Kamalaa seurata tämänkin palstan viestejä ja lukea kuinka lapset leikkivät hamstereillaan, aivan kuin ne olisivat leluja! Tavaroita joita voi heitellä ilmaan, lyödä ja pukea!
niitä kylvetetään, puristellaan, heitellään, tungetaan valjaisiin ja retuutetaan miten sattuu, ei osata käsitellä oikein.. lista voisi vain jatkua..
ÄLKÄÄ HERRANJUMALA OSTAKO HAMSTEREITA LAPSILLE!
Ne ovat aivan liian pieniä eläimiä ja niitä on helppo rääkätä ja kohdella/hoitaa huonosti.
Muistakaa vanhemmat että olette vastuussa eläimistä.. miten te olette voineet jättää hamsterin ja lapsen valvomatta samaan huoneeseen?
Lapsille on näytettävä miten eläimiä kohdellaan oikein.
ELÄIN EI OLE LELU.
Ja jos joku nyt tunnistaa tästä vaikkapa kaverinsa joka kohtelee hamsteria huonosti, niin TEHKÄÄ ASIALLE JOTAIN! Hamsterit ovat täysin meidän armoillamme ja niilläkin on oikeus elää ilman rääkkäämistä!
Voit ilmoittaa rääkkääjästä paikkakuntasi eläinsuojeluvalvojalle, ilmoituksen VOI TEHDÄ NIMETTÖMÄNÄKIN, joten kaverisi/tuttusi ei saa koskaan tietää kuka on ilmoituksen takana. Valvojat löytyy http://www.sey.fi
Lapset kuriin ja ottakaa hamsterit niiltä pois. Liian moni hamsteri on joutunut elämään lyhyen ja kärsimystä täynnä olevan elämän lapsen osaamattomissa käsissä.
Hamsterit kivoja LELUJA
10
892
Vastaukset
- mio
Kyllä lapsillakin on oikeus omistaa lemmikki. Muistan kun sain ensimmäisen hamsterini seitsemän vuotiaana enkä pukenut sille mitään vaatteita.
Jostainhan se lemmikki harrastus on aloitettava. On todella ilkeää sanoa ettei lapsi osaa hoitaa lemmikkiä tai kantaa siitä vastuuta.- mielestä
lapsillakin on oikeus omistaa lemmikki, jos he osaavat hoitaa niitä hyvin. Ei läheskään kaikki lapset pue, purista tai pese hamstereitaan. Ehkä joku lapsi niin voi tehdä, mutta ei LÄHESKÄÄN kaikki. se oli minun mielipiteeni tästä asiasta! Mutta kaikilla on oma mielipide. HAUSKAA JOULUA KAIKILLE!
- vastuu
mielestä kirjoitti:
lapsillakin on oikeus omistaa lemmikki, jos he osaavat hoitaa niitä hyvin. Ei läheskään kaikki lapset pue, purista tai pese hamstereitaan. Ehkä joku lapsi niin voi tehdä, mutta ei LÄHESKÄÄN kaikki. se oli minun mielipiteeni tästä asiasta! Mutta kaikilla on oma mielipide. HAUSKAA JOULUA KAIKILLE!
No ehkä lapselle voi ostaa lemmikin mutta jos sen tekee on vahdittava miten lapsi hoitaa ja kohtelee eläintä !
- Candy94
sä oot ihan väärässä !! Ei voi olettaa, että se on ilkeää sanoa, että hoitaa lemmikkiään huonosti, jos asia on niin, se on TOTUUS !! Puolustatko mielummin lasta, joka rääkkää eläimiä, esim. huvikseen, vai avutonta pientä eläintä ??!! Jos puolustat lasta, joka rääkkää avutonta, niin olet todellakin väärällä keskustelupalstalla. Mee sinne missä keskustellaan ja puolustetaan lapsia, nii, me jotka välitetään eläimistä, jäädään tänne ! Joten, good bye !!!
- toinen ajatteleva
Puhut asiaa! Lapset ovat lapsia, vaikka osaavatkin joissain tilanteissa käyttäytyä kypsästi, se lapsellisuus ei kuitenkaan mihinkään katoa ja tulee usien esiin silloin kun vanhemmat eivät ole paikalla (esim. kavereiden kanssa hamsterilla leikkiessä). Olen sitä mieltä, että alle 15-vuotiaiden "omat" lemmikit tulisi sijoittaa yhteisiin tiloihin eli vaikkapa olohuoneeseen, jossa eläimen hoitoa pystytään valvomaan.
Hamsteri on pienille lapsille todella huono lemmikki, parempi olisi vaikkapa koko perheen oma koira. Hamsteri on pieni ja rakenteeltaan heiveröinen, yöeläin ja perusluonteeltaan säikky saaliseläin. Hamsteri ei helppo hoitoisuudestaan huolimatta ole lasten lemmikki eikä se ole "harjoituseläin" ennen "oikeisiin lemmikeihin" siirtymistä. Hamsteri on elävä olento, joka ansaitsee hyvän ja turvallisen elämän kaukana kiljahtelevista lapsista.- Yvo
Monet lapset vielä tietämättään haittavaikutuksista herättää hamstereita aina kun tulevat esim. koulusta. Se lyhentää niiden elinikää vaikka kuinka. Minullakin oli oma hamsteri joka kuoli vähän aikaa sitten.(olen nyt 14) Minusta hamsteri on kaikkein paras lapselle joka osaa lukea. Minun oli pakko opetella paljon asijoita ja lukea kirjaston hamsu kirjoja ennen kuin sain omani.
- Hamsteri
Yvo kirjoitti:
Monet lapset vielä tietämättään haittavaikutuksista herättää hamstereita aina kun tulevat esim. koulusta. Se lyhentää niiden elinikää vaikka kuinka. Minullakin oli oma hamsteri joka kuoli vähän aikaa sitten.(olen nyt 14) Minusta hamsteri on kaikkein paras lapselle joka osaa lukea. Minun oli pakko opetella paljon asijoita ja lukea kirjaston hamsu kirjoja ennen kuin sain omani.
On hyvä lemmikki myös perheen nuoremmille, mutta jos hamsteri on oma, niin kannattaisi olla ehkä jotain yli 10 v.
sain oman hamsterini 11 vuotiaana, eikä silloin todellakaan tullut mieleen pukea sille jotain vaatteita,ja luettuani kaikki jutut valjaista,pesävanusta,j.pallosta ja -autoista en aikonut todellakaan ostaa niitä. Päinvastoin, alkoi harmittamaan aina kun näki e.kaupassa niitä tuotteita olevan myytävänä.
sitäpaitsi jos 13 v. (niin kuin itse olen) alkaisi pukemaan hamsterille vaatteita, ei varmaan olisi ihan terve ihminen. Pienten lasten täytyy vain oppia että hamsteria ei saa herättää päivisin. - hölmöä
Hei "toinen ajatteleva" tuo "olen sitä mieltä,että alle 15-vuotiaiden omat lemmikit tulisi sijoittaa yhteisiin tiloihin..." Eikö tuo 15-vuotta ollut nyt vähän "hölmö" ikäraja? Kyllähän 11-14 vuotiaatkin osaavat lemmikkejään käsitellä eivätkä varmaankaan "leiki" hamsuillaan. Onhan se tietenkin totta että alle 10 vuotiaat voivat olla liian pieniä,mutta ihmisiä on erilaisia. Saattaahan joku 9-vuotias osata hoitaa hamsteriaan tosi hyvin kun taas joku toinen 11-vuotias ei.
- eppuala
olen aivan samaa mieltä kansassi mutta kaikki lapset eivät rääkkä eläimiä
- Anonyymi
Lapsilla on oikeus saada hamsterin jos vain vanhemmat hyväksyy tämän, toiseksi et kuulosta kovin varmalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938932Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414471Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462726Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681120