Kannettava tietokone 500 - 1000 euroa
USB-Digisovitin tietokoneseen 50-200 euroa
Ulkoinen kiintolevyasema 250Gigaa 100 euroa
===========
Siinäkö sopiva paketti millä pärjää? Löytyykö uusista kannettavista sopivaa liitäntää ulkoiseen näyttöön l. tässä tapauksessa televisioon?
Microsoftin uusin käyttöjärjestelmä Vista tulee vasta keväällä myyntiin? Kannattako odottaa?
Tietokoneen etuina ovat päivitettävyys ja mahdollisuus käyttää muuhunkin. Tekniikka on ehkä kestävämpää kuin digibokseissa ja osa komponenteista on helppo vaihtaa.
USB-Digisovitin tietokoneseen 50-200 euroa
Ulkoinen kiintolevyasema 250Gigaa 100 euroa
===========
Siinäkö sopiva paketti millä pärjää? Löytyykö uusista kannettavista sopivaa liitäntää ulkoiseen näyttöön l. tässä tapauksessa televisioon?
Microsoftin uusin käyttöjärjestelmä Vista tulee vasta keväällä myyntiin? Kannattako odottaa?
Tietokoneen etuina ovat päivitettävyys ja mahdollisuus käyttää muuhunkin. Tekniikka on ehkä kestävämpää kuin digibokseissa ja osa komponenteista on helppo vaihtaa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ja korjata. Pöytäkoneen korjaus ja päivitys on paljon helpompaa. Voit jopa rakentaa kokonaan uuden koneen...teeppä sama läppärille. Läppärissä voit päivittää lähinnä vain muistin ja kiintolevyn mutta jos koneessa on muuta vikaa, niin sulla menee kone huoltoon tai joudut ostamaan uuden. Näytönohjainta esim. et voi päivittää, et voi laittaa siihen erilaisia lisäkortteja...tosin onneksi nykyään monet härpäkkeet saa myös usb-versioina.
Läppärissä on toki hyvätkin puolensa, elikkä lähinnä sen viemä pieni tila ja sen mobiilius ja kompaktisuus.
muuta tarvitsee päivittää kuin USB-digisovitinta. Uusissa kannettavissa on muistia 0,512 -1 Gigatavua. Kiintolevyt ovat ehkä turhan pieniä. Tosin ajoittain on helppo polttaa dvd-levylle.
Melkein kaiken saa usb-liitännällä tai pcmcia-korttina. Läppäri jos menee rikki se menee huoltoon ja joihinkin malleihin saa takuun laajennuksen 3 vuoteen.
Huoltoon tai roskikseen se menee vikaantunut digiboksikin. Monia ominaisuuksia mitä on esimerkiksi polttavissa dvd-soittimissa ei taida löytyä Windows Vistastakaan.
mä kasasin vanhoista tietokoneenraadoista video-palvelimen joka on kiinni lähiverkossa.
palvelimella on analoginen tv-kortti, jossa s-video sisäänmeno. siinä noksun 9802 satelliittiboksi.
käyttiksenä koneella xubuntu-linux apache ja php.
ajastukset voin hoitaa pöytäkoneella tai kännykällä etänä ja sarjakaapeli komentaa boksia vaihtamaan oikealle kanavalle tallennuksen alkaessa.
tallenteet voi hakea palvelimelta pöytäkoneella ja kärventää vaikka dvd-levyn halutessaan.
ihan käytettävä systeemi tuosta tuli, vaikka budjetti olikin nolla euroa :D
samaa muillekin. Ei kannata hetipäätä rahdata vanhaa tietsikkaa kierrätykseen, vanhasta koneesta saa vielä hyötyä, kuten edellä kirjoittanut on tehnytkin. Tekisin itse saman jos vaan olisi tuollainen vanha "koneen raato" nurkissa. Tai onhan niitä kaksikin mutta niissä ei riitä voimat muuhun kuin kevyeen tekstinkäsittelyyn. :D Muut koneet on sitten ihan aktiivikäytössä muutenkin.
itsellä tuo kone on gigahertsinen ja muistiakin vain 384 megaa.
siksi laitoin juuri tuon xubuntun kun se on hieman kevyempi.
periaatteessa tuossa ei enää asentamisen jälkeen graafista tilaa edes tarvittaisi kun tallennus on komento-skriptejä käyttämällä toteutettu.
mencoder tallentaa ajastusten mukaan ja vlc player streamaa lähiverkon kautta, jos reaaliajassa haluaa katsoa.
kumpikaan niistä ei graafista tilaa koneelta edellytä.
tuo itse ajastuksia lukeva ja komentoja antava ohjelma toimii graafisessa tilassa, kun se oli gambasilla helppo niin väsätä.
mutta olisi se mahdollista saada ihan konsolitilaankin tehtyä, kun osaaminen vähän tästä ohjelmoinnista lisääntyisi vielä..
varsinaiset ajastukset hoidetaan palvelimella olevan webbisivun kautta, joka kirjoittaa sitten ajastuksista tekstitiedoston koneelle.
onnistui kätevästi php:n avulla.
mun niissä rupukoneissani on luokkaa 486DX2/66 joten niillä ei videoita pyöritellä. :D
Muut koneet on sitten ihan yleiskäytössä ja aktiivisessa joten niitä ei tällä hetkellä ole tarkoitus pistää minkäänlaiseen palvelinkäyttöön. Toki sitten kun konekanta uusiutuu muutenkin, niin nämä nykyiset käyttökoneet voi hyvinkin "joutua" videopalvelimiksi.
Ittelläni on HP nx6310
Polttaa, ja lukee DVD:t
35€ digiboksi kaapelitaludessa kaukkarilla.
Tietokone siis 650€ ja kaikki toimii kuin unelma.
Eli nyt voin mennä vaikka pihalle nauhoittamaan salkkareita dVD:lle jos en muuta keksi, lisäksi kaikki (tietokone, hiiri, digiboksi, weppikamera, johdot, sovittimet jne.) kulkee näppärästi pienessä alumiinisalkussa, jolloin voin ottaa mediakeskukseni vaikka mökille mukaan
oletko valmis:
http://www.microsoft.com/windowsvista/features/forhome/mediacenter.mspx
Onko tuo 35 euron digiboksi tietokoneessa vai tavallinen boksi? Jos tietokoneessa niin malli ja merkki ja mistä saa?
Windows vistaa voi ohjailla kätevästi kaukosäätimellä joten tietokoneessa pitää ilmeisesti olla sopiva vastaanotin kaukosäätimelle eli nykyiset koneet eivät ehkä ole täysin vista-yhteensopivia. Tosin toimivat kylläkin. Microsoftin mukaan (yllä) vista-yhteensopivissa tietokoneissa on vista-logo. En ainakaan ole Suomessa sellaisia nähnyt!!
Eli melkein kone kuin kone nykypäivänä. Kaukosäädinjuttu erikseen selvitettävä. Eikä tuolla näytöllä paljon HD-kuvaa katella tai muitakaan videoita.
800 MHz 32-bit (x86) or 64 bit (x64) processor1
512 MB system memory
SVGA (800x600) GPU
20 GB of hard drive capacity with 15 GB free space
CD-ROM drive2
http://www.microsoft.com/smallbusiness/products/windows-vista/default.aspx#Evaluate
tuolla kokoonpanolla vista käynnistyy vartin ja paint ja notepad ei voi olla samaan aikaan käynnissä tökkimättä :D
vuoden kuluttua, niin buginen se ensimmäisen vuotensa aikana tulee olemaan. XP:llä pärjää mainiosti siihen saakka, ja muistia jää muuhunkin kuin käyttöjärjestelmän pyörittämiseen.
Indesolista ostin, ja merkki on Artec, ei tavallista boksia oikeen tietskaan saa...
JA mitä vistaan tulee, nini ainakin tässä koneen oikeassa alakulmassa on lappu Windows Vista Capable.
Luulen että tota boksia voi ohajata myös koneen kautta...
odotella. Linux on täällä nyt!
monenlaista ohjelmaa mediaan, ja löytyypä ihan vartavasten räätälöityjä mediapc-linuxejakin. Ei siihen siis mitään MediaCenter-wintoosia tai Visvoja tarvita.