kanttoniin huomenna!

määmää

Muita lähössä kiinaan huomanne.. ollaan lähössä kanton-hainan... mitä fiiliksiä? :D :D

4

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkakuumeinen

      Me starttaamme perjantaina. Lauantaina jatkamme puoliltapäivin suoraan Hainanille. Kyseessä omatoimimatka. Tarkoitus viipyä Sanyalla n. viikko ja tulla loppulomaksi Kantoniin, jossa asuu suomalainen ystävämme (on siksi palannut Suomesta joulun vietosta).

      Fiilikset on tietysti mahtavat, kuten aina lomaa odotellessa. On yritetty löytää täältä palstoilta kaikki mahdollinen tieto Hainanista. Kantonista sitä ei niinkään tarvita, kun on siellä asuva oppaanamme.

      Saamiemme tietojen mukaan Sanyalla on mukavat kelit 20-30. Välillä kuulemma tuulee kovanlaisesti, ettei välttämättä koko ajan ole rantsukelit. Hintataso on edullinen muualla kuin hotelleissa (ruoka juoma). Englantia osataan vähänlaisesti. Meilläkin on matkaan lähdössä english-china -sanakirja. Muut turistit ovat enimmäkseen venäläisiä. Blue sky -hostellissa on kuulemma hyvin englantia osaavaa väkeä, ja sieltä saa ilmeisesti myös retkijärjestelyjä.

      Hyvää matkaa!

      • hyvä

        oltiin Sanyalla viime kesänä, ja tykästyttiin paikkaan tosi paljon. Käykää wuzhizhoun saarella. On mielettömän upea paikka.


      • amalia
        hyvä kirjoitti:

        oltiin Sanyalla viime kesänä, ja tykästyttiin paikkaan tosi paljon. Käykää wuzhizhoun saarella. On mielettömän upea paikka.

        Hei !

        Olemme menossa myös Kantonista suoraan Hainaniin, mutta ei ihan vielä.Varasitteko jo lennot etukäteen Hainanille, paljoko lento maksaa ja mihin aikaan lentoja lähtee päivittäin ? Olisin kiitollinen jos teillä tietoa.

        Kiitos!


      • matkakuumeilija
        amalia kirjoitti:

        Hei !

        Olemme menossa myös Kantonista suoraan Hainaniin, mutta ei ihan vielä.Varasitteko jo lennot etukäteen Hainanille, paljoko lento maksaa ja mihin aikaan lentoja lähtee päivittäin ? Olisin kiitollinen jos teillä tietoa.

        Kiitos!

        Heips,

        Reissulta ollaan juuri palattu. Menolento varattiin www.ctrip.com -osoitteesta. Liput löytyy ilmoitetusta paikasta Kantonin kentältä. Huom! Pitää olla varattuna paikallista rahaa lippujen maksuun. Luottokortit ei käy. Paluulento otettiin Sanyalta. Etukäteen oli käsitys, että olisivat sieltä otettuna halvempia. Maksettiin kumminkin molemmista suunnista n. 60 e/henkilö. Tuolta ctripin sivulta löytyy aikataulut. Lentoja menee tiheästi. Kannattaa varata vähintään pari tuntia Kantoniin saapumisen ja Hainanille lähdön välillä. Kantonin kenttä on näet melkoisen suuri...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      433
      2768
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      88
      2042
    3. 162
      1606
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      89
      1548
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1476
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1248
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1084
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1070
    9. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      932
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      932
    Aihe