siinä polkupyörässä.
vai ollanko sitä helvetin ylpeitä
kun tuuttte selän takaa ja on koirien kans liikeellä niin on helpompi reagoija ja koiratkin huomaavat kun kello soi.
vai ollanko sitä helvetin ylpeitä
kun tuuttte selän takaa ja on koirien kans liikeellä niin on helpompi reagoija ja koiratkin huomaavat kun kello soi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Soittakaa, jos pyörässänne kello on.
Aamulla yks lapsensa päiväkotiin viejä meinasi ajaa koiran hihnaan ja olivat äiti ja lapsi vielä ilman kypärää. Pihasta yllättäen tulivat ja ilkesivät minulle huutaa, että mitä siinä edessä toikkaroit. Olin kävelytiellä.
Ensin voi vilkaista ympärilleen, ennen kuin laskee koiran kävelytiellä vapaasti hortoilemaan pitkin ja poikin pitkässä hihnassa. Myös koirankuljettajalla on vastuu seurata ympäristöään, ei vain pyöräilijöillä. Kai haluat suojata koirasi päälleajolta? Pidä siis huoli siitä, että tarkkailet ympäristöäsi. Fleksit voisi pilkkoa pieniksi päreiksi, ainakin yleisillä teillä, jossa liikenteessä on muitakin kuin me koiranomistajat. Ei ihme että ihmiset vihaavat koiria kun omistajat on noin daijuja. Itse haluan suojata koirani ja annan sen kulkea vapaasti vain silloin kun siihen on tilaa.
Koira ei ymmärrä seurata ympäristöä, se tehtävä on _vain ja ainoastaan omistajan vastuulla_ - ei koiran eikä vieraiden ihmisten, jotka kulkevat samalla kävelytiellä!
Eilen kävelin pitkin katua, rivarin pihasta säntäsi jalkakäytävälle pieni valkea koira pitkänpitkän flexin päässä. Emäntä tuli vasta jonkin ajan kuluttua näkyville puhuen puhelimeen, hänellä ei ollut pensasaidan takaa edes näkömahdollisuutta siihen tuleeko jalkakäytävällä ketään. Kenen olisi vastuu, jos olisinkin kulkenut mopolla, polkupyörällä tms ja koira olisi jäänyt alle? Mielestäni emännällä koska ei lainkaan katsonut minne koira säntäsi eli koira ei ollut lainkaan hänen hallinnassaan.
Tosin hölmöjä koiranomistajiakin näkee. Fleksit saisi tosiaan heittää kuikkaan.
Mutta se on selvää, että päälle ajava pyöräilijä pääsee käräjille. Pyöräilijän tulee väistää jalankulkijaa, ja takaa/kulman takaa tullessa on hyvä soittaa kelloa.
Koiran taluttajat kannattaa kiertää hieman kauempaa ettei satu vahinkoja.
Pyöräilijän yleensä kuulee kun sellainen tulee, ainakin jos ei ole kovin huono kuuloinen. Vaan kyllä koirantaluttajallakin on vastuu seurata muuta liikennettä. Ei se koira tarkota automaattisesti sitä, että muita aletaan syytellä jos pelästytään. Toki jotkut säikyttelee tahallaan, mutta sillonkin voi kyseessä olla joku jolle itte on tahallaan tai huomaamattaan tehny jotain. Joten kannattaa ihan suosiolla ottaa omaks kipeekseen säikähtämisen ja olla tulevaisuudessa miettiväisempi.