terveellisiä vihanneksia. Tuki pois maitotuotteilta. Suomalaiset eläisivät paljon terveempinä ilman eläinrasvoja.
Maidontuottajat tuottamaan
maataloustuen maksaja
9470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saahan niistä sen rasvan pois. Sillekin on käyttöä jos halutaan käyttää muuksi kuin ruuaksi.
Maitorasvaongelma muuten johtuu suurimmaksi osaksi siitä, että aikanaan rasvan määrää pidettiin tärkeänä ja jalostus seurasi silloisia ohjeita. Nyt yritetään jalostaa lehmiä niin että rasvaa olisi vähän ja valkuaista paljon.
maatalouspolitiikan satoa sydän ja verisuonitautien muodossa.
Ravinnon jatkuva halpeneminen verrattuna tuloihin on saanut kansan syömään liikaa. Kuitenkin politiikka on vain vastannut kansan tahtoon edullisista elintarvikkeista. Sama ilmiöhän meillä on juuri nyt käynnissä alkoholipolitiikan kohdalla.
Pitäisikö koffia nyt siis syyttää siitä että kansa juo liikaa.
liian halpaa,kun ne eivät osaa säännöstellä ahmiessaan halpaa ja hyvää suomalaista ruokaa.
määrä vaan ruuan laatu etenkin rasva. Köyhät duunarit eivät pysty ostamaan terveellistä ruokaa. Suurin kupla on väittää suomalaita ruokaa paremmaksi kuin ulkoa tuotua.
Kaikkialla maailmassa oma tuotanto on parasta, mutta missä mahtaa oikesti olla parhaat tuotteet. Olisiko siis Israelilainen parempaa kuin Jordanialainen. Ennenän Neuvostoliitossa oli luonnollisesti parhaat tuotteet (eräiden täkäläisten mielestä).
Mitä tuotteita ja mistä siis tarkoitetaan, kun puhutaan parhaasta laadusta.
Entä mikä mahtaa olla tuon kaikkien mielestä paraslaatuisen hinta.
Kerropa nämä tai olet musta ritari ilman jalkaa.
joka vuosi väh. 5%,toisin kuin maataloustuki.Ei duunarilta puutu rahaa vaan järkeä.Rahaa löytyy kyllä tupakkaan olueeseen,rahapeleihin ,optioihin,kulutustavaroihin,autoihin ,ulkomaanmatkoihin,kaikkeen muuhun ,mutta ei laadukkaaseen kotimaiseen ruokaan.
hyvä sitä, paha tätä....
Oikeasti ihminen tarvitsee tietyn määrän, tiettyjä rasvoja. Kuin helvatassa jokin peto eläin voi olla enään olla olemassa, kun ovat syöneet lihaa???
Perinteisesti syöneet vain eläinperäistä ravintoa, eikä silti ongelmia kolesterolin kanssa. Nykyaikaiseen ravitsemukseen siirtyminen on kuitenkin tuonut terveysongelmia.
Noh ritarit, selityksiä kaivataan.