Jos sää ei suosi...?

Tervehdys, oon menossa perjantaina Sousseen. Sääennusteet ei kovin hyvältä näytä seuraavina päivinä. Joten kertokaahan... Mitä kannattaa/ei kannata tehdä, tai minne kannattaisi/ei kannattaisi mennä jos sataa paljon???
Eli menovinkkejä sateisille lomapäiville...
4891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käy ihmeessä arkeologisessa museossa, nykytaiteen museossa ( Dar am Taïeb ) ja kotimuseossa ( Dar Essid ). Käytä hyväksesi myös matkanjärjestäjäsi retket, ainakin 2 päivän safari on MUST, jos Tunisiaan asti lähtee. Lisäksi Tunisiin kannattaa käydä tutustumassa.

Toivottavasti oli jotain apua!

Äänestä
  • meillä oli yksi myrskypäivä. sillon ei kyllä paljo voi mitään tehdä ku vettä tuli kaatamalla ja tuuli niin että ei pystyssä pysyny! mutta, jos vain tavallisesti sataa niin mikäs sitä estää mitään tekemästä, onhan sateenvarjo keksitty. sateella voi aina mennä keilaamaan ja pelaan bilistä :) ja ravintoloissa syöminen on kans kivaa. ja museot on kans tosi kivoja, vaikka niistä ei aina mitään ymmärräkkään. niin ja katakombit on ihan must! noista deturin retkistä, niin oma mielipide niistä on että ne on pelkkää rahastusta. halvemmalla pääsee kun uskaltaa luottaa (pienellä varauksella) paikallisiin. me säästettiin 50 dinaaria kun hommattiin ite kameliratsastus-retki. ja hienoa oli! deturilla olis kaks maksanu 70 ja me saatiin molemmat 20 dinaarilla. port el kantouista kannattaa noita kysellä (tai ei kyl tartte ees kysellä... tarjontaa nimittäin riittä!) niin ja tinkiä pitää aina!! siis AINA!

    Äänestä

määkin lähden perjantaina sousseen.
eiköhän sitä tekemistä keksi vaikka ei ilmat
suosikkaan mutta toivotaan nyt että saadaan
kauniita säitä

Äänestä
  • Enpä ole lähipäivien sääennustusta katsonut mutta jos on viime aikojen lainen niin aika epävakaista ja vaihtelevaa on ollut. Vettä ja tuulta pitävä takki mukaan (sateenvarjot lentää ilmaan).

    Hyviä vinkkejä jo tulikin mutta yksi puuttui. Nimittäin SIRKUS.
    Soussessa on parhaillaan kuuluisia italialainen Rossin sirkus. Todella hyvä!!

    Paikka: Medinan muurien ulkopuolella (kun lähtee kävelemään kaartuvaa ylämäkeä muurin vierustaa pitkin). Kaksi näytöstä päivässä. Klo. 15.30 ja klo. 19.30. Liput 7,10 ja 15 dinaaria riippuen katsomosta. Alle vuoden ikäiset lapset ilmaiseksi. Sitä isommat norm.hinalla. Väliajalla lapset pääsee norsun selkään valokuvattavaksi (10td). Poppareita sekä hattaraa jne. Kannattaa käydä.
    Sirkus on Sousse vuoden vaihteen yli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sousseen lähdössä... kirjoitti:

Tervehdys, oon menossa perjantaina Sousseen. Sääennusteet ei kovin hyvältä näytä seuraavina päivinä. Joten kertokaahan... Mitä kannattaa/ei kannata tehdä, tai minne kannattaisi/ei kannattaisi mennä jos sataa paljon???
Eli menovinkkejä sateisille lomapäiville...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu