Haluaisin kuulla millasia kokemuksia muilla on turkkilaisista poikakavereista / aviomeihistä. mielellään asiallista ja omaan kokemukseen perustuvaa?! millasia ongelmia tuli mitkä olivat tai ovat hankalimpia asioita suhteessa? jos eronnut turkkilaisesta ni mikä oli se viimeinen niitti? Ja muutenkin olisi kiva kuulla millaisia teidän turkkilaiset miesystävänne ovat tai ovat olleet? EN siis kaipaa kommentteja: Turkki ja kunniamurhat, Turkkilaiset miehet haluaa suomeen tai seksiä yms, Turkkilaiset miehet on syvältä, Turkkilaiset sitä ja tätä!! Ellei itse ole joutunut esim. Kunniamurhan kohteeksi ja tietää että asia todella on näin!!! itse olen valinnan eessä ja siksi toivon rehellisiä vastauksia muilta :) Kiitos jo etukäteen!!
Onko turkkilaisessa miehen ainesta?!
?!?
328205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
muutoin vätyksiä...
ja sukupuolella sekä lajilla ei mitään merkitystä kunhan on joku reikä. Semmosia kavereita ne.
hei!
Olen ollut turkkilaisen miehen kanssa avoliitossa jo 4v.ja meillä menee edelleenkin tosi hyvin.Mieheni on akateemisesti koulutettu , herrasmies, huomaavainen ja rkastava.Hän haluaa naimisiin kanssani mahd.pian!Kuulin ystävättäreltäni, että mua kositaan tänä jouluna...Vastaukseni on Kyllä!Olen kerran nuoruudessani seurustellut tóisen turkilaisen kanssa ja se oli ihan ok, mutta suhde päättyi kun muutin ulkomaille opiskelemaan.Minulla ei ole mitään paha sanottava turkilaisista.Olen asunut Turkissa Istanbulissa ja käynyt kaikissa turistikohteissa.Turkki on ehdottomasti suosikki maani.Ja oma turkilainen kultani paras!
voisitko pyytää siltä ihannemieheltäsi että opettaisi sinulle oikeinkirjoitusta.Taisi siellä "amiksessa" jäädä "äikän" tunnit väliin.
nofertolle: hanki elämää,mun äidinkieli on ruotsi!
takia olet jäänyt,ikäänkuin kielipuoleksi,eli mikään ei suju millään kielellä?
yksilöitä ne on turkkilaisetkin, ei pidä yleistää... ;)
mietihän mitä se mies hommailee kun et ole itse vahtimassa.
Jos et halua helppoa suhdetta, valitse turkkilainen mies! Minun tapauksessani mies oli mustasukkainen ja omistushaluinen ja tivasi miksen vastaa kännykkään siltä istumalta. Viis siitä olinko esim. kampaajalla. Hän oli myös heti alkuun kovin vakavissaan ja jossain vaiheessa alkoi tuntua, että hän halusi minusta vain lastensa äidin eikä muuta. Oli meillä tietysti ihania hetkiäkin, jolloin tuntui että hän kuunteli ja välitti minusta. Suhteessa tuli usein riitoja, jotka alkoivat milloin mistäkin erimielisyydestä. Hän näki ne minun itsepäisyytenäni ja minä vain erimielisyytenä. Totta kai ihmiset voivat olla eri mieltä asioista ja silti olla yhdessä?!
Olemme molemmat myös äärettömän itsepäisiä ja temperamenttisia, joten egojen taisteluahan se hyvin pitkälti oli. Minä en ole toisten tahtoon mukautuva nainen ja sitä hän ei kestänyt. Tässä kohtaa myös se, että hän oli paljon kokeneempi kuin minä eli 10 vuotta vanhempi nousi tavan takaa esiin. Hänen irrationaalisuutensa kävi kuitenkin liikaa hermoilleni, sillä säännöt olivat hänen suhteensa tyystin erilaiset kuin minulle.
