Tunnoton vaihdekeppi ihmetytti minua ja katsoin auton alle. Edellinen omistaja oli ilmeisesti vaihtanut vaihdevivun, jossa on ristinivel. Se oli uuden tuntuinen ja näköinen, mutta vaihdelaatikkoon menevän akselin liitos tuntui tosi väljältä. Onko siinä rihlat? Pitääkö tämä akseli vaihtaa? Myös akselin juuresta tippuu vähän öljyä. Onko työläs ja kallis korjaus? Autolla on ajettu 160 000 km.
Felicia 1,9D vaihteet hakusessa
Juuso
3466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siirtotanko ei kaikissa malleissa ole ihan samanlainen. Omassani, -96 1.9D, liitos on alunperin ollut putkisokalla, mutta joku aikaisempi omistaja on sen korvannut ruuvi/mutteri yhdistelmällä.
Akselin juuresta tihkuva öljy johtuu vuotavasta stefasta, joka on halpa, ja helppo vaihtaa itsekin.
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Tuli vielä mieleeni, että voiko mainitsemasi liitoksen lukita kiinteäksi, vai pitääkö tässä välissä olla moottorin liikevaraa?
Vaihdelaatikosta tuleva akseli ja siirtotanko, sekä nämä yhdistävä liitospala, on ihan kiinteä yhdistelmä.
Siirtotangossa on sitten nivel, ja vielä vaihdekepin puolella muistaakseni toinen.