niin kun teillä kokemusta on... ni pitää kysyä tällasta aika tyhmää juttua... eli saako olla meikit naamas ku menee kaavintaan... joutuuko ne pesee siel pois? pääseekö kaavinnan jälkeen kotiin vai joutuuko jäämään sairaalaan yöksi...?
kertokaa
tyhmä kysymys
8869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei. Ennen kaavintaa pitää käydä peseytymässä,minä menin kaavintaa edellisenä iltana sairaalaan, ja kaavinta aamupäivällä, illalla pääsin sitten pois,ei itsellä kyllä meikit ollu mielessäkään,kun suru oli valtava,..Mutta en osaa sanoa että saako olla meikkiä.
haluan että minut nukuttaan kaavinnassa... eli voinko pyytää sitä... vai joudunko olemaan hereillä? annetaanko paikallispuudutus mihin ja annetaanko se ennen nukutusta vai nukutuksen jälkeen... pelkään piikkejä kuollakseni!!
Kun menet kaavintaa niin sinut nukutetaan,Olin niin sekaisin siinä vaiheessa,kun mut vietiin leikkaus saliin, että en muista että laittoko ne suoneen jotain ainetta vai nukutettiinko maskilla...Mutta hereillä et joudu olemaan toimenpiteen aikana.
kiitos vastauskesta...
Joo kaavinta tehdään aina nukutuksessa, vaan joskus ennen vanhaan muutama kymmenen vuotta sitte se tehtiin puudutuksessa, enää ei ikinä. Mulle nukutus annettiin suoneen kämmenselässä olevan tipan kautta mutta voisin kuvitella että jos pyytää niin saa nukutusaineen maskin kautta. Siitä vois varmaan keskustella henkilökunnan kanssa?
Kyllä kaavinta tehdään vaikka olisi meikkiä ja muutenkin peseytymätön. En mä ainakaan ehtinyt suihkuun mennä kun poika alkoi tehdä tuloaan ja sitten verissäni ja hikisenä mut vietiin kaavintaan ja meikitkin tais olla naamassa.. Mutta yleinen käytäntö kai on se että kun sairaalaan menee varta vasten tuota toimenpidettä varten niin sitten kai toivotaan että peseytyisi ennen ja hoitohenkilökunta varmasti sanoo sitten jos katsovat tarpeelliseksi että sun pitäis käydä suihkussa. Mutta varmasti sulla voi joku kevyt meikki olla, ripsiväriä ja vähän puuteria, jos haluat.
Yleensä kaavinnan jälkeen pääsee kotiin, riippuu vähän raskausviikoista ja vuodon määrästä ja potilaan yleiskunnosta muutenkin. Mä olin melko heikossa kunnossa mutta pääsin silti kotiin samana iltana.
Tsemppiä ja jaksamista, kaavinta on ikävä kokemus mutta melko rutiiniluonteinen kuitenkin joten kaikki meni loppujen lopuksi tosi hyvin ja helposti. :)
kiitos paljon vastauksista :)
ysymys: miksi sairaalassa, jossain toimenpiteessä pitäisi pitää meikkiä??? Ha-LOOOOO???