Lapsi on lapsi

Näin kuulin erään vl-äidin sanovan. Mitä mieltä olette asiasta?
9529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

syntymätön ihmisalku, jossa on jo elämän henki on taivaskelpoinen lapsi.
ja olen vl

Äänestä
  • sanoa jo lapseksi?

    Äänestä

Kyllä lapsi on lapsi ainakin siitä asti kun ensimmäiset liikeet tuntuu. Se on konkreettisesti lapsi silti vaikka lääketiede sitä sikiönä pitääkin. Mutta äitinä minun on todettava että lapsi on lapsi kun se liikkuu kohdussa.

Kohtukuolemankin kokeneena täytyy todeta että siinä vaiheessa kun ymmärtää ettei toivoa ole ymmärtää myös menettäneensä lapsen on sitten viikot täydet tai vajaat.

Äänestä
  • Eräs ystäväni sai keskenmenon 18 viikolla.Häntä oli myös lohdutettu sanoin:no,lapsi on lapsi vasta synnyttyään. :(

    Äänestä

  • Kaisaliini kirjoitti:

    Eräs ystäväni sai keskenmenon 18 viikolla.Häntä oli myös lohdutettu sanoin:no,lapsi on lapsi vasta synnyttyään. :(

    Tuolla lauseella viedään äidiltä oikeus surra. Ihan kuin 18 raskausviikkoa pyyhkiytyisi pois naisen elämästä! Tieto siitä että on raskaana saavuttaa naisen jo usein enne kuukautispäivää. Itse olen sen tiennyt aina jo monta päivää ennen kuukautisia.

    Ihan kun se elämä jota kannat ei olisi elämä vaan "kasvain".....

    Anteeksi tuohtumukseni :-(

    Oikeasti ainoa asia ja lause jonka kuulin diagnoosin tehneeltä lääkäriltä oli se että hän totesi että - lääketieteen keinot autaa loppuu tähän => kaikesta huolimatta se oli kaikki mitä siinä tilanteessa halusikin kuulla. Puhdas toteamus siitä että ihminen on kuoleman edessä kykenemätön auttamaan.

    Toivon todella että antaisitte äidille oikeusden ja mahdollisuuden surra. Ilman sitä äiti kieltää omat tunteensa tai murtuu...

    Äänestä

Saatettu lapsi syntyy, eli kaikki ovat lapsia jo siellä kohdussa.

Tiettävästi yksikään alulle saatettu lapsi ei ole jäännyt syntymättä?

Äänestä

Raamatun opin mukaan lapsi on lapsi jo sikiämisensä hetkellä.
lapsi myös omistaa Pyhän Hengen jo äitinsä kohdussa.

Äänestä
  • niin monta varhasita keskenmenoa kokeneena täytyy todeta ettei lapsi ole lapsi minun mielessäni ennen kuin sen liikeet tuntuu. Siihen asti se on vain jonkinlainen lupaus joka aina ei täyty vaan päätyy ennen aikojaan.

    Toki ymmärrän että joillekkin on kova paikka kun tulee keskenmeno vain muutaman viikon jälkeen. Vaikka raskaus alkaa laspi ei ehkä ala lainkaan kehittymään ja tuolksena on vain "tyhjät kuoret". Vähn niinkuin siemen joka kylvetään maahan mutta se ei idä.


    Siinä vaiheessa kun lapsi liikuu myös mieli alkaa kypsymään siihen että tuloillan todella on lapsi.


    On aika eri asia puhutaanko tässä henkisestä vain hengellisestä lapsesta. Hengellisessä mielessä lapsi toki saa alkunsa hedelmöitys hetkellä mutta se ei tarkoita sitä että siihen sisältyisi enempää lupausta kasvusta kuin siemeneenkään. Henkisesti en voi ajatella että tilanne jossa menetän muutamien kymmenien tai satojen solujen alkion olisi konkretisoitunut vielä lapseksi. Mutta kun tämä alkio saa ihmisen muodon ja "tavat" ja persoonan tietää menettäneensä yksilön ja ihmisen. Oletko itse koskaan kokenut kohtukuolemaa? Tai keskenmeoja?

    Äänestä

Jospa äiti puhui vertauksilla, ja tarkoitti, että ollakseen Jumalan lapsi ihmisen tulee syntyä uudestaan Hengestä?

Mutta jos hän tarkoitti fyysisesti syntymätöntä lasta, en ole ihan samaa mieltä. Palstalla on aiemmin ollut mm. referaatti kansanedustaja P.Räsäsen hyvästä kirjoituksesta, jossa käsiteltiin myös tätä. Räsänen ammattinsa puolesta tietää asian hyvin. Jossakin asioissa kristitty voi hyvin luottaa ns. ammattilaisiin. Silloin ei tarvitse keksiä mitään omia mielikuvituksen tuotteita, miten asian ajattelee olevan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vasta synnyttyään kirjoitti:

Näin kuulin erään vl-äidin sanovan. Mitä mieltä olette asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu