elikkäs paljonkos teillä on ollut kohdunpohjan korkeus vkolla 24? itellä oli 22cm ja vkolla 20 se oli 21cm.. onko normaalia et kasvaa kuussa vaan sen sentin verran??
kohdunpohjan
korkeus
7491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vko 21 = 16 cm
Vko 25 = 21 cm
Vko 28 = 25 cm
Joten kasvanut aika tasaisesti. Sinulla kuitenkin on masu ollut jo melko suuri viikolla 20, saman kokoinen kuin minulla viikolla 25, joten ehkä se nyt on sitten normaaliakin, että kasvaa hiukan hitaammin? Kyllä ne neuvolassa sanoo, jos on syytä huoleen :)
rv 21 1 oli 17,5cm ja nyt viimeksi rv26 4 oli 24cm
Muulloin mulla ei ole sf-mittaa otettukaan.
Nyt tuntuu et vajaassa viikossa on masu muuttunut kovasti. Seuraava neuvola vasta tammikuun 11pv...hyi,kuinka kaukana,sen jälkeen sinne pääsenkin 2 viikon välein.
26 5 korkeus oli 29cm, eli valtava.Huh.Ja vauvakin kuulemma jo iso. 5 senttiä lisää tuli neljässä viikossa, edellisessä neuvolassa 24cm.
21 0 20cm ja viikolla 24 3 24cm
mulla sf mitat ovat ollet tällaisia;
rv19 : 16cm
rv23: 21,5cm
rv26: 23cm
Vasta yhden kerran se mitattu, mutta kun neuvolatäti merkkas sen siihen käyrästöön niin meni heti kaikkien keskimittojen yläpuolelle :D HAHA Se mitattiin ihan just ja sillon oli 22 2 ja se sf oli 23cm. En sanoisi että mun masu on HIRMU iso, mutta mukavan kokonen :)
Mitäänhän ei voi sanoa yhden lukeman perusteella. Ens kerran sitten 16.1 mittaillaan, että miten kasvanut :)
26 centtiä sf-mitta ja ja kuukausi ennen sitä niin oli (24rv)21cm sf-mitta.
Eli on ihan normaalia että masu kasvaa sentin viikossa.
Joillakin masu kasvaa nopeasti ja muutamassa päivässä ja toisilla taas hitaammin.
Pienessäkin masussa vauva kyllä pärjää loistavasti.