Onko mahdollista ratkaista

Harrastelija73

3

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdoton.

      Jos vain hermot kestää, tauluna se on mahtava.

    • vinkkiä

      *Jos palat on useammassa pussissa, niin ne todennäköisesti on palapelin osakokonaisuuksia.
      *Paloista kannattaa myös katsoa näkyykö niissä painopaperin "juonteita", siis että näkisi vaaka/pystysuunnan.

      • vinkkejä

        Olen lajitellut nämä "vihjeettömät" palat ensin värisävyjen perusteella ja sitten muodon. Esim "tiimalasin" muotoiset erilleen muista ja ne "jalalliset" joilla on pää ja ne pelikorttien padan muotoiset lisukkeet alla, erikseen. Sekä vielä ne joilla ei ole kuin yksi jalka (kaksi "nuppia" kulmittain ja kaksi monttua kulmittain vierekkäisten palojen nupeille). Joillain valmistajilla on myös niitä, joilla on pelkkiä nuppeja ja myös sellaisia paloja, joissa ei ole kuin monttuja eli näyttävät neliapiloilta.

        Sitten olen alkanut etsiä paloja kulmista. Missä vaan kaksi palaa muodostaa kulman, niin olen yrittänyt etsiä siihen kolmatta. Tarvittaessa olen kokeillut järjestelmällisesti joka ikisen palan. Ensin katsonut muodon ja värin ja sitten alkanut sovittaa. Nupin viereiset olkapäät antavat myös vihjettä. Miten pitkät, kuinka kaarevat?

        Aika äkkiä silmä harjaantuu ja tulee rutiini. Muista välillä tehdä jotain muutakin ja nousta pois palapelin äärestä. Varsinkin jos tuntuu juuttuvan paikoilleen. Juotuasi kupillisen kahvia ja palatessasi huomaatkin, että etsimäsi pala onkin aivan vieressä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      253
      9444
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7702
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      152
      5281
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4963
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4670
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4340
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4164
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1978
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1849
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      291
      1645
    Aihe