levytetra

tetra

Onko kokemuksia levytetrasta?

2

2516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      1. Kannattaa selvittää lajin oikeellisuus ennen kuin hankkii yhtäkään levytetraa. Myynissä on monia lajeja osaamattomien kauppiaiden käsissä.
      Jotkut samanlaiset lajit voivat kasvaa jopa metrin halkaisijaltaan mutta hyvällä säkällä oikea Metynis argenteus on hieno kala laji erikoisuuksien havittelijoille joilla on mahdollisuus antaa näille piraijan omaisille kasvis syöjille oikean laatuiset vesi olosuhteet.
      Aikuiset levytetrat saattavat syödä myös kalaa kasvien ohella joten onkin syytä pitää ne kylläisinä jatkuvasti, ettei sinulla ole huomenna tuhat litrainen seura akvaario tyhjillään kasveista ja pikku parvikaloista.
      Sen kokoiseen akvaarioon nämä komeat kalat ehdottomasti kuuluvat. Kymmenen täys mittaisen levytetran parvi täyttää helposti tuonkin kokoisen akvaarion, nopeina uimareina ne syöksyilevät akvaarion päästä päähän pari metriä sekunnissa.

      Ruoaksi siis salaatteja, kasviksia, kurkkua, pakaste katkoja, kuorettomia pakaste simpukoita, räkmix vegeä,yms. kasvis pitoista ruokaa jota nämä terävä hampaiset piraijoiden sukulaiset ahnaasti syövät porukassa.

      Vesi vaatimukset on ne normaalit;
      pH 7 paikkeille
      kovuus pehmeähkö
      lämpötila 25-27C paikkeilla.

      Lontoon kielellä on tuosta kalasta vaikka mitä tietoa saatavilla, google vaan avuksi.

      • tetra

        kiitos tiedoista!
        Meillä on nyt ollut kuukauden päivät muutama levytetra. Tällähetkellä kaikki on hyvin, oltiin joulun aikaan pois kotoakin muutama päivä. Hyvin pärjäsivät lomaruan ja herneiden avulla. En pidä levytetroja ollenkaan niin vaikeina kaloina, kuin mitä netti antaa ymmärtää, kasvejakaan eivät ole vielä suuremmin syöneet, mutta en tiedä sitten kun ovat isompia yksilöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      232
      3027
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      201
      2663
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      113
      1271
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1238
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      72
      1136
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1131
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1091
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1025
    10. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      8
      973
    Aihe