uskonnollinen, ja Jumalaan sekä Jeesukseen uskova yhteisö? Onko se myös poliittinen yhteisö, jossa vallankäyttö, hoitokokouket, jne ovat olleet yhteydessä sellaiseen asiaan kuin politiikka? Eikö usko olekaan uskon asia ja politiikka taas eri asia täysin?
eikö vl-usko olekaan vain
uskonnollinen
14640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
uskonnon kaapu.
tavallinen rivi-vl on aivan tietämätön monesta asiasta vl-yhteisössä. Mm. poliittisista kytköksistä ja sakramenttien näkemyseroista verrattuna Lutheriin, Raamattuun ja luterilaisuuteen. Ei monella rivi-vl:llä ole mitää käsitystä noista asioista.
Niinkin, että onko vl-liikkeellä yleensäkään mitään tekemistä uskon kanssa?
Onko pahat teot ja julmuus vain naamioitunut nimeksi usko, ja on saatu ihmiset vallankäytöllä ja pelottelulla uskomaan ja nielemään kaikki vääryys oikeana.
Varmasti vl-liikkeessä on oikeita sydämenuskoviakin, ja uskon että hekin näitä asioita miettivät mitä monet muutkin täällä miettivät.
Kuitenkin ne herrat ja puhujat ovat heitä jotka sitä "uskoa" opettavat, sitä eivät opeta nämä tavalliset rivivl:ät ja hiedän joukostaan löytyy varmasti kysyviä ihmisiä.
ei se rivi-vl:n vika ole mitä kaikkea heidän seläntakanaan puuhastellaan ja mitä sitten kielletään ja esim.kun hoitojakaan ei SRK näytä haluavan selvittävän. Ei se ole tavallisen rivi-vl:n vika, joka uskoo vain ja elelee tyytyväisenä uskoen Jeesukseen Kristukseen. Mutta sen minä vain sanon, että kyllä se on hyvä jos rivi-vl jättää kuitenkin sen tuomiovallan itse Jumalalle eikä ala ihmisenä tuomitsemaan niitä helvettiin jotka ei ole vl:iä. Sellaisiakin vl:iä nimittäin on, jotka eivät uskalla alkaa tuomariksi Korkeimman vierelle. Se on hyvä periaate.
Ja kun varsinkin julkisuuteen on tullut tietoa miten hepposin perustein hoitomiehet heittivät Saatanalle ketä milloinkin. Kyllä se oli rohkeaa meininkiä. Harva rivi-vl uskaltaisi heittää noin vain ketään Saatanalle ihan oikeasti sanoin ja teoin. Ja vielä kun monen Saatanalle viskatun psyyke romahti, koko elämä meni säpäleiksi..se ei ole mitään pientä sellainen touhu. Kyllä se itse Saatana on ollut läsnä kuuntelemassa kuka tuomitsi ja mistä syystä mitenkin kenetkin ja mitä ihmisille tapahtui. Itsemurhaan ajatuminen hoitojen päätteeksi kun on vakava asia.
Vikahan on ilman muuta heissä jotka opettavat ihmiselle uskoa ja saavat heidät uskomaan jopa väärinkin.
Moni rivi-vl on täysin tietämätönkin näistä asioista ja moni saattaa niitä ihan yksinäänkin miettiä. Monet varmasti tietävät, että miten vl-johto haluaisi alaistensa uskovan, ja arathan eivät uskalla ilmaista itseään, he saattavat jopa pelätä, että uskovatkin väärin kun ajattelevat asioista eritavoin kuin vl-johto. Mutta onneksi heillä on lohtuna se, että epäilytkin saa uskoa anteeksi.
Surullisinta kaikessa on se, että näyttää vahvasti sille, että osa vl-uskovaisista on valmiita uskomaan myös tämän vääränopetuksen. Se uskonopetus ruokkii heitä jotka haluavat valtaa ja haluavat alistaa ihmisiä omaan tahtoonsa.
ja sai vastalahjaksi, mitä???
Muttadokumenteistä selviää, että äänet myytiin. Äänestäjät satiin Maalaisliiton kannalle luokittelemalla SMP synniksi sekä lähetyspuhujien suulla tehdyn lobbauksen avulla.
länsirahaa sekä kotimaista.
Poliittisuskonnollinen liike vl-liike on ollut 60-luvulta saakka. Lähes kaikki johtohenkilöt ovat olleet ja edelleenkin ovat ensisijaisesti keskustapoliitikkoja, muutama kokoomuslainen mahtuu toki joukkoon, mutta ei muita.
Vl-liikettä on vain käytetty härskisti astinlautana poliittiselle uralle.
Voisiko politiikkaan ollakaan helpompaa reittiä, kuin mikä vl-liikkeen kautta avautuu. Ei tarvitse kuin asettaa vl-ehdokkaan äänestäminen uskon ehdoksi, niin satavarmasti kaikki vl-äänet ovat vl-ehdokkaiden pussissa. Näin on toimittu jo nejäkymmentä vuotta. Uskonpuhdistajaa ole vielä löytynyt eikä tule löytymäänkään.
Näin on marjat.
äänet "sopiville" ehdokkaille. Kenen tahansa piti hoitokokousten painostuksessa tunnustaa jos oli äänestänyt SMP:tä. Siitä seurasi jopa erottaminen.
Näin politiikka vl-liikkeessämhoidetaan...
On vin makuasia pitääkö vl-liikettä poliittisuskonnollisena liikkenä vaiko uskonnollispoliittisena liikkeenä. Joidenkin johtajien kohdalla toisinpäin ja joidenkin kohdalla toisinpäin, mutta yhtäkaikki.
SRK:n hevosella eduskuntaan niin, että lumipöllysi!
kyllä politiikkaan saa mennä ja tehdä poliittisia tempauksia, mutta kyllä ei pääse sitten kirkkokuoroon mielellään laulelemaan eikä saa käydä klassisen musiikin konserteissa kuuntelemassa eikä esiintymässä. Mutta kyllä saa politiikkaan mennä mukaan. Naiset kai ne enimmäkseen olisivatkin kiinnostuneita kirkkokuoroista ja konserteissa käymisistä, kyllä jotkut miehetkin..mutta synniksi saarnattu. Sopimattomia paikkoja sellaiset uskovaisille, mutta kyllä politiikkaan pääsee ja poiliikka onkin sotkettu vahvasti vl-liikkeeseen.
jos faksisi työntää ihan yllättäen tuhat sivua arkaluontoista aineistoa. Se on ihan tavallista Keskustapolitiikkaa!
Mutta Kirkkokuoro on syntiä, koska siellä on omavanhurskaita.
hieman että minkä vuoksi se politiikka on niin tärkeetä ja miksi ei saa mennä klassisen musiikin konsertteihin, niin varmaan joku sanoisi että kuule alkaako synti olla tullut rakkaaksi kun tuollaisia pohdit tai että on kuule vaarallista alkaa kyseenalaistamaan Jumalan valtakunnan neuvoja ja kehoituksia.