Onko teidän helppo

Onko teidän vl uskoisten helppo vältää niitä asioita, joita syntilistassanne on synniksi saarnattu? Mitä tapahtuu, jos joku pyytelee hyvin usein anteeksi esim.masturbaatio syntiä tai poppi-musiikin syntiä?

Miksi enää ei ole syntiä kaikki sellaiset jutut, mitä pidettiin syntinä hoitokokouksissa?
3361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että syntiä ovat kaikki 10 käskyn rikkomukset. Ihmispolo kun ei pysty niitäkään täyttämään edes yhtä päivää. Hänelle jää vain turvautuminen Jumalan armoon ja anteeksiantamukseen. Sen saanti edellyttää ihmiseltä synnin tuntoa ja katumusta. Muutoin armo ja anteeksi anto eivät ole mahdollisia.

Äänestä

..Taivaallinen Isä täydellinen on", lukee Raamatussa. Tämä ei lienee tarkoitakaan vain "hyvyyttä", kuten monesti luullaan, vaan eheyttä, tasapainoa, harmoniaa, sopusointua. Paha on epäsointu. Virheet, erheet ja hairahduksemme ovat juuri niitä, joita tarvitsemme ollaksemme eheitä, täydellisiä ja kokonaisia.



"..Ylijumala Nerre joutui pohtimaan omaa olemustaan, sillä hän tunsi Shianin olevan osa itseään. Jos Shian oli paha, silloin Nerressä oli myös ollut pahuutta, koska se oli tullut hänestä.

Ylijumala joutui asemaan missä ei ollut ikinä ennen ollut. Kyseenalaistamaan oman itsensä hyvyyden.

- Mitä sitten tapahtui?

- Nerre oivalsi, että OLLAKSEEN TÄYDELLINEN ON OLTAVA SEKÄ HYVÄ ETTÄ PAHA. Omattava kaikki ja ei mitään.

- Oiva neuvo, mutta vaikea noudattaa.

- Ihmisille ja muille kuolevaisille, ehkä, mutta jumalien on sitä noudatettava. Tasapainon ja eheyden vuoksi. No, joka tapauksessa, Nerre, pohdiskellessaan omaa olemustaan, loi erään esineen. Se kertoo milloin tasapaino on järkkymässä.

- Vaa'anko?

- No, tavallaan. Jumalatar A'ie kannattelee käsissään punnuksia, jotka edustavat maailman tasapainoa. Aleidoa ja Doidaa..."

http://kirjasto.poytya.fi/etern/2.html

Äänestä

Kirjoitit:
"masturbaatio syntiä tai poppi-musiikin syntiä?"

Suurin synti. Hyi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


välttää syntiä? kirjoitti:

Onko teidän vl uskoisten helppo vältää niitä asioita, joita syntilistassanne on synniksi saarnattu? Mitä tapahtuu, jos joku pyytelee hyvin usein anteeksi esim.masturbaatio syntiä tai poppi-musiikin syntiä?

Miksi enää ei ole syntiä kaikki sellaiset jutut, mitä pidettiin syntinä hoitokokouksissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu