Ja erityisesti sitä, että he saisivat joululahjaksi jotain yleissivistävää luettavaa.
Näin olisi pientä toivoa siitä, että eräänä päivänä he oppisivat käyttäytymään saaristossa ja ottamaan muutkin ihmiset huomioon eivätkä ainoastaan ajattelisi itseään.
Näin olisi pientä toivoa siitä, että eräänä päivänä he oppisivat käyttäytymään saaristossa ja ottamaan muutkin ihmiset huomioon eivätkä ainoastaan ajattelisi itseään.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mitä vittua sinulle kenenkään olemiset ja tekemiset kuuluu? Anna ihmisten olla ja elää, sillä se ei ole sinulta pois. Pari roskaa siellä täällä ei ole mikään tuomiopäivän enne. Maailma ei pelastu sinun ja kaltaistesi viherpeippojen jatkuvalla valituksella. Menkää töihin, niin ei jää aikaa naukua tyhjästä.
oikein malliesimerkki vapaa-ajankalastajien sivistystasosta.
sen arvostuksen mitä he nyt nauttivat saaristossa.
Tietenkään tämä ei päde kaikkiin mutta valitettavan moneen.
Olen manasti miettinyt sitä, että eikö tässä porukassa ole mitään joukkokuria kuten on muiden harrastusten parissa olevilla.
samat sanat.
Jo vain Hyvää Joulua ja Parempaa Uutta Vuotta kaikille!
Niin ammatikseen kuin huvikseen kalastaville. Sekä niillekin joitka eivät kalasta vaan häiriintyvät ihmisistä jotka rikkovat heidän mielenrauhaa ilmestymällä näköpiiriin kallilla ostetun tai perityn mökin edustalle!
Toivottavasti ensi vuonna merellä ja erityisesti ruotsinkielisellä rannikkoalueella Uudellamaalla sekä Turun ja Vaasan saaristossa on paljon sumua ja vesisateita jotta näkyväisyys on mahdollisimman heikko jotta havainnot vieraista ihmisistä jää mahdollisimman vähäisiksi.
Toivotaan lisäksi myös että kasvihuoneilmiö nopeutuu ja merenpinta Suomen rannikolla nousisi 4 - 5 metriä ylöspäin. Tässä toivossa elämme ja se antaa lisää elämänuskoa meille köyhille sisämaan tallajille!
osoitit sinäkin tuon vapaa-ajanalastajien sivistystason.
Voi aikoja voi tapoja.
Joo, eihän noita ruotsalaispohjaisia riikinkukkoja ne luonnossa olevat roskat häiritse, vaan näköpiiriin tulevat ihmiset. On se kauheeta, kun joku vilahtaa 200 metrin päässä ja vieläpä onki kädessä. On se!
vaivaisilla sivistymättömillä aivoillaan ainoastaan maalaisjunttieinari.
Pysyisitte tekin kot puolessa siel Pönttövuoren tunnelin takana, eihän mekään tulla teidän nurkkiin häiriköimään.
No ettehän te mitään ymmärrä?=)&¤?
tosiaankin huomaakin ettei muualla ole käyty.Me emme kannata sisäsiittoisuutta,joten mielenkiinnolla seuraamme mitä pitää välttää.
joulu olis yhtä helvettiä. Meillä täällä saaristossa se on sitä muut ajat vuodesta kun te olette täällä häiriköimässä.
V-mäistä joulua teille.
harvoin toteutuvat.Muuta pois ja vuokraa mökki minulle.Aina minä vähän maksan.
Itse olen tavannut vain onnellisia saaristolaisia.Useimmat ovat senverran aikaan saapia että saavat mökkinsäkin vuokrattua.
Nämä vapaa-ajankalastajista onnellisia olevat saaristolaiset taitavat löytyä tuolta järvien "saaristoista".
Miksi tässä pitäisi mitään vuokrata ja muuttaa kotoaan näiden häiriköiden takia, kun ei ole edes rahasta puute?
Puute on ainoastaan kotirauhasta.
Milläs rahalla tommoset p...aukiset rumpit mitään vuokraa maksaa kun niillä ei ole rahaa edes omien vesialueiden ostoon. Heidänhän täytyy kalastella joillain sosiaaliluvilla joita lääniluviksi kutsutaan, toisten nurkissa.
Tässä se taas nähtiin...ja luettiin.
NS. rantaruottalaisia harmittaa suunnattomasti, kun nykyään lääninluvalla voi kalastaa kuka vain ja missä vain. Ei enää auta huudella rantalaiturista, "Ei täällä saa kalasta, minu vesi, minu kala".
Nyt "sinun" vesilläsi saa kalastaa kuka vain ja pyytää "sinun" kalojasi. Luulis harmittavan mutta minkäs teet? Laki on laki ja siihen on SINUNKIN sopeuduttava, koska muuta et voi. Paitsi tietenkin valittaa ja itkeä täällä....
Tyynellä kelillä voi nähdä uisteluveneiden reitit kusi-, paska- ja kaljatölkkivanasta joka kimurtelee saristossa.
joku ottaa nämä asiat esille.
