Vieläkö opet kiusaa

jos joku on köyhästä perheestä. Onko selvää erottelua havaittavissa nykyäänkin.
91059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

enkä tiedä oppilaitteni vanhempien ammattia enkä tulotasoa!

Äänestä
  • Omista kollegoistani kahdenkymmenen vuoden ajalta tiedän yhden ainoan, joka haluaa tietää oppilaiden vanhempien sosiaalisen statuksen.

    Opet ovat sen verran sydämensivistyneitä ( elämä kouluttaa, ja tämä työ! ), että oppilaan "arvo" ei ole suoraan verrannollinen vanhempien tulotasoon.

    Olemme nähneet pilvin pimein vaatimattomista oloista lähtöisin olevia tosi fiksuja nuoria. "Käsiemme läpi" on kulkenut kymmeniä, ellei satoja rikkaiden perheiden huonosti käyttäytyviä ja laiskoja euroopanomistajapenskoja.

    Suurin osa nuorista on tavallisia kunnon ihmisiä, täysin riippumatta siitä, tienaako iskä tai äippä paljon rahaa!

    Äänestä

Syyslukukauden ensimmäisessä viestissä pyydän vanhempia välittömästi toimittamaan verokorttinsa minulle, jotta voin alkaa kohdella oppilaita ansion mukaan. Vanhemmat ilomielin lähettävät verokorttinsa sekä selvityksen työnkuvastaan minulle. Onneksi, muuten olisi himputin vaikeaa saada selvitettyä vanhempien taustat!

Äänestä
  • ja palkkaan vielä yksityisetsivän niiden vanhempien varalle, jotka eivät vapaaehtoisesti luovuta tietojaan ;)

    Äänestä

  • Kiusaajaope minäkin kirjoitti:

    ja palkkaan vielä yksityisetsivän niiden vanhempien varalle, jotka eivät vapaaehtoisesti luovuta tietojaan ;)

    Itse ainakin tarkastan opettajien tulot veropörristä ja rehtorikin näkyy tienaavan vähemmän kuin minä, joten tuskin muillakaan opettajilla on syytä köyhyydestä kiusata ;)

    Äänestä

Meidän koulussa opet eivät hyppele lasten ja vanhempiensilmille, kun heti jos sellasta on näköpiirissä, niin kyllä me vanhemmat laitamme opet ojennukseen, oli sitten kyse vanhasta tai nuoresta opesta, niin jauhot suuhun.
Meillä on hyvä vanhempien yhteishenki, et pidämme lastemme puolta joka asiassa. Puutumme heti, ja tarkastamme tilanteen, ja kitkemme ylimielisyden pois hyvin nopeasti. Meidän koulussa sitä ei ole ollut enää vanhempien ansiosta. Opet ymmärtävät, että kiukuttelu heiltä ei kannata, ja ovat käyttäytyneet tosi asiallisesti.

Äänestä
  • provo. Surullista sinänsä, että aina löytyy joku maailmanomistajayksilö, joka ihan oikeasti ajattelee niin, ja luulee tietävänsä opetuksesta kaiken.
    Muut lapsen kärsivät näiden maailmanomistajien touhuista, usein myös lapsi itse.

    Äänestä

  • provo.. kirjoitti:

    provo. Surullista sinänsä, että aina löytyy joku maailmanomistajayksilö, joka ihan oikeasti ajattelee niin, ja luulee tietävänsä opetuksesta kaiken.
    Muut lapsen kärsivät näiden maailmanomistajien touhuista, usein myös lapsi itse.

    provo, vaan uusperhepalstan oma Lissu, joka käy sielläkin pistämässä miesten uudet vaimot kuriin :)

    Äänestä

  • Räksytin se vaan jaksaa jutella pehmosia näin joulun allakin... Vaihda jo pikku hiljaa virtesi. Tämä sama soperrus ei enää kymmenien kertojen jälkeen edes jaksa naurattaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arttu... kirjoitti:

jos joku on köyhästä perheestä. Onko selvää erottelua havaittavissa nykyäänkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu