Kissa joutui todennäköisesti auton töytäisemäksi tänään. Oikea etutassu murtui muutama senttiä "tassunivelen" yläpuolelta. Murtumakohdasta käpälä on kovasti vinossa ja hervoton. Kissa makaa ja nukkuu, ei ole syönyt mitään. Kolli on vajaan vuoden ikäinen.
Lääkäriin on oltu yhteydessä ja tilattu aika. Kuinka luulette että kissa voi toipua? Vai onko parempi päästää tuskistaan lopullisesti?
Jalka poikki :(
12
10494
Vastaukset
- Tiepaw
Luultavasti kissan jalan saa kuntoon vielä suht hyvin, koska se on nuori. Jos nyt olen oikein käsittänyt, niin tuollaiset rikkoumat paranevat nuorilla kissoilla paljon paremmin kuin vanhemmilla, yli 2 vuotiailla kissoilla, vaikka aikaahan sekin vie ennenkuin se on täysin toipunut.
Vastaisuudessa sinun kannattaa pitää kissaasi sisällä tai rakentaa sille ulkotarhaus, jossa se voi turvallisesti ulkoilla, ja vaihtoehtona on myös valjaat, joilla voit ulkoiluttaa kissaasi muuallakin kuin pihaympäristössä valvonnan alla. Näin vältetään ikävät haaverit.
Pikaisia paranemisia pojalle! - -pöllö-
murtuma kyllä varmaan paranee ja kissahan pärjää kolmellakin jalalla jos tarve. toivottavasti ei ole tullut muita sisäisiä vammoja ne voi olla kohtalokkaampia.
- catcat
Murtuneen tassun saa kyllä kuntoon, riippuen murtuman laadusta. Jos murtuma on suhteellisen siisti eikä pirstoleinen, sen saa helposti korjattua. Pahoistakin murtumista tiedän kissojen selviytyneen. Kissa todennäköisesti saa kipsin jalkaan jonka kanssa täytyy tottua elämään jonkin aikaa ja rajoittamaan sen liikkumista, niin ettei se pääse ainakaan alkuviikkoinan hyppimään korkeille paikoille.
Yksi ratkaisu on myös jalan amputoiminen, jos murtuma on todella paha, ja siitäkin kissa selviää. - kissaa
voi viedä ensiapuun? siis eläinlääkärin päivystykseen..? tai johonki kun toi nyt on aika akuutti tapaus..
- valkea kissa
Kissa on tänään virkistynyt liikkunut hieman ja pääsi jopa nousemaan porttaita ja hyppäämään sohvalle. Huomasin siinä kissan liikkeitä seuratessani että diagnoosioni on osittain väärä. Tassu taipuukin alhaalta laskettuna toisesta nivelestä eikä luu ole ainakaan niin pahasti murtunut kuin luulin. Toivotaan nyt parasta.
- Tiepaw
Kai sinä olet kissaasi lääkärissä kuitenkin käyttänyt?! Ei kannata luottaa omiin diagnooseihin, äkkiä katti eläinlääkäriin, jotta tulevaisuudessa vammasta ei seuraa mitään ikävyyksiä!!!
- Tiepaw
Tiepaw kirjoitti:
Kai sinä olet kissaasi lääkärissä kuitenkin käyttänyt?! Ei kannata luottaa omiin diagnooseihin, äkkiä katti eläinlääkäriin, jotta tulevaisuudessa vammasta ei seuraa mitään ikävyyksiä!!!
...edelliseen viestiini, en lukenut huolellisesti ensimmäistä viestiäsi, joten luulin että jäit odottamaan "mitä kissalle tapahtuu".
Toivotaan nyt siis parasta! =) - valkea kissa
Tiepaw kirjoitti:
...edelliseen viestiini, en lukenut huolellisesti ensimmäistä viestiäsi, joten luulin että jäit odottamaan "mitä kissalle tapahtuu".
Toivotaan nyt siis parasta! =)Aika lääkäriin on huomen aamulla. Moneen paikkaan eilen soittelin. Yksi sanoi ettei voi tehdä muuta kuin antaa mahdollisesti piikin, toisessa oli niin täyttä että pääsy oli silkka mahdottumuus mutta kolmannesta paikasta sain ajan huomen aamuksi.
Huonoja uutisia hieman. En aikaisemmin kertonutkaan että kuonossa on vähän kuivunutta verta. Huomasinkin äsken kulmahammas on vinossa. Toivotaan että purukalusto ja leuka eivät ole muutoin vaurioitunuut. - edes
valkea kissa kirjoitti:
Aika lääkäriin on huomen aamulla. Moneen paikkaan eilen soittelin. Yksi sanoi ettei voi tehdä muuta kuin antaa mahdollisesti piikin, toisessa oli niin täyttä että pääsy oli silkka mahdottumuus mutta kolmannesta paikasta sain ajan huomen aamuksi.
Huonoja uutisia hieman. En aikaisemmin kertonutkaan että kuonossa on vähän kuivunutta verta. Huomasinkin äsken kulmahammas on vinossa. Toivotaan että purukalusto ja leuka eivät ole muutoin vaurioitunuut.kipulääkettä kissalle?
jos et niin heti vaatimaan!
eläinlääkäripäivystykset aina toimi isommassakaan kaupungissa parhaalla mahdollisella tavalla.
sisäkissa joutui odottamaan viikonlopun yli murtuneella jalalla leikkaukseen pääsyä. mutta näytille sentään ottivat ja kipulääkityksen sai!
- ja leuka ruvella
olisiko näin?
- valkea kissa
lääkärin mukaan jalasta olisi saatu vielä toimiva mutta leuka oli myös murtunut eli piikki pistettiin.
- Pentu..
Otan osaa, tuo on kamalinta mitä voi kuvitella näin joulun alla tapahtuvan. Mutta kissallasi varmasti oli kipuja ja kauan joutuikin niiden kanssa sinnittelemään joten nyt varmasti sillä on hyvä olla siellä jossain ilman tuskia!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3201802Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831277Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751274- 1341147
- 79937
- 85871
- 48833
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118794- 48780
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60726