Sillä kyllä nämä harrastaja kalastajat käyttäytyvät saaristossa niin uskomattoman hävyttömästi, että kyllä siihen täytyy joku järjestys saada.
Esimerkiksi Inkoossa joka Suomen vanhimpia asuinalueita, sillä siellä asuttiin jo kampakeraamisella kaudella 4000 vuotta sitten nämä saariston seikkailijat ovat tuhonneet, tältä kivikautiselta ajanjaksolta olevia hautakiviröykkiöitä, omiksi nuotio pohjikseen.
Inkoon saaristo on kestänyt myös Euroopasta tulleen venekirveskansan ja sen jälkeen tulleet pronssikauden ihmiset jotka asuttivat Inkoon ranta alueta. Ja sitten kansanvaelluksenaikana Inkoo täyttyi viikinkien jälkeläisillä ja kaiken tämän Inkoo on kestänyt hyvin, olihan kyseessä sivistyneitä ihmisiä jotka osasivat elää ja kunnioittaa luontoa ja paikallista väestöä etc.
Mutta varsinainen koettelemus on se, että kestääkö
Suomen saaristoluonto näitä sivistymättömiä, minulle kaikki nyt vapaa-ajan kalastajia jotka eivät kunnioita luontoa, kanssaihmisiä eikä mitään muutakaan, paitsi omaa peilikuvaansa.
Tämä on asia jota ei sovi vähätellä vaan tämän asian korjaamiseksi on ryhdyttävä tositoimiin.
kaiken muun, mutta näitä järvisuomen tavoilla varustettuja ja kasvatusta vaille jääneitä kalakaheleita se ei kyllä kestä.
että kalastusharrastajien joukossa on enenevässä määrin henkilöitä joilla ei ole minkäänlaista käsitystä saaristomme vuosisataisesta kulttuurista ja sen vaatimista hyvistä käytöstavoista.
Puheet, kasvattamatta jätetyistä ja itseään täynnä olevista itsekkäistä nuorista, pitävät todella paikkansa niin valitettavaa kun se onkin.
on että asia on päinvastoin.Pieni ötökkäryhmä onnistuu tuottamaan yllättävän paljon haittaa vesilläliikkujille.Rantareuhut pitäisi saada lain voimalla ajettua muualle.Eikös nämä elä yhteiskunnan avun turvin?
"Eikös nämä elä yhteiskunnan avun turvin?"
Asia on juuri päinvastoin tai oletko kuullut fattassa (sosiaalihuollossa) käyvästä henkilöstä jolla on mittava omaisuus?
1/2-hehtaarin rantatontin arvo Uudenmaan saaristossa vähintäänkin 800000-900000€ ja hyvä jos sillä saa yleensä niiden hinnat ovat yli miljoona euroa ja huom.ilman mitään rakennuksia.
Sellaiset ihmiset joilla tällaisia omaisuuksia on ovat myös yhteiskuntaamme voimakkaasti veroillaan rahoittavia henkilöitä, koska saaristoamme omistavien joukko ei koostu näistä optio"miljonääreistä" vaan yleensä vanhalla tavalla varakkaista henkilöistä jotka kantavat myös yhteiskuntavastuun veroja maksamalla.
Tuo mainitsemani 1/2-hehtaaria on se pienin mahdollinen tonttikoko, yleensä ihmisillä on kymmeniä tai satoja hehtaareja omistuksessaan.
Että se siitä yhteiskunnan siivellä elämisestä.
olekin niin että vaikka tontin arvo olisikin huomattava,tarvitaan jokapäiväiseen elämiseen jonkin verran rahaa.Kyllähän me suunnilleen olemnme tietoisia yhteiskunnan ja saaristolaisten/entisten ruotsalaisten aatelisten renkien ja piikojen ja Suomen yhteiskunnan välisistä suhteista.Nuo mainitsemasi luvut nyt voi myös ottaa vähintäänkin varauksella.
Henkilöt jotka nuo tontit omistavatkin tuskin tarvitsevat täällä pullikoida vapaa-ajan kalastajien käyttäytymisellä.Vaikka eivät juuri älykkyyttä olekaan tarvinneet käyttää omaisuuden hankkimiseen.
demarikasvatuksen saaneen "yhteiskuntatietäjän" mielipide.
Tottakai jokapäiväiseen elämään tarvitaan rahaa.
Sitähän ihmisillä on lompakossa sekä pankkitilillä ja tämänlisäksi myös ansiotuloja.
Ei saariston väki ja siellä kiinteistöjä omistavat ole suinkaan työttömyyskorvauksilla eläviä työnvieroksuntaan taipuvaisia, kuten monet ns.virkistyskalastajat ovat.
Moni näistä ns.virkistyskalastajista nostaa työttömyyskorvauksia, saa asumistukia ja tämän lisäksi he myyvät veroja maksamatta elintarvikelakia (kylmäketju) rikkoen saalistamiaan kaloja edelleen.
