Jos autossa on kitkat, ja joutuu jonkimoiseen onnettomuuteen, syy on renkaissa, jos nastat on alla, syyllinen on keli taikka huonosti hoidettu tie.
Onko muut huomannu samaa ihmeellistä asiaa?
Onko muut huomannu samaa ihmeellistä asiaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Silloin kun nastarenkailla tapahtuu vahinko, niin kelihän on sellainen että telaketjukaan ei olisi pitänyt.
Turussa on tänään uutisten mukaan huono ajokeli. Conti3:lla se oli kuitenkin ihan normaali talvikeli. Kai se tuo tuore lumi pitää nastat irti jäästä ja Nasta Muumioilla on hätä.
En ole huomannut.
Jos onnettomuuteen joutuu niin syy on aina jossain ihmisessä. Nastat ja kitkat pitävät kummatkin ihan riittävän hyvin ja tiet ovat Suomessa aivan loistavassa kunnossa - joitain ihan pienimpiä teitä lukuunottamatta.
Asialliset on syy kuskissa tai sitten toisen osapuolen käyttäytymisessä. Molemmilla rengastyypeillä pärjää hyvin.
Tiedotusvälineiden mukaan syy on aina kelissä. Todellisuudessa lähes aina joku on tehnyt virheen.
Kyllä se aina on kuulemma kelin vika jos auto menee talvella ojaan ei siinä renkaita erotella. Itsellä tosin on nastat ja mutta aina on auto ollu samassa paikassa mihin sen jätinki ei oo koskaa liukas keli siirrelly sitä, mistä joutuu aina lehdistä lukemaan kun liukkaus on suistanut autoja ojaan