Sain taannoin lahjaksi Thunder Tigerin EK-4 monsteri polttiksen, mutta koska olen itse varsin tietämätön pelin suhteen, ei tietotaito oikein riitä sen käynnistämiseen saakka. Liekö vika sitten kaasarissa vai missä...
Olisiko ohjeita värkin starttaamiseen ja/tai tietoa mistä päin Turun-seutua sellaisia voisi saada? Löpö on nitrollista ja startteri on helijopperia varten tarkoitettu sähkövispilä, jolla auto pitäisi startata moottorin perästä pyörittämällä, mutta ei tahdo pyöriä/startata (myös tulppa hehkuu nätisti); missä vika?!?
TT EK-4 apuva!
2
201
Vastaukset
- pitkää pinnaa
Jos mielesi maltat, niin mene Turun rc radalle keväällä. Jätkät opastaa sinut tämän tekniikan saloihin. Tuo porukka ihan oikeasti auttaa mielellään. Minäkin sen teen jos tulet Lavankoon eli Vantaalle.
Jos ei nyt sitten maltti riitä, niin tässä pari vinkkiä. Yleensä hehkutinakku on tyhjä - lataa se täyteen. Toiseksi hanki vähintäin toinen tulppa. Tulppia on erilaisia muodoltaan ja lämpöarvoltaan. Se tulppa mikä siinä on kiinni on todennäköisesti ihan oikea.
Jos kone saa polttoainetta ja hehkuvan tulpan, niin se lähtee 100% varmuudella käyntiin. Ongelma on yleensä kahdessa edella mainitussa asiassa. Seuraavaksi ongelma voi olla kaasuttimen säädöissä. Ne pitää olla " hehtaarilla" jotta käynnistyy.
Tähän pitää saada ns näppituntuma, niin homma on helppoa ja kauhean mukavaa.
Ja muista laittaa aina uutta polttoainetta tankkiin. Nitro kun on haihtuvaista...
Kerro miten kävi. - Rcmies
tuolta ohjeita
http://www.rc-harrastus.com/ForumsPro.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182197Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051428Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073