Kyllä nämä yhteiskunnan loiset ja heidän tapansa tunnetaan.
demarikasvatuksen saanut?Jo tuollaiset typerät olettamukset puoltaa vain sitä asiaa että samat olettamukset kyllä pätevät jokaisessa muussakin asiassa.
Nähtävästi kerrot jostakin suuruudesta saaristossa josta olet huhuja kuullut.Jos kuvittelet minun uskovan vapaa-ajan kalastajissa olevan enemmän veroja kiertäviä loisia kuin saaristolaisissa niin ehdottomasti taruilet väärälle henkilölle.
Löytyi sentään senverran jarruja ettet sanonut kaikkien virkistyskalastajien nostavan työttömyyskorvauksia ja asumistukia.Mihinhän nuo tiedot perustuvatkaan?Luultavasti tiedoillasi on samanlaiset perusteet kuin tuonkin demarikasvatuksen suhteen.
Olisihan se teille luonnollisempaa jos sivistyksen parista ei muita tulisi "teidän" vesille.Näin yksinkertaistahan ei kuitenkaan elämä ole missään.Luulisin sinun turhaa kailottavan tulevaisuudessakin.Kyllä virkistyskalastajat tietävät yhteiskunnan säännöt.Olisi sinullakin aika niihin tutustua.Ei täällä kaikki saa ihan kaikkea mitä haluavat.
Osoituksena väittämästäsi "Kyllä virkistyskalastajat tietävät yhteiskunnan säännöt." voidaan todeta heidän toimintatavoistaan, että usein he;
- kalastavat niin lähellä asuttuja rantoja, laitureita etc, että siitä aiheutuu haittaa ja häiriötä vaikka ko.toiminta on nimenomaan kielletty Kalastuslaissa,
- ankkuroivat väylille kalastusta harjoittamaan vaikka se on Vesiliikennelaisa kielletty ilman erityistä syytä,
- kalastavat useammalla kun yhdellä vavalla ja/tai vieheellä vaikka Kalastuslaki sallii lääniluvalla kalastamisen ainoastaan yhdellä vavalla ja vieheellä,
- pysäköivät autonsa ja trailerinsa yksityisille maille ilman maan omistajan lupaa vaikka laki edellyttää kiinteistön omistajan luvan,
- eivät käytä kalastaessaan yöllä veneissään ajovaloja vaikka ne tulisi olla päällä auringon nousun ja laskun välisenä aikana,
- harjoittavat tuulastusta ilman vesialueen omistajan lupaa vaikka Kalastuslaki tätä edellyttääkin etc, etc, etc,,,,,,,näin vain muutamia esimerkkejä mainitakseni.
Tämäkö on osoitus siitä, että "Kyllä virkistyskalastajat tietävät yhteiskunnan säännöt."?
kerro omasta käyttäytymisestäsi jonka haluaisit omaksi oikeudeksesi?
todellakaan. Kaikki nämä edellä mainitsemani asiat näen lähes päivittäin oman kotini ikkunasta katsoen, joten tiedän mistä kirjoitan.
Oletetaan että omistan mökin pienen lammen rannalla. Voinko kieltää kalastuksen koko lammella muilta kalastajilta vedoten tähän lakiin joka kieltää kalastuksen mökkirannan läheisyydessä? Jos tämä mahdollista, mulla kohta monta "omaa" lampea täynnä arvokalaa, eikä kenelläkään oo niihin mitään asiaa :D (vitsi vitsi)
Ja en kyllä ymmärrä miten jotakin ihmistä voi haitata jos joku istuu esim. pilkillä 40m mökkirannasta? Hohohoi
sitä, että me ihmiset olemme yksilöitä toinen saa näppylöitä asiasta josta toinen ei ole moksiskaan.
Pieni esimerkki;
Minua ei häiritse ollenkaan se, että pelehdin naapurin rouvan kanssa, mutta naapurin isäntä on asiasta raivoissaan. Eikö ole käsittämätöntä, no sitä se on ainakin kalamiehille jotka ovat tottuneet ajattelemaan vaan itseään.
Ensinnäkin sinua...oho ei olla tehty sinun kauppoja... Siis TEITÄ häiritsee vain ja ainoastaan SAARISTOSSA liikkuvat VAPAA-AJAN KALASTAJAT. Ammattikalastajista, vapaa-ajan veneilijöistä tai muista alueella liikkuvista ihmisistä ei ole mitää haittaa?? Ja ajatteletteko TE muka kaikkia ympärillänne eläviä? :D ELEKEE IMMEISET NIPOTTAKO ELÄKEE LUPSAKASTI NI KAIKKI MÄNNÖÖ HYVI.
On se toi mökkiläisen elämä kauheeta mitenköhän noi jotka asuu tuolla saaristossa tiedän vaan että ovat jopa lämmittäneet saunan tälle vapaaajan kalastajalle ja neuvoneet hyviä kalapaikkoja mutta sit on noi ruikut kaupunki mökkeilijät joitten elämän tehtävä on surkeilla ja vahtia kalastajia.Vai on kaikki kalastajat ilkeitä ja tuhoaa mökkiläisten elämän ja mielen rauha voi Here gyyd
heräsit ja päästit kullin kuselle.