Mitä vaihtoehtoja on käyttää nettiä kodin ulkopuolella, esim. rannalla, puistonpenkillä, bussissa?
kannettavalla nettiin "puiston penkiltä"
6
852
Vastaukset
- löytyy.....
1. Kännykän kautta 3G/gprs yhteydellä, kannattaa hankkia joku kiinteähintainen datapaketti liittymään koska ilman tuota "perusdata" hinnoittelulla tulee järjettömän kalliiksi.
2. Jos asuinpaikkakunnallasi on avoin (siis ihan virallisesti avoin) wlan verkko voi sitä käyttää siellä missä se toimii, löytyy ainakin Oulusta ja Lahdesta, muistelen että pääkaupunkiseudullakin olisi ainakin paikallisia.
3. Maksullinen wlan, taitaa jokunen löytyä suomesta. Näihin saa tarvittavat tunnukset maksua vastaan, toimii joko pienellä alueella (tarjoajan eli hotellin tms. lähistöllä) tai "kaupunginlaajuisesti". En tiedä onko noita laajemmalla alueella toimivia maksullisia tällähetkellä missään, aiemmin oli jokunen suuremmissa kaupungeissa.
4. Jonkun yksityisen wlan josta unohtunut laittaa salaus päälle, näiden käyttö on periaatteessa laitonta ja saattaa johtaa ongelmiin jos oikein huono tuuri käy.- Mimmu
Tästä on hyvä jatkaa...
- jason-blue
Tampereella on ainakin WLANnet, joka tarjoo "kaupunginlaajuisia" (lue. keskusta ja sen ympäristö).
jason-blue kirjoitti:
Tampereella on ainakin WLANnet, joka tarjoo "kaupunginlaajuisia" (lue. keskusta ja sen ympäristö).
https://open.sparknet.fi/index.php
fiksu idea..jakaa omansa niin saa muidenkin käyttöönsä...vähän niinku opensorsa henkee- Mimmu
jason-blue kirjoitti:
Tampereella on ainakin WLANnet, joka tarjoo "kaupunginlaajuisia" (lue. keskusta ja sen ympäristö).
Onko tuosta tietoa Tampereen verkkosivuilla? En löytänyt kun etsin. Voitko vinkata linkin. Kuinka pitkälle tuo "ympäristö" kattaa?
- vaihtoehto
yksi vaihtoehto on hommata datakortti kännykän tilalle, helpompi käyttää. mm. saunalahdella ja soneralla on sopimuksia noista. elisalla on vodafonen kortti ja saunalahdella optionin, eipä sillä nyt niin väliä kumman ottaa, toinen halvempi toisessa nopeudessa ja toinen toisessa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843492
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1851383- 771377
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401060Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310962- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835