Missä ovat seuraavat Jyväskylän järvet, lammet ja mäet: Pirttimäki, Vuorilampi, Myllyjärvi, Roninmäki, Ruokepuolinen. Tämä on arvoitus.
Missä ovat nämä Jyväskylän paikat?
Pohjoishämäläinen
61532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Huono arvoitus.
noita Vuorilampia
Pirttimäkiä on ainakin kaksi, toinen joka on asuntoalue, on Kuokkalanpellolla Sulkulantien varressa. Toinen Pirttimäki on Roninmäen takana.
Nämä mäet löydät korkean radio- ja tv maston läheltä kaatopaikan takana.
Vuorilampiakin on monta, tunnetuin on Laajavuoren mäen alla tai vieressä, miten sen nyt ottaa.
Myllyjärvi on sekä lampi Keuruuntien varressa n. 500 metriä Keljonkeskuksen liittymästä, että asuntoalue lammen takana.
Ruokepuolinen sijaitsee Ruokkeella kaupungin ja maalaiskunnan rajalla. Keuruuntie ylittää järven pengertä myöden.
Mustalampea et kysynyt, mutta niitäkin on ainakin viisi kappaletta Jyväskylässä.
laajavuoren hyppyrimäen alla , toinen on taas hyppyrimäestä ruokepuoliselle päin kutakuinkin puolessa välissä ja kolmas huhtasuolla kun noustaan latuverkkoa hiihtomaalle päin
myllyjärvi on keskussairaan mäeltä valorinteen ohi alas ja keuruuntien yli , siinä , perkeleen syvä ja isoja haukia , kyseessä lampi , nimi johtaa harhaan
roninmäki on mustankorkeelta vielä hitusen eteenpäin , se korkein nyppylä siinä het kohta
ruokepuolinen käytiinki jo , eli keuruuntie menee yli 10km jyväskylän keskustasta
pirttimäen sijainnista itseasiassa en ole ihan varma , nimi on tuttu
on kerrottu myös Pirttimäkien sijainnit.
Pirttimäki sijaitsee entisen Keljon kylän (Jyväskylän kaupunginosa) takamaastossa Sallaajärven tuntumassa. Pirtti-alkuisia hämäläisperäisiä ja eräaikaisia (100-luvun alkupuolisko) nimiä on mäen ympäristössä useita. Paikka on arvioitu jonkun sääksmäkeläisen talon muinaisen eräsijan asumukseksi.
Olen kiinnostunut kuulemaan selityksiä Jyväskylän vanhoista nimistä (ennen kaupungin syntyä 1837).