Tunnen myös muita turkkilaisia ja sen pohjalta voin sanoa, että jos mies osottaa jo alkuun sinua häiritseviä piirteitä ei suhteesta voi tulla mitään. Tuo tietysti pätee kansallisuudesta riippumatta. Hienoa, jos olet löytänyt sinut huomioon ottavan miehen.
Järkeä peliin, kyllä sen huomaa kuka on se oikea! :)
naisia hyvin.
http://www.stophonourkillings.com/
Aivan kun olisin itse kirjottanut ton jutun..! Siis aivan sama juttu. Ei mitään lisättävää :)
Entinen työkaverini oli turkkilainen. Hän petti suomalaista kaunista vaimoaan jatkuvasti. Itse kertoi myös, että turkissa on yleistä, että vaimo hoitaa lapset ja kodin ja siltä saa aina seksiä. Erikseen on sitten tyttöystävät, joiden kanssa pidetään hauskaa ja vietetään vapaa-aikaa. Vaimo oli kotipiika ja mies ei tehnyt kotihommia lainkaan. Tunsin myös tämän turkkilaisen miehen vaimon. Ovat nykyään eronneita. Voi tietysti johtua mihen persoonastikin ja tätä ei voi välttämättä yleistää.
Vastaus on helppo. Porukka ulkomaalaisia (muttei mustia) tod näk muslimeja oli taas halveksinut yksin kulkevaa kännistä naista. Kunniaton nainen jonka saa raiskata tai vaikka tappaa.
Syylliset tähän kehitykseen Suomessa: roskaväen vitut jotka jakavat visvaista vittuaan turkkilaisille siolle sun muille ja antavat sen kuvan että kaikki suomalaiset naiset ovat vapaata riistaa vaikka joukkoraiskattaviksi.
Kuula kalloon sekä tekijöille että niille, jotka ovat syyllisiä siihen että tähän pisteeseen on tultu.
Ja pannaan samalla se kuula sunkin kalloon...
ja toivottavasti net raiskaavat sinutkin ennen sitä.jotta tuuppas käymään Oulussa niin tavataan nahkurin orsilla.
En oo muuten tulossa ja joulumieltä vaan sinnekin..
Paitsi et noin ahdasmielinen mitään mistään tajuu :D
Liittykö toi sun kommentti jotenkin alottajan viestiin? Ei ku pakko oli päästä vähän avautumaan niin... Kukaan ei varmasti puolusta mitä siellä tapahtui mutta jos haluat aiheesta puhua enenmmän niin teeppä siitä aloitus äläkä tuppaa muitten keskustelujen väliin.
vaan annat vapaaehtoisesti tommoisille sankareille ja kehotat tekeen sen uudestaan. Tulee vielä päivä milloin petturit poltetaan elävältä ja heidän lapsensa myös.
turkkilaisen kans. Olivat tunteneet vasta 4 päivää ja turkkilaisen mielestä se oli jo seurustelua. Ja oli jopa silloin ensimmäinen mustasukkaisuus riitakin. Siis turkkilainen mustis. Mut se oli kova tarjoamaan ja tekemään ruokaa. olin joskus mukana oman tyttöni kans, siis neljästään. käytiin piknikillä tai vastaavaa. turkkilaisen oli ehdottomasti saatava maksaa kaikki kulut ym. No viikko kun oli mennyt, tuli taas riitaa ja tällä kertaa kun nainen ei ollu vielä antanu. Sitä se turkkilainen ihmetteli hirveesti, jopa mulle. Vaik en minäkään koko äijää edes tuntenu. 2kk jaksoivat tapella ja erosivat ku nainen ei antanu, sit selvisikin et se oli jo naimisis toisen suomalaisen kans.. Semmosta... Mut saimmepa ravintoloista ilmasia aterioita ja moneen baariin ilmaisia sisäänpääsyjä, sekä drinkkejä :)
hehheh katellinen olet onko sinulla lyhyt kalu
seurustelin toista vuotta turkkilaisen kanssa, tavattiin milloin missäki turkissa, täällä ja euroopassa yleensä.
Hän puhui naimisiin menosta, lapsia ym.
Minä sanoin ok ja että muutan hänen kanssaan sinne turkkin ja olinkin silloin siellä Istanbulissa, no sitten hän kertoi että on vielä naimisissä ja lapsiakin, ylläri mulle, ei ollut aikaisemmin sitä sanonut.
Kysyin että onko tässä kaikki ja arvatkaa mitä? sillä on suomessa joku hoito mutta ei muka enään ole sen kanssa, valetta kaikki liekkö tämän suomalaisen kanssa asuu yhdessä, selitykset oli sen verta sekavia.
Sitten juttelin yhden turkkilaisen ystävän kanssa joka kertoi että näillä jokaisella on vähintään yksi vaimo ja 10 muuta naista, osaavat lörpötellä,(my love, love u forever, only you, always love, ja kaikkia kauniita sanoja) että ei kannata uskoa mitään mitä ne sanoo. Tekevät seksin vallassa vaikka mitä ne on siis ainostaan seksiä vailla ei mitään muuta, niillä on aivot jossain muualla kuin olettaa. Seksi on kyllä tosi hyvää mutta muu on per......
No ei kaikki oo sellasia. Ja mä, joka oon ihan alusta asti epäilly just, että turkkilaisella poikaystävälläni on varmasti kaikkia muita, koska sellainen kuva mullakin niistä on. Mutta on vannonut ettei tosiaankaan ole, ja haluaa olla ikuisesti vaan minun kanssani. No kun löysin jotain tekstareita hänen puhelimesta (joku naispuolinen kirjottaa kuinka paljon sitä rakastaa ym ym.) Mutta myöskin, että: Mikä sulla on, miks et vastaa enään mulle, mikä meni vikaan ym. Ja se oli hänen ex, jonka puheluihin ja tekstareihin ei tosiaan enää vastaillut. Ja tottakai silti epäilin, koska selvästi ei ollut kertonut tälle exälleen, että häntä ei kiinnosta enää tää. Mutta pyynnöstäni siinä yhdessä kanssani sitten lähetti viestin tälle, jossa kertoi että rakastaa toista.
Ja siis tän kerron vaan siksi, että kyllä itse uskon, että Turkissakin luotettavia miehiä on. Koska itse en todellakaan ole mikään sinisilmäinen ja tässä vaiheessa tuntuu, että häneen luotan. Muita pieniä ongelmia tottakai on. (esim. että se haluaa äkkiä lapsen, jota taas itse en vielä, koska haluan ihan rauhassa katsoa mihin tää johtaa jne.)
Sinäkö tutkit toisen puhelinta, ei kai vaan herää jotain epäluuloja, kännykkä on jokaisen henkilökohtainen juttu, itse en alistu moiseen vaikka kuinka epäilisin.
Joo voihan niitä löytyy rehellisiäkin mutta ole kuiteski varovainen sillä turkkilaisella miehellä ei ole ex:ää, nainen on kuulumma heidän omaisuutta varsinkin jos on yhden kerran pääsyt sekstaan niin menee varmasti toisenkin ja selityksiä piisaa.
Tämä mun tuttu kertoi että miehet kyllästyy kuulemma äkkiä samaan reikään ja kaipaavat uutta, eivät silti jätä perhettään koska yleensä vaimo tietää tämän eikä voi sille mitään ja ei visiin saakaan sanoa mitään.
Minä myös ihmettelin tätä lapsen teko vimmaa ja kysyinkin sitten kun kaikki selvesi että mitä ihmettä varten oisit halunnut lapsen minun kanssa, meinas vaan että se olis ollu kiva ja että jos oisin muuttanu pois lapsi ois jääny hänelle.
Ja nyt kun ollaa erottu, puhuttiin kaikki selviksi, hänellä on monessa muussakin maassa rakastajatar, en ollut ainoa. Ihimettelin vain että miten niillä on varaa tälläiseen, tämäkin maksoi aina minun matkat ja hotellit ja jos on monta eiköhän se käy kukkarolle jos pitää vielä perhekkin elättää.
Mutta mutta, kyllä kai näitä on muissakin maissa samanlaisia, en yleistä tätä vaan koitan varoittaa.
Ollaan oltu 7 vuotta yhdessä. Aika tavallista arkea eletään. Mies kaupungista kotoisin, perhetaustat meillä samanlaiset. Kyläläisen kouluttamattoman kanssa tuskin onnistuisi, ei onnistuisi mieheni siskon ja turkkilaisen kyläläisen suhdekaan niin miten suomalaisen ja turkkilaisen kyläläisen...? Erot on kuin yö ja päivä kun mennään syvemmälle kyläläiselämään.
Mutta takaisin meidän arkeen. Mustasukkaisuutta ei ole koskaan ollut eikä pettämistä, väkivaltaa, viinaa tai peliongelmia. Uskonnolla ei mitään roolia myöskään. Mies tekee kotitöistä vähintään puolet vapaaehtoisesti. Mitä muuta? Niin ja tosiaan itse "saan" (lainausmerkeissä kun tuntuu niin sairaalle edes sanoa saan) laittaa päälleni mitä lystään, tavata ketä milloin ja missä haluan (myös miehiä kavereinani), käydä baareissa, matkoilla kavereideni kanssa ym.
Tiedän kyllä näitä epäonnistuneita suhteita aika monta, mutta musta niissä kyse lähinnä taustojen liiallisesta erosta ja yksinkertaisesti ei olla oikeasti puhuttu mistään ennen naimisiinmenoa. Yhteinen kunnollinen kielikään ei olisi pahitteeksi ;)
sinua.tunnen tyypin.
saitpa mukavia vastauksia.Turkkilaiset miehet ovat ihan just yhtä hyviä tai huonoja kuin muutkin miehet.On paljopaljon suomalaisia miehiä jotka ovat juuri sellaisia jollaisiksi näissä vastauksissa kuvattiin kaikki turkkilaiset.Tottakai heissä on kaikenlaisia. Ihmisiä tuppaa olemaan monenmoisia.Kulttuurilla on tietysti iso vaikutus. Minun mieheni oli herkkä ja vahva miehekäs mies. Puhu ja pussas. Tiedät itse onko hän sinulle niin tärkeä että olet valmis kompromisseihin ja joustamaan ja onko myös hän? Helppoa ei tule olemaan mutta se on sen arvoista jos onnistutte. Huolehdi että sinulla on paikka johon palata ja tukiverkko jos tarvitset. Onnea, miten sitten valitsetkin.
"On paljopaljon suomalaisia miehiä jotka ovat juuri sellaisia jollaisiksi näissä vastauksissa kuvattiin kaikki turkkilaiset"
...suomalainen kunniamurhaaja. Kerro bimbo yhden ainoan nimi, niin uskon sinua.
ei ole ennen kutsuttukaan. Miks luulet et mua kiinnostaa uskotko vai et? Ikävä kyllä tähän ikään vaikka omat kokemukset on aika vähäisiä, näkee kyllä paljopaljon sellaisia suomalaisia miehiä. Miehiä joka maista. Kuten ihmisiä jotka nimittelevät tuntemattomia bimboiksi. Onneksi on myös fiksuja suomalaisia miehiä.Minkä maalainen vain voi olla fiksu mies tai ihminen. Minun mielestäni. Olen kyllä mieluummin bimbo kuin ilkeä rasisti. Minä kun en usko että maailmaan on luotu vain yksi erikoishyvä maa jossa viisi miljoonaa ihmistä olisi jotenkin parempia kuin muut.Meidän ero on vain ihon pigmentissä, kertoo meitä viisaammat.
Jaa täällä ihan pokkana väität, että mitään kulttuurieroja ihmisten välillä ei sitten ole olemassakaan. Hieno homma. Mistähän niitä ongelmia suomi-turkkipareille sitten tuntuu aina siunaantuvan, kun yli 90 % päätyy seitsemän vuoden sisällä eroon?
väittänytkään,en pokkana enkä ollenkaan, Enkös sanonutkin että kulttuuri varmasti vaikuttaa. Enkös sanonutkin että vaikeuksia varmasti tulee? Enkös? Luepas uudelleen vähän leppeämällä mielellä
Joudun väkisin vastaa tähän, koska tiettyjen ihmisten tyhmyys on lähes kuvottavaa. Suomessa ei vältämättä ole kunniamurhia, mutta vahvasti pistää miettimään, miksi suomalaiset miehet tappaa naisiansa mustasukkaisuudesta, jopa useammin kuin "muslimit" kunnian loukkaamisesta?? Onko suomalainen mustasukkainen murhaaja yhtään sen parempi kuin kunniamurhaaja? Saako suomalainen murhaaja lievemmän tuomion? Vaiko vain suomalaisuus painaa vaa'assa? Suomalaiset miehet ovat järkyttävän mustasukkaisia ja väkivaltaisia. Sitä todistavat monet tilastotkin. Suomalainen nainen elämässään suomalaisen miehen kanssa enimmäkseen kärsii: joko juuri siitä mustasukkaisuudesta tai miehen liiallisesta viinankäytöstä. Lapsia jopa raiskataan. Montako turkkilaista tiedät joka raiskaisi omat lapsensa? Mä tiedän (työharjoittelin tietyssä lastenkodissa) kuinka valitettavan moni suomalainen seksuaalisesti hyväksikäyttää omaa lastansa tai vieraan lasta. Näen jopa pahempana pahoinpidellä lasta, kuin aikuista naista. Ja anteeksi tota äskeistä, mutta olen sitä mieltä. EN YLEISTÄ, kaikki eivät ole samanlaisia, mutta valitettavan moni on. Vielä päälle yleinen masennus suomalaisten keskuudessa, niin soppa on valmis.
Tunnen turkkilaisen miehen, kunnon mies. Ollu suomalaisen kans naimisis, ja nainen vei kaiken. Lapsenkin. Suomes näin vain on, ja hyvä niin. Mutta mies edelleenki maksoi, ei vain elatusapua, vaan jopa naisen auton. Hänellä on tyttöystävä, mutta tekee lapsensa puolesta mitä vain. Selitin hänelle että nainen vain käyttää sitä hyväkseen, koska miehellä on hyvin rahaa, sillä on töissä. Neuvoin häntä ottamaan yhteyttä lakimieheen, ja niin hän tekikin. Nainen joutui palauttaa hänelle helkutisti rahaa jonka vonkasi häneltä kaikin maailman tekosyin. Nainen myös menetti auton ja muutakin omaisuutta. Että myös näin. Suomalaiset naiset tietää kyllä mitä haluavat, eivätkä epäröi erota, tai hyväkskäyttää jos saavat tilaisuuden. Suomalainen mies ei vältämättä ois ollu noin höynäytettävissä. Enkä tarkoit et turkkilaiset miehet on tyhmiä, mutta moni tekee lastensa puolesta mitä vain.
Vuosia sitten olin Turkissa parin viikon lomalla mieheni ja lasteni kanssa, kun muut lomat oli jo myyty ja täällä satoi kesälläkin rakeita. Minua katseltiin törkeästi vaikka olin mieheni ja lasteni seurassa. Kerran lounaalla tarjoilija yritti suudella 10-vuotiasta valkotukkaista tytärtäni. Tytär tinttasi kunnon tällin nyrkillä tarjoilijan nenään. Tarjoilijaa ei enää hymyilyttänyt sen jälkeen, mutta ei uskaltanut valitellakaan. Tästä reissusta oli se hyöty, että tyttäreni (nyt aikuinen) inhoaa erityisesti turkkilaisia mutta myös muita törkyturpia kuten arabeja. Nämä ovat pahimpia naisten jahtaajia. Itse olen pysynyt myös erossa kaikista ulkolaisista miehistä jo nuoruudestani lähtien. Minulla oli ihana suomalainen aviomies, kylläkin jo kuollut :))