Uudessa Auto Motor und Sport -ohjelmassa (VOX su. 18:00) saksalaiset esittelivät uuden Lada Kalinan ja ottivat sille verrokiksi esittelyyn Opel Kadett B-mallin noin vuodelta 1970.
Onhan täällä kerrottu nyky-Ladan olevan juuriltaan 70-lukulainen mutta tuossa verrattiin siis Ladan uusinta mallia 35 vuotta vanhaan peruskansanautoon.
Törkeää, eihän Kalina nyt sentään niin huono ole! Olisivat ottaneet edes 80-luvun Kadetin vertailukohteeksi. Se olisi ollut paljon lähempänä Kalinaa.
Onhan täällä kerrottu nyky-Ladan olevan juuriltaan 70-lukulainen mutta tuossa verrattiin siis Ladan uusinta mallia 35 vuotta vanhaan peruskansanautoon.
Törkeää, eihän Kalina nyt sentään niin huono ole! Olisivat ottaneet edes 80-luvun Kadetin vertailukohteeksi. Se olisi ollut paljon lähempänä Kalinaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
minä ainakin olen hyvilläni jos joku tekee autoja,joilla ajetaan eikä seisoteta merkki korjaamoiden pihassa. Jos Lada Kalina on tehty Opel Kadet 1970 tekniikan mukaan, se on hyvä asia. Ongelma tilanteissa, ei mene sormi suuhun, pystyy itsekkin tekemään jotain. Toisin on nykyautoissa , ongelma tilanteissa sormi ei mene suuhun vaan kännykän näppäimille, ja varaat korjaus ajan.
auton pitää olla sellainen,että voi itsekin tehdä jotakin,esim Lada
Saksalaiset vaim puolustavat omaa autoteollisuutta. Mitä muuta heiltä voi odottaa? Objektiivista analyysia ja vertailua? Sitä kutsutaan talouskielessä protektionismiksi.
Kalinaa täytyy verrata esim. Astraan (ensimmäiseen sukupolveen).
on lähinnä vitsi.
Itse olen asunut aikanaan Saksassa ja muutenkin työskennellyt heidän kanssaan jo lähes 20 vuotta.
Erityispiirteenä saksalaisissa on valtava oikeassa olemisen tarve, besserwisser-asenne. Rehellisyys ei kuulu vakiovarustukseen, jos vaihtoehtona on oma etu. Pettäminen, huijaaminen, jopa itsensä pettäminen on heille luonteenomaista.
Paljon sopii porukkaan oikein kunnollista ja mukavaa sakkia, mutta valitettavan paljon mätiä omenia.
Saksalainen lehdistö, niin myös autolehdistö on läpi korruptoitunut. Kyseessä on valtava bisnes, jossa setelit ja muut lahjukset vaihtavat selän takana omistajaa.
Maankuulu ajattelija Suomessa, Seppo Räty on loihennut lausumaan asiasta oman lentävän lauseensa:
"Saksa on paska maa"
Hyvänä esimerkkinä oli Scanian yritys aikanaan viedä kuorma-autoja. Sakut vaihtoivat ohjaamon ja rungon katsastusvaatimuksia niin tiuhaan että piirustuspöydällä ei ehditty uusia tekemään.
Entisessä työpaikassani varastivat idean eräästä koneesta vierailukäynnillään kun eräs hyväuskoinen inssi päästi heidät väärään paikkaan. Saku on pidettävä pihdeissä aina, sieltä nousee uutta aatua heti kun on mahdollista.
Kyllä Kalina olisi ollut samalla viivalla sen ensimmäisen etuvetomalli-Kadetin kanssa. Aika hävytöntä tuollainen.
kun mersukin karkaa käsistä ladalle
Huhut ovat huhuja, mitään sopimusta ei ole eikä sitä ladistien kuvittelemassa muodossa edes tule. Tulette vielä asian huomaamaan. Mersua ja Ladaa ei olla yhdistämässä saman merkin alle vaan, jos tuo tehdashanke toteutuu, kumpikin merkki jatkaa ominaan ja omilla kokoonpanolinjoillaan. Kyseessä ovat tehtaaseen liittyvät synergiaedut, ei merkkien välinen yhteistyö. Mersulle on taloudellista rakentaa autonsa markkinoiden keskellä kuin tuoda niitä ulkoa.
tulee olemaan tosiasia lada-mersu yhteistyö
Jos olet vähänkin perehtynyt kirjoitteluun asiasta, asia ei ole suinkaan selvä. Ne ovat tällä hetkellä vain venäläisten toiveajattelua.