Eli Topikeittiöltä kalustesuunnitelma ja tarjous, kivitasoilla joita aika paljon varmaan 6m.
Köökkiin korkeakiiltoiset kaapinovet ylös ja tummat pähkinäviilutetut alas. Eteiseen peililiulla komero sekä isoon mh 1kpl, lasten huoneisiin yht 2kpl liukuovisia komeroita sekä kaikki khh kalusteet. Ja kahden wcn kaapit.
Hinta 24te.
Vaikuttaa kalliilta vai..?
Asiallisia kommentteja ja ehdotuksia kiitos.
Köökkiin korkeakiiltoiset kaapinovet ylös ja tummat pähkinäviilutetut alas. Eteiseen peililiulla komero sekä isoon mh 1kpl, lasten huoneisiin yht 2kpl liukuovisia komeroita sekä kaikki khh kalusteet. Ja kahden wcn kaapit.
Hinta 24te.
Vaikuttaa kalliilta vai..?
Asiallisia kommentteja ja ehdotuksia kiitos.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meillä vastaava tarjous n.15.000 vastaavilla kalusteilla 24 neliön keittiö 3mh, 2wc. ja eteinen...
mistä otitte eli toimittaja?
Tuo korkeakiiltoinen on KALLIS kaapinovien materaali kuten pähkinä. Tietty jotain mdf sälää saa halvemmalla.
16-19k€ ilman asennusta. Meillä maksoi Petralta keittiö 18m2, 4 mh, wc, kph, khh, tuulik = 14k€ (mh, tuulik: liukuovet, k, khh: tasot laminaatti, ovet mdf hr4, sis. altaat).
mutta kukin on valmis maksamaan mitä on ja siinä se..
Toisaalta itse kyllä miettisin sikäli, että tuossa on tavallisen kaupungin lähiön yksiön puolikas vähintään kyseessä pelkissä kaapeissa..
Tasothan siinä tekee hunajaa, samoin liut sun muut hienoudet.
Ei sulle kukaan pysty sanomaan onko noi hinnat ok vai ei. Itse en maksaisi moisia summia sillä se olisi ollut koko talobudjetistamme saman kokoiseen taloon liki 15% ja se on paljon kalusteista..
lähellä totuutta, 20.000 € molemmin puolin on "hyvätasosilla" kalusteilla hinta tänä päivänä.
Keittiön kaapistot kivitasoilla (7 metriä) ja kokonaan valkoisilla korkeakiiltoisilla ovilla, eteisessä 3 metriä liukuovikaappia, kodinhoitohuoneet 3 metriä samoin korkeakiiltoisilla ja teräsaltaalla, WC:n kaapit 150 90 korkeakiiltoista tasoaltaalla sekä makuuhuoneiden 5 metriä korkeakiiltoista tavallisilla ovilla. Hintaa oli puolet tuosta, mutta lähes kaikki tulivat eri paikoista eli ostamisessa paloi aikaa. Ja asennustahan tuohon hintaan ei kuulu kuin kivitasolle, jonka asennus muuten olikin sitten v-mäisen kallis.
tuolla hinnalla saa korkeintaan killtävällä maalilla maalatut kalusteet jos sitäkään.Ei missään tapauksessa KORKEAKIILTO LAKATTUJA kalusteita,missä kiiltoaste aivan eri planetalta.Sitten olemassa vielä halvempi vaihtoehto:kalvopinnoitetut abs-humpuuki ovet.Tietämys tällä palstalla lähentelee imbesilli-tasoa.
En todellakaan väitä, että olen maksanut kaapeista lähellekään normaalia myyntihintaa.
sisältää lastenhuoneen komerot, mh komeron, eteiskalut, ja kahden vessan kalut tuon keittiön lisäksi? En usko että paljoa saat hintaa putoomaan ellet mene Ikeaan tai nettokeittiölle.
kerro paljoa kaapistojen tarpeesta mutta tässä vähän verrokkia:
- keittiö 30m2, kaapistot 3 seinustalla, saareke (kiiltävää valkoista, lasi/alumiinia, mahonkia ja kivitasot 7,5m 1,2m2)), rosterikoneet
- khh 12m2 kaapistot ja tasot laminaattia, koneet Boschia
- 3,8m liukuovikaapistoja, laatikostoja yms (Kirena)
- 1 vessan kaapisto (muihin vessoihin ja kylppäreihin tehty itse mahongista)
nämä yhteensä 19000€
Ehkä tuossa olisi vähän tinkaamisen varaa, ainakin jos koneet ei sisälly hintaan.
Meillä Topilta hintaryhmän 5 keittiö ja kh etinen hr 4, kaikki koneet apk, jääkaappi, pakastin integroituja (AEG) alumiini liesi ja erillisuuni, pesutorni parhailla mahdollisilla koneilla yht. 16 000 €. Eteisessä 2 2-ovista yläkaapillista komeroa ja kh.ssa n. 7 m kaapistoja työtasoa ja allas, silityslautamekanismi, roskis systeemit, pyykkikorit yms. Keittiössä 4 seinällä kaapistoja ja yläkaapit, 3 lyijylasiovea,nurkka huuva; mielestäni hintamme oli hyvä. Kaapit tulevat koottuina suoraan työmaalle, jolle laskimme myös arvoa. Esim. Ikeasta olisi saanut halvalla, mutta riittää että asennamme emme halua koota ja noutaa.
oli sisältö meillä ja hinta muistaakseni n.16 teuroa. Toivottavasti et tuolla hintaa tilannu. On vedätyksen makua, mutta tuo taitaa olla aika tyypillistä topimyyjiltä. Sanktiopykälät myös kuntoon toimitusvirheiden osalta jos heiltä tilaat.