Rappaus omin käsin?

Paljon on puhetta harkkotalojen rappauksen kalleudesta.

Mitäpä jos rappaisi tai oikeammin liippaisi seinän itse - samoin kuten sokkelinkin. Pari tasoituskertaa lyhyellä lastalla. Tarkoituksena jättää elävä pinta. Päälle kalkkimaalaus ja se on siinä.

Työkulut ja osat materiaalikuluista tippuisi pois. Jokunen euro...
103787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

potentiaalinen talon ostajakin muutaman euron säästää..
Ei vaan, kyllähän ihminen pystyy melkein mihin vaan, kun luottaa itseensä, eikä työtä pelkää.
Ja jos jälki näyttää liian pahalta itsestäkin, jättää loput ammattilaiselle. Itserappaaminen kannattaa aloittaa ikävimmän naapurin puoleisella seinällä, ellei jopa heidän seinällään, kun ovat pitempään poissa. Säästyypähän tärväämästä omaa taloaan.

Äänestä
  • "Itserappaaminen kannattaa aloittaa ikävimmän naapurin puoleisella seinällä, ellei jopa heidän seinällään,"

    Heh! Hyvä neuvo. Oikeastikin.

    Kaveri laittoi naapurinsa kanssa rouhepinnan ensin naapurin sokkeliin ja sitten omaansa.
    MISSÄÄN en ole nähnyt niin hienoa, tasaista jälkeä. Minä joko maksan kyseiselle toimistovirkailijalle että tulee tekemään minulle kaverina sata neliöä kellarin seinää rouheella TAI sitten oman naapurini kanssa tehdään sama opettelu & kokeilu.

    - raksaaja

    Äänestä

ihan käsipelillä vetelin 800mm liipillä ja 2000mm oikolaudalla. Pintalaastiksi vedin 4mm rakeella olevan valkoisen jalolaastin, pohjille kevytrappauslaastia 15mm kadela eri levitys kerralla. Oli se perkuleen hikinen homma, mutta jälki on yllättävän tasainen. En kyllä tällä systeemillä lähtis mitään laajoja pintoja vetämään, eli ruisku pitää ostaa tai vuokrata.

Rahaa säästyi rutosti, mutta aikaa paloi kanssa paljon enemmän kuin uskalsin kuvitella. Lähinnä pippu piretelyyn meni paljon aikaa.

Sen verran se kuitenkin jäi veriin, että ajattelin tässä talven aikana tasoitela loput sisäseinät samalla rappaustekniikalla. Talo on muutoin valmist, mutta kellarista puuttuu osa pinnoista, joten TT-L-LR systeemin sijaan ajattelin tehdä kunnon rappingit.

Äänestä

Lainasin rappausruuiskua viime kesänä ja ajattelin kokeilla sillä että miten homma lähtee sujumaan. Ei oikein lähtenyt. Koneesta oli letkut tukossa yhtenään. Ilmeisesti se oli vähän liian pienitehoinen rappauslaastille, oli käytetty pääasiassa kipsitasotteille.

Syksyllä rappailin käsin pihakeittiön ja se homma sujui ihan mukavasti.

Ajattelin ensikesänä kokeilla kellariperustuksen tasoittelua. Pintaan haluaisin ruiskujäljen ja ajttelin kokeilla pientä käsikäyttöistä ruiskua pinnan tekemiseen.

Äänestä

Tasoitin yhden varastohuoneen kahteen kertaan ja totesin että se oli ensimmäinen ja viimeinen kerta. Ainakin pienelle naisihmiselle, niskat jumissa, hirveä migreeni ja selkäkin tökki. Maksan mielelläni että jaksan sitten nauttia hyvin tehdystä jäljestä.

Äänestä
  • Oikea rappaus lyödään kauhalla seinään. Liipillä voi sitten tasoittaa, mutta ei levittää (jokainen saa tosin tehdä tavallaan:). Kauhalla lyöden se on paljon kevyempää ja nopeampaa. Tekniikka vaatii kyllä opettelua, varsinkin kun rapataan hartoiden yläpuolelle.

    Äänestä

ja rahaa säästyy todella paljon.
vuokraat vaan vehkeet ja eikun reenaamaan.
turha maksaa ylihintaa ketkuille..

Äänestä
  • kannattais viritellä ite, mitä sitä ketkuille?
    Puolalainen sähköinssi läväyttää vaan nimen paperiin.

    Äänestä

  • sähkötkin kirjoitti:

    kannattais viritellä ite, mitä sitä ketkuille?
    Puolalainen sähköinssi läväyttää vaan nimen paperiin.

    Juu, niinhän se on meininki. Sähköt vedetään tietysti itse ja tuttava sähkömies käy vaan kytkemässä. Eipä tuu liikaa hintaa sähkötöille. Vai pitäskö tästäkin maksaa jollekin hirmuhintaa???

    Äänestä

Kannattaa varmaan koeruiskutella jos vuokraa laitteet ja meinaa itse tehdä. Itse oon ajatellu kans että kun joskus tarviin rappauksen, niin en kyllä meinaa siitä hirmusummia maksella. harjoittelen vaikka jollekin levylle ja ostan säästyneillä rahoilla vaikka veneen...Jos vaan onnistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tee Ii Timo kirjoitti:

Paljon on puhetta harkkotalojen rappauksen kalleudesta.

Mitäpä jos rappaisi tai oikeammin liippaisi seinän itse - samoin kuten sokkelinkin. Pari tasoituskertaa lyhyellä lastalla. Tarkoituksena jättää elävä pinta. Päälle kalkkimaalaus ja se on siinä.

Työkulut ja osat materiaalikuluista tippuisi pois. Jokunen euro...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu