta kirjoittaa Wordillä, koska se on yleensä koneen kuin koneen vakiovarusteena. Jos sinulla on mahdollista kirjoittaa Wordillä myös oppilaitoksen koneilla, on hyvä, jos voit tarvittaessa kuljettaa mukanasi disketin/USB-tikun, jossa teksti kulkee mukanasi. Esimerkiksi jos tarvitset tehdä lisäyksiä tekstiisi kirjastossa.
Itse asiassa Wordhan on vakiovarusteena hyvin harvassa koneessa. Worksihan noissa tavisten konepaketeissa usein tuleekin mukana, mutta harvoin Office-pakettia.
Word ei yleensä ole vakiovarusteena tietokoneissa, vaan siellä on Works-paketti joka on ilmaisohjelma.
Ohjelma ei ole yhteensopiva Wordin kanssa, joten ongelmia tulee usein esim asetteluissa. Lisäksi ohjelmassa on suppeammat toiminnot.
Kokeilin yhdessä työssä tehdä kirjoittamisen Worksilla mutta koko homma kävi hankalaksi.
Joten hankinkin muutama vuosi sitten Office paketin ja siitä en hevillä luovu :o)
Ok. Siis ajattelin lähinnä sitä, että Word lienee yleisin tekstinkäsittelyohjelmisto esim. yliopiston koneissa. Esim. jos kotikoneessa on WordPerfect ja haluaisi tulostaa yliopistolla, voi tulla ongelmia, jos yliopiston koneesta ei löydy WordPerfectiä.
Juu, ei nyt taida muukaan auttaa, kuin hankkia se Word! Kyllä se vähän kipeetä tekee, mutta siitä on iloa pitkäksi aikaa.
Olen kokeillut kaikki vaihtoehdot ja totesin että hankalaksi menee muuten...
Kaikenlaiset Linux-homoilijat yllyttää käyttämään sellaistakin yhteensopimatonta paskasoftaa kuin OpenOffice ymv.
linuxin ja sen sovellukset jäävät käyttämättä ensisijaisesti sen takia, että nämä 'linuxhomoilijat' tekevät käännytystyötään liiallisella innolla.
open office kelpaisi, jos siinä olisi kunnollinen oikoluku, tavutus ja synonyymisanasto. ms word vetää kuitenkin pidemmän korren näillä osa-alueilla.
lisäksi, oOo:lla on täysi mahdottomuus saada asetukset gradun ulkoasuvaatimuksia vastaaviksi. tämä on siis laitoksellakin todettu.
mikäli gradun tekemisen haluaa tehdä helpoksi kannattaa käyttää ms wordia.
Teen ihan vittuillakseni graduni openoffire word processorilla. Hyvin toimii oikoluku, tavutus ja muotoilut, ne varmistin heti aluksi kuntoon. Openoffice toimii muuten myös windowsissa, MS word toimii vain windowsissa ilman suuria kikkailuja. Edellisen openofficen .doc-muodossa tallennetut dokkarit näyttivät hiukan erilaisilta kun ne avasi MS Wordillä, uusimmalla versiolla eroa ei juuri huomaa. MUTTA: Ratkaisevin Openofficen etu on se että tiedostot voi suoraan exportata PDF:ksi, ilman mitään väsyneitä lisäsoftia. Tämä on se ominaisuus jonka takia alunperin siirryin openofficen käyttäjäksi. Että tämmöistä :)
Suosittelen ehdottomasti LaTex:a. Ei ole vaikea käyttää ja hyviä graafisia editoreja sille on olemassa. Asennus on myös helppoa.
Ennen kaikkea, tekstistä tulee todella siistiä.
Alkuun pääsee vaikka näillä (itse en ole muuta tarvinnutkaan):
http://mtl.uta.fi/Opetus/LaTeX/
ftp://ftp.funet.fi/pub/TeX/CTAN/info/lshort/finnish/lyhyt2e.pdf