monta boksia sarjaan

Onnistuukohan digiboksilla varustetun lcd-telkkarin ja erillisen digiboksi-dvd-tallentimen asentaminen "sarjaan". eli silloinhan olisi kaksi erillistä viritintä, jolloin toisella voisi nauhoittaa ja toista voisi katsoa. kyse on maanpäällisen digilähetyksen virittimistä.

vai pitääkö/kannattaako sittenkin ostaa tallentava digiboksi. miettimistä aiheuttaa se, että asun kaapeliverkossa ja telkkarissa on tavallaan turha digiviritin.

asiallisista vastauksista kiitos.
3396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kytkeä laitteet rinnan kuin sarjaan, jos kyseistä kokoonpanoa haluaa. Eli antennipistoke-digiboksi-dvd-tv ja antennipistoke-digiboksi-tv.

Mutta kuten heti havaitsee, tulee ongelma antennisignaalin saamisessa kahteen digiboksiin samanaikaisesti. Tietysti voisi antennisignaalin kuljettaa sarjassa molempien digiboksien kautta TV:lle ja sitten scarteilla digiboksit rinnan ylläkuvattua reittiä molemmat TV:lle.

Yksinkertaisempaa olisi päätyä tallentavaan digiboksiin ja sellaiseen malliin, jossa voi katsella toista kanavaa samalla kun tallentaa toista.

Jos tallentava DVD ja yksi digiboksi on jo TV:n lisäksi hankittuna, niin sitten ymmärrän asian: yhdellä 90 euron hintaisella lisädigiboksilla saisi toimivan tallentavan systeemin ja säästäisi sen lisähinnan, minkä joutuisi maksamaan tallentavasta digiboksista (jotain 400-500 euroa).

Äänestä

Kyllähän tuo onnistuu. Tilannehan on ihan vastaava kuin analogisen tv:n ja videonauhurin tapauksessa. Kummassakin vehkeessä on oma virittimensä, joista tv:n virittimellä katsellaan ja tallentimen virittimellä tallennetaan.

Antennipuolella sopivia laitteita on tarjolla useampiakin, kaapelipuolella ei digivirittimellistä dvd-tallenninta taida vielä löytyä? Ihan varma en ole. Eikä telkkareistakaan mitään runsaudenpulaa ole. Juuri huonosta laitetarjonnasta johtuen nimenomaan kaapelipuolella viisain (?) ratkaisu lienee kuitenkin kahden virittimen tallentava boksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


digipöllö kirjoitti:

Onnistuukohan digiboksilla varustetun lcd-telkkarin ja erillisen digiboksi-dvd-tallentimen asentaminen "sarjaan". eli silloinhan olisi kaksi erillistä viritintä, jolloin toisella voisi nauhoittaa ja toista voisi katsoa. kyse on maanpäällisen digilähetyksen virittimistä.

vai pitääkö/kannattaako sittenkin ostaa tallentava digiboksi. miettimistä aiheuttaa se, että asun kaapeliverkossa ja telkkarissa on tavallaan turha digiviritin.

asiallisista vastauksista kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu