lääkikseen..

Kannattaako enää näillä kymmenillä hakea?
121893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eiköhän suurin osa opiskelioista ole jo yli kolmekymppisiä. Joten mukaan vaan.

Äänestä
  • Ehdottomasti kannattaa toteuttaa unelmiaan ja hakea!
    Itse olen 45v. ja aion hakea ko. koulutukseen.

    Äänestä

  • ensi kevään hakija kirjoitti:

    Ehdottomasti kannattaa toteuttaa unelmiaan ja hakea!
    Itse olen 45v. ja aion hakea ko. koulutukseen.

    Karvan verran vajaa 40v ilmoittautuu joukkoon, tavoitteena paperit ennen eläkeikää. Fysiikka on, ja tulee olemaan "takkuista" mutta tavoitteena näyttää hampaat (teko sellaiset?) niillä osa-alueilla, joissa vaaditaan elämänkokemusta (kun pre-kliininen vaihe on ohitettu).

    Äänestä

Itse täytän ensi keväänä 50, mutta silti vain mieltä kaihertaa, josko minusta siltikin voisi tulla lääkäri. Työaikani jäisi kyllä aika lyhyeksi, mutta kaikesta huolimatta tunnen itseni nuoreksi. Ajattelinkin, että joulun jälkeen voisi ainakin lainata Galenoksen ja katsoa, mitä juttuja vaaditaan.

Äänestä

Miksei sitä hakisi opiskelemaan jos ratkaisu tuntuu itsestä hyvältä. Kannattaa elää niin ettei loppupeleissä kaduta. Keskimäärin lääkiksen aloittavat ovat 21 vuotiaita mutta aina joukkoon mahtuu muutama iäkkäämpikin jotka ovat usein hoitajataustaisia. Melko paljon on myös akateemisen loppututkinnon suorittaneita tai valmistumassa olevia jotka haluavat vielä suorittaa toisen tutkinnon.

Omalla kokemuksella voin sanoa lääkikseen hakemisen kannattavan ainakin alle kolmikymppisenä. Opiskelut sujuivat mainiosti ja valmistuin kurssin kanssa samoihin aikoihin ilman ongelmia.

Äänestä
  • "Omalla kokemuksella voin sanoa lääkikseen hakemisen kannattavan ainakin alle kolmikymppisenä. Opiskelut sujuivat mainiosti ja valmistuin kurssin kanssa samoihin aikoihin ilman ongelmia."

    Miksei valmistuisi muun kurssin mukana? Ei kai oppiminen 25-, 27- tai 35-vuotiaana ole yhtään sen työläämpää kuin kaksykkösenä.

    Äänestä

  • valmistuisi kirjoitti:

    "Omalla kokemuksella voin sanoa lääkikseen hakemisen kannattavan ainakin alle kolmikymppisenä. Opiskelut sujuivat mainiosti ja valmistuin kurssin kanssa samoihin aikoihin ilman ongelmia."

    Miksei valmistuisi muun kurssin mukana? Ei kai oppiminen 25-, 27- tai 35-vuotiaana ole yhtään sen työläämpää kuin kaksykkösenä.

    En ajatellut niinkään oppimiskykyä vaan sitä että useimmalla alkaa iän myötä olla muita sidonnaisuuksia kuten perhettä, työtä ja muuta jotka saattavat hidastaa opintoja. Itse olin opintojen ajan lähes koko ajan töissä.

    Äänestä

  • valmistuisi kirjoitti:

    "Omalla kokemuksella voin sanoa lääkikseen hakemisen kannattavan ainakin alle kolmikymppisenä. Opiskelut sujuivat mainiosti ja valmistuin kurssin kanssa samoihin aikoihin ilman ongelmia."

    Miksei valmistuisi muun kurssin mukana? Ei kai oppiminen 25-, 27- tai 35-vuotiaana ole yhtään sen työläämpää kuin kaksykkösenä.

    Ei ehkä olekaan työläys oppimisesta kiinni vaan siitä, kuinka hermot ja fysiikka ja energiatasot riittävät päivystysharjoitteluun, kyykytykseen harjoittelujaksoilla jne.

    Kannattaa miettiä myös sitä ikäkysymystä. Jos lähtee viisikymppisenä lääkikseen, niin kun erikoistuminen on valmis niin on jo eläkeiässä = ei mitään järkeä.

    Äänestä

ajaa edelle? Sillä on kuitenkin ratkaiseva merkitys, haetko koulutukseen vain siksi, että se kohottaa omaa itsetuntoasi suhteessa muihin ihmisiin.

Äänestä

kannata hakea sinne, jos jo hakiessa haet mielipiteitä joltain tanan keskustelupalstalta!

Äänestä
  • Huomaathan, että ITSEKIN "etsit" näköjään jotain keskustelupalstalta!!

    Äänestä

  • Yhtä typerää kun on kysyä internetin keskustelupalstalla kannattaako lääkikseen hakea vanhemmalla iällä?, on vastata "kyllä" tai "ei". Jos esim. tämänhetkinen palkka on 1500€/kk (kuten itselläni) tai 2500, puhutaan aivan eri asioista jolloin pelkästään taloudellinen peruste hakea lääkikseen on aivan erilainen. 1500 nykyisillä elinkustannuksilla vs. opiskelu (1pv/vko töitä, asuminen soluasunnossa, opiskelijahinnat ruokailussa ja matkustamisessa jne) = 0-0. 2500 kuussa ja voit jo unelmoida tuoreesta leivästä ja vuosittaisesta etelänreissusta. Miksi helvetissä joku kysyy täällä yleispätevää ohjetta kannattaako "vanhempana" hakea lääkikseen? Ja lisäksi taloudellinen näkökulma on vain yksi monista!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


40vuotiana? kirjoitti:

Kannattaako enää näillä kymmenillä hakea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu