koneen vaihto?

ostaa tästä lennon amsterdamin kautta istanbuliin ja välillä koneen vaihto. miten toimitaan? en ole koskaan konetta vaihtanut, mennyt vain suorilla lennoilla. matkatavarat menee ilmeisesti niin ettei niitä tarvii rassata? kertokaa.
5782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

luulin että tarkoitat tietokoneen vaihtoa

Äänestä

Oletko koskaan vaihtanut junaa, bussia, ratikkaa?

Äänestä

Edellisten kirjoittajien loistaviin ja erittäin valaiseviin vastauksiin vielä lisään, koska heille on tuttua tietokoneen vaihto, ja bussista toiseen vaihtaminen, että koneen vaihto on hieman mutkikkaampaa,mutta ei silti vaiketa.

Jos saat boardin cardin lähtökentällä kummallekin lennolle, voit suoraan Amsterdamissa siirtyä lähtöportille, välttämättä portin numeroa ei näy jatkolennolle, mutta kentät on täynnä monitooreja. Jos sinulla ei ole jatkolennon boardaria pitää etsiä tranfer check-in ja sieltä saat jatkolennon kortin, ja sitten portille.
Matkatavarat menevät yleensä suoraan perille,eli niistä ei tarvitse hätäillä.
Hyvää matkaa lentokoneella, ja edellisille hauskoja bussireissui! Ja Hyvää Joulua Kaikille!

Äänestä
  • Mikä mahtaa olla tranfer check-in?

    Kannattaa mieluummin mennä transfer-tiskille, josta saa boarding cardin.

    Äänestä

SAS tarkentaa matkatavaran käsittelyperiaatteita jatkolentojen osalta 15.6.2007 alkaen. Tästä päivästä lähtien erillisille lipuille kirjoitetut reititykset eivät sisällä matkatavaran siirtoa jatkolennolle,vaikka koko matka olisikin saman yhtiön lennoilla (poikkeuksena Norjasta alkavat lennot, joilla pätee through check-in).

Jos matkustetaan SAS:n lennolla esim. HEL-STO, josta on jatko SAS:n lennolla STO-NYC ja lennot on kirjoitettu kahdelle eri lipulle, matkatavara lähtöselvitetään vain ensimmäiseen kohteeseen; ei siis lopulliseen määränpäähän asti.

Yllä olevassa esimerkkitapauksessa matkustajan on siis itse noudettava matkatavaransa Tukholmassa ja lähtöselvitettävä se uudelleen jatkolennolle sekä kuljettava uudestaan turvatarkastuksen läpi.

Mikäli matkalle kirjoitetaan erilliset liput, on uudet järjestelyt huomioitava ja varmistettava, että lentojen väliin jää riittävästi transfer-aikaa.

Through check-in:
Jos reititys on kirjoitettu samalle lipulle, 'through check-in' pätee normaalisi, eli matkatavarat siirtyvät jatkolennolle kuten aikaisemminkin. Sama koskee myös kaikkia Norjasta alkavia lentoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lökkö kirjoitti:

ostaa tästä lennon amsterdamin kautta istanbuliin ja välillä koneen vaihto. miten toimitaan? en ole koskaan konetta vaihtanut, mennyt vain suorilla lennoilla. matkatavarat menee ilmeisesti niin ettei niitä tarvii rassata? kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu