Corolla on menestynyt vähävikaisuuden eli kestävyyden ansiosta. Jos uusikin malli on todella kestävä ja takaa omistajalleen huolettomat matkat, niin Corolla tulee säilyttämään asemansa markkinoilla. Mutta jos uuden mallin laatu on vähänkään heikentynyt, niin kisa voi olla Corollan kannalta tuhoisaa. Toyotan maine ei kestä yhtään laadun heikentämistä. Eurooppalaisen autoteollisuuden ongelmat johtuvat väärästä asenteesta ja mattaitaidon rapistumisesta. Eurooppalaiset eivät edes halua tehdä oikeasti laadukkaita autoja. Tämän päivän radio-ohjelma aiheesta oli taas kovaa kuultavaa. Ranskalaiset suunnittelevat autonsa siten, että ne ovat valmiita paalattavaksi parin käyttövuoden jälkeen. Jos Toyota omaksuu ranskalaisten filosofiaa, niin sille käy huonosti. Ihmiset suuttuvat ja hylkäävät Toyotan. Ihmiset ovat kyllästyneet huonoon laatuun.
Corollan/Auriksen valtti
on kestävyys
71878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Totta, totta.
Sarkasmi on kielletty tyylilaji näillä tojopalstoilla...
Jos Auris on uusi automalli niin sen luotettavuudesta on ehkä hieman liian aikaista sanoa mitään. Jos se taas on vanha corolla uudessa paketissa niin... sittenhän se ei olekaan mikään uusi auto. Vain nimikyltti on vaihdettu.
Elikkäs, onko Auris uusi vai vanha auto tekniikaltaan?
1.4 on sama kone kuin Corollassa. Vaikka auto on uusi niin sen luotettavuus on siis jo etukäteen varmasti kunnossa.
tuon ransalaisten tyylin tehdä autoja. Hyviä ajaa eikä ruoste raiskaa. Pysyvät ryhdissään paljon, paljon pitempään kuin Toyotat. Tuollaista radio-ohjelmaa ei ole ollut mistä kerroit.
Ihmettelen tuosta laadusta vouhkaamista. 20 vuotta olen minäkin ajellut eikä niitä vikoja tunnu olevan oikein missään merkissä. Erot löytyvät muualta.
Ranskalaista moskaa ei kauaa enää hyväksy edes ranskalaiset itse. Muuallakin niiden myynti on laskenut kuin lehmän häntä. Suomessa Rellun jopa kolmanneksen viime vuodesta.
On puhdasta panettelua tuo ranskalaisten autojen herjaaminen. Aiemmat autoilukokemukseni ovat olleet yksi japsi ja kaksi sakua. Nyt ranskalainen viidettä vuotta ja kohta uusi tulossa. Nykyinen ranskalainen on ollut viattomin kaikista omistamistani autoista ja paras ajettavuudeltaan ja mukavuudeltaan. Mutta mutu-pohjalta täällä näköjään tiedätte asiat omistajia paremmin...Rellun myynti laahaa Suomessa vanhojen mallien(pl. uusi Clio), Volvo-Auton markkinointihaluttomuuden ja huonojen huoltopalveluiden vuoksi.
kestävyydestä ei kukaan voi vielä sanoa mitään faktaa.Toyotan laatu/luotettavuus/kestävyys on jo jonkin aikaa ollut laskusuunnassa verrattuna entisaikoihin.Tuo ranskalaisten jatkuva mollaaminen täällä on jo surkuhupaisaa.Esim. C5 on jo nykyään luotettavuudessa coroa ja avea edellä,turvallisuudesta ja ruostumattomuudesta puhumattakaan.Joten eiköhän keskitytä täälläkin asiallisiin ja realistisiin keskusteluihin.