Haimatulehdus

Sain juuri kuulla, että isälläni on haimatulehdus. Joutui siis eilen sairaalaan vatsakipujen ja oksentelun takia. Isäni ei edes käytä paljon mitään alkoholia. Saunan jälkeen pari kaljaa ja ehkä joskus muutama terävä ryyppy.

Kun hän pääsee sairaalasta (toivon mukaan pääsee :S) niin jatketaanko sitä sitten täysin alkoholittomana? Entäs sokerin käyttö? Luulisi sen jotenkin vaikuttavan kun on kerran haima kyseessä ja isäni syö kyllä tosi paljon sokeria.
41806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minun sukulaisellani on ollut myös haimatulehdus joskus 10v.sitten, ei johtunut alkoholin käytöstä vaan tulehtuneesta sappirakosta. Koskaan ei voi ottaa enää alkoholia ei pisaraakaan, koska alkoholi voi tulehduttaa haiman uudelleen se sitten onkin jo huono juttu.

Äänestä
  • Tässä on kyseessä lievä haimatulehdus, eikä johdu sappikivistä. Mutta tosiaan, ei siis alkoholia enää.

    Äänestä

  • haimatulehduksen jälkeen jos haluaa elävien kirjoissa pysyä. Haima voi tulehtua muistakin syistä kuin alkoholista, kuten ed.kirjoittaja totesikin.

    Oma läheiseni sai haimatulehduksen, lievän sellaisen huhtikuussa, n. 25 v sitten. Ei johtunut alkoholista. Sitten kesäkuussa hän nautti kaksi drinkkiä, siis kaksi tavallista ravintola-annosta.
    Jonka seurauksena hän sai uuden tulehduksen ja hengenlähtö oli lähellä niiden 6 kk:n (kyllä, kuuden kuukauden!!) sairaalassa vietetyn kuukauden ajan.
    Ensimmäiset 2,5 kk hän vietti teholla,saaden kaikki mahdolliset komplikaatiot, hän saattoi olla leikkaussalissa operaatiossa saman vuorokauden aikana useaan kertaankin. Haimasta jäi jäljelle n. 40%, avanne (hänelle ei laitettu tikin tikkiä, vatsa oli auki kyljestä kylkeen) jäi sitten 1,5 vuodeksi, sitten se korjattiin.

    Jossain vaiheessa teho-aikana munuaiset pettivät, edessä dialyysi, siitä selvittiin. Siitäkin, kuten monesta muustakin komplikaatiosta.

    En edes muista niiden kertojen määrää jolloin minulle öisin soitettiin että mikäli haluan hänelle hyvästit jättää niin olisi parasta tulla ja pikaisesti.

    Lääkäreiden mielestä hänen selviytymisensä oli ihme.
    Diabetes puhkesi sitten 8 v tämä kaiken jälkeen, se olikin oletettavissa.

    Moni (usein päihteiden käyttäjä) on sanonut, että "toki sitä voi ottaa, on mullakin ollu toistakymmentä haimatulehdusta".

    Totuus on kuitenkin se ( ei minun,vaan erikoislääkärin sanoma), että jo ensimmäinen tulehdus voi johtaa kuolemaan, on sen puhkeamissyy sitten mikä tahansa.
    Ja sokerin käytöllä ei haimatulehdusta saa aikaiseksi.

    Paranemisia isällesi!

    Äänestä

että voiko hedelmien syönti myös aiheuttaa haimatulehduksen? Koska hedelmät pitäisi syödä tyhjään mahaan, muuten ne alkaa käydä ja mädäntyä mahassa (eli muodostaen alkoholia). Isäni syö aika paljon juuri hedelmiä ja tuolla väärällä tavalla eli täyteen mahaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


menhir86 kirjoitti:

Sain juuri kuulla, että isälläni on haimatulehdus. Joutui siis eilen sairaalaan vatsakipujen ja oksentelun takia. Isäni ei edes käytä paljon mitään alkoholia. Saunan jälkeen pari kaljaa ja ehkä joskus muutama terävä ryyppy.

Kun hän pääsee sairaalasta (toivon mukaan pääsee :S) niin jatketaanko sitä sitten täysin alkoholittomana? Entäs sokerin käyttö? Luulisi sen jotenkin vaikuttavan kun on kerran haima kyseessä ja isäni syö kyllä tosi paljon sokeria